Začínáme S Úpravou Stravování

Dnes vám otevíráme první modul, ve kterém se zaměříme na první úpravy jídelníčku. Budeme vám předávat naše mnohaleté zkušenosti, které jsme posbírali na cestě pomoci druhým. Nezapomínejte, každý jsme individuální a bude třeba uzpůsobit si opatření na míru. Tím jak na to, vás krok po kroku provedeme v jednotlivých modulech o stravě. 

Kroky modulu 1:

1.  Paleo a pseudo obiloviny

2. Základní suplementace

3. Jak používat trávicí enzymy

4. Kombinování potravin

5. Jídelníček na prvních 14 dní


Co se dozvíte v prvním modulu

V tomto úvodním modulu si představíme protizánětlivé stravování. 

Než se však přesuneme k praktickým tipům a teoretickým znalostem, budu s vámi sdílet to, jak strava ovlivnila mou cestu za uzdravením

Když mi lékaři před lety řekli, že trpím trpím roztroušenou sklerózou, zatmělo se mi před očima. Hlavou mi proběhlo: ,,Proboha! Skončím na silných lécích, které mají spoustu vedlejších účinků.“ Studovala jsem farmacii a moc dobře jsem věděla, co v lidském těle dovedou napáchat imunosupresiva. Léky, které potlačují imunitu. V mé mysli se začaly formovat vzpomínky na neurologické oddělení, kde jsem ležela na pozorování. Postavy matek, které bezvládně a v bolesti ležely na posteli, navštěvovány svými malinkými dětmi. Vyděšené obličeje příbuzných, v jejichž očích se zrcadlily slzy a strach z budoucnosti celé rodiny. 

Z mlhy mě najednou probudila slova lékařky: ,,Zaléčíme vás solumedrolem (kortikoid) a následně podáme imunosupresiva (léky potlačující imunitu) a budeme usilovat o biologickou léčbu. Nebojte se, prostě si teď budete aplikovat léčiva a budete žít normální život.“ 

Byla jsem vyděšená a má mysl nahlas křičela NE!! Nechci do konce života brát léky, které narušují imunitní a hormonální systém. Léky, které mi možná o pár let prodlouží kvalitní život a následně mě upoutají k invalidnímu vozíku. Vždyť je to proti jakékoliv logice, prohlubovat problém a neřešit příčinu nemoci. 

Byla jsem na dně, domů jsem dorazila psychicky zničená. Tenkrát tam se mnou byla má máma, která mi vždy byla a je velkou oporou. Můj partner mě také vždy podporoval ve všem pro co jsem se rozhodla a je tomu tak i nyní. Měla jsem tu ale také světýlko naděje. Dostala jsem kontakt na lékaře se specializací na neurologická onemocnění jako je skleróza. Lékaře, který byl otevřený i jiným cestám. 

Vydala jsem se za ním do Olomouce. Když jsem pak vstoupila do ambulance, vysvětlila jsem mu svůj postoj k lékům a klasické medicíně. Pan doktor si mě vyslechl, a přestože se o mě bál, předal mi lísteček se jménem, které změnilo můj život. Doktorka Terry Wahls, která se vyléčila z roztroušené sklerózy. Ano, to bylo ono. Cesta funkční medicíny, na kterou jsem okamžitě vkročila. 

Dostala jsem také kontakty na další pacienty, kteří se touto cestou vydali a kteří byly bez léčby a bez obtíží. Pan doktor mi sám pověděl, že u každého je příčina onemocnění jiná a jak důležitá je psychika a vnitřní nastavení. 

Začala jsem studovat všechny materiály od Terry Wahls. Zajímala jsem se o vše, co souviselo s funkční medicínou a stravou. Můj stav se začal zlepšovat. 

Nejprve jsem z jídelníčku vyřadila průmyslově zpracované potraviny, lepek a mléčné výrobky. Po prvních 3 měsících jsem pozorovala, že se zastavila inkontinence, která mě v mých dvaceti letech trápila. Jak přišla, tak i odešla. 

Tehdy jsem ještě studovala farmacii v Brně. Byla jsem si však každým dnem jistější, že to není ta pravá cesta pro mě. Několikrát týdně jsem pracovala v laboratořích a vystavovala se toxickým látkám z léčiv. Přes to, že jsem si stravu držela co nejlépe jsem uměla, přicházely další ataky roztroušené sklerózy, které jsem NIKDY nenechala zaléčit kortikoidy. 

Začala jsem chápat, že strava, byť je to základ, není jediným faktorem, který nemoc spouští. Nastavila jsem si NETOXICKOU DOMÁCNOST A KOSMETIKU, přidala jsem správně cílenou suplementaci bez aditivních látek, absolvovala jsem infúze vitamínu C, citikoliny, gluthationu, vitamínů skupiny B. Dále jsem tehdy využila i peptidovou terapii, která trvala celý rok. A hlavně jsem začala pracovat na své psychice. 

Ze zdravotních důvodů jsem musela ukončit studium vysoké školy. V rukou jsem neměla cit a asi bych ani nespočítala, kolik mi v nich prasklo zkumavek. Po každém laboratorním cvičení jsem cítila, jak mé tělo stávkovalo proti záplavě chemikálií, které jsem jej vystavovala. 

Přerušila jsem školu a začala jsem věnovat pouze SAMA SOBĚ. A díky tomu jsem začala skutečně uzdravovat. 

Dnes studuji funkční medicínu na americké univerzitě, pracuji s klienty v oblasti výživy zaměřující se na autoimunitní onemocnění nebo chronické potíže. Založili jsme společně s mou nejdražší kamarádkou a obchodní partnerkou kliniku funkční medicíny Pontina a předáváme své zkušenosti vám všem, kteří potřebují pomoci. 

Pouze strava opravdu nestačí, je to takový první a základní krok. Člověk, který se chce uzdravit, musí počítat s dlouhou cestou. S unikátní cestou, na které bude mnoho průvodců. Ke zdraví za vás však nikdo nedojde. To musíte vy sami. 


Co nás tedy bude čekat v následujících dvou týdnech v tomto modulu o stravě

V první lekci si nastíníme zásady protizánětlivého stravování. Půjde o takový přechod z běžného stravování, na které jste zvyklí.

Vysvětlíme si co znamená Paleo směr. Že nejde pouze o konzumaci masa, jak si mnozí myslí, ale že jde především o čisté stravování bez aditivních látek, kdy se dbá na čerstvost a kvalitu potravin. 

Ukážeme si, jaké potraviny budeme upřednostňovat, a které naopak budeme ze svého jídelníčku vylučovat. Provedeme vás i praktickou částí, kdy budete mít přístup také do knihovny s videorecepty a k e-bookům s recepty, abyste věděli jak začít a jak si poskládat svůj talíř ze základních potravin, které běžně zakoupíte u farmáře nebo v obchodě.

Dále vás provedeme základní suplementací, která by měla být ponechána jako základ také po další měsíce. Vždy se budeme obracet k základnímu příjmu všech nutrientů, které najdete v potravinách. Bohužel však díky konvenčnímu zemědělství, znečištěnému ovzduší a používání chemických látek se z potravin mnoho nutrientů vytrácí. Z toho důvodu doplňujeme stravu také o kvalitní suplementy.

Během změny stravování vás mohou potrápit trávicí obtíže. Je to proto, že trávicí trakt většiny lidí není zvyklý na dostatečný příjem tuků a vlákniny. Z toho důvodu budeme používat doplňky stravy s trávicími enzymy. Ty vám pomohou naštěpit potravu a následně ji adekvátně vstřebat do těla. V tomto modulu se dozvíte, co jsou to enzymy, jaké si vybrat a proč je je důležité jejich zařazení při změně stravování. 

Také na vás čeká nástřelový jídelníček společně s e-bookem, ve kterém najdete recepty z něj. Jídelníček prosím neberte jako dogma, ale pouze jako inspiraci na začátku vaší cesty. Každý jsme jedinečný a je třeba si stravu uzpůsobit. Pokud v receptech bude jakákoliv potravina, která vám nedělá dobře, tak ji nahraďte jinou povolenou potravinou, kterou máte rádi.