Krevní obraz, základ diagnostiky
Krevní obraz je základ a často první vyšetření, které vám lékař standardně udělá. Vedle anemie, tedy chudokrevnosti, se ve změnách krevního obrazu mohou odrazit také stavy, jako jsou chronická onemocnění, dehydratace, či podvýživa.
Sherlockova laboratoř
V první Sherlockově laboratoři se podrobně podíváme na analýzu krvního obrazu. Jde o celkem jednoduché vyšetření, které ale mnohé prozradí.
V dalších laboratořích budeme probírat i mnohem podrobnější vyšetření, kdy budeme pátrat po příčině vašich potíží. Ale jak už to bývá, bez základních testů není možné přecházet k těm specializovaným.
Vypadá to složitě, ale je to velmi jednoduché
Když se běžnému člověku dostane do rukou lékařská nebo laboratorní zpráva, netuší, co všechny ty čísla a písmenka znamenají. Něco jako když já vidím manžela, který programuje databáze. Je to další jazyk.
Abyste však dokázali vyhodnotit výsledky lékařských vyšetření, nemusíte k tomu umět pokročilou latinu. Laboratorní zprávy jsou složeny ze zkratek, které symbolizují název měřených látek, buněk apod. Číslo vedle toho pak ukazuje, kolik je dané látky, buňky apod. ve vyšetřovaném vzorku.
Já neznám nazpaměť referenční rozmezí každého markeru. A není to vůbec nutné, protože jde o hodnoty, které se na základě výstupů z nejnovějších studií mění. Stačí mít tabulku, která vám ukáže, co je norma a co je optimum. A pokud má člověk naměřenou hodnotu, která leží mimo tento „zdravý“ interval, je potřeba sem zaměřit svou pozornost.
Každý jsme jedinečný a to, že nemáte „ideální“ hodnoty nemusí nutně znamenat problém. Často to ale značí nerovnováhu a to je přesně to, co chceme celostním přístupem řešit, abychom se dobrali k jádru potíží a došli k uzdravení.
Krevní obraz
Krevní obraz (KO) je pojem, který zahrnuje vyšetření různých parametrů týkajících se červených krvinek. Skládá se ze 7 základních hodnot. Nezapomínejte, hraniční nálezy jsou důvodem ke zbystření, ale neznamenají nutně nemoc.
Přece jen odebíráme trochu krve a spoléháme na to, že zbytek krve v těle bude vypadat stejně. A většinou tomu tak je, nicméně mohou vznikat i falešně pozitivní a falešně negativní výsledky.
Krevní obraz jsem zvolila jako první ukázkové vyšetření, protože je velmi jednoduché jej interpretovat 🙂
- RBC (red blood count)Celkové množství červených krvinek
- HGB (hemoglobin)Červené krevní barvivo
- HTC (hematokrit)Procentuální množství červených krvinek
- RTC (retikulocyty)Nezralé buňky, ze kterých vznikají zralé červené krvinky
- MCV (mean corpuscular volume)Objem červených krvinek
- MCH (mean corpuscular hemoglobin)Hmotnost hemoglobinu v červených krvinkách
- MCHC (Mean corpuscular hemoglobin concentration)Koncentrace hemoglobinu v červených krvinká
Každý z těchto parametrů má svůj význam a my se teď podíváme co všechno se může dít, když jsou jejich hodnoty mimo normu.
Krevní obraz je informativní a málokdy zjistíte skutečnou příčinu potíží. Například anemie je příznak, ne onemocnění samo. Může být způsobena například nedostatkem železa, což si jednoduše ověříte příslušným testem. Otázka ale je, proč máte v krvi nedostatek železa?
- Přijímáte jej málo z potravy?
- Máte narušenou produkci trávicích enzymů a z jídla jej nezvládnete zpracovat?
- Máte narušenou tvorbu hemoglobinu?
- Je problém v metabolismu železa?
- Trpíte zvýšeným rozpadem krvinek? Proč?
Odpovědi na tyto otázky se vám pokusím dát v průběhu programu. Z dnešního cvičení byste si ale měli odnést jednu důležitou myšlenku a tou je, že i když najdete nějaký problém, ptejte se PROČ vznikl. Nesnažte se jej „zaplácnout“ doplňkem stravy, lékem, nebo bylinkou.
Nejprve si vytiskněte pracovní list, do kterého vyplníte vaše hodnoty výše uvedených markerů.
Pokud bude některý marker „mimo normu“, zapište si, co by mohl být ve vašem případě důvod. Postupujte dle tabulek níže.
SEM DÁT PRACOVNÍ LISTY!!!
RBC (celkové množství červených krvinek, jednotka 1012/l)
Podívejte se do výsledků svých posledních vyšetření a hodnotu vašeho RBC si zaznamenejte do první kolonky pracovního listu. Optimální hodnota by měla být mezi 3.9-4.5 u žen a mezi 4.2-4.9 u mužů.
Referenční hodnoty, tedy norma dle statistik, je pak u žen 3.8-5.2 a u mužů 4.0-5-8.
Vždy se dívejte na jednotky, ve kterých je daná hodnota měřená. Já zde používám 1012/l. Pokud se vaše hodnota bude výrazně lišit od normy, vždy zkontrolujte, v jakých jednotkách je parametr měřen. Protože pokud hodnotu převedete, může se na první pohled jevit jako patologická, ale ve skutečnosti půjde o optimální hladinu.

Pokud je vaše hodnota nízká, je potřeba došetřit anemii. Existuje několik druhů anemie, tomu se však budeme věnovat v další laboratoři.
Dále je nutné vyloučit krvácení. U žen silnou menstruaci, u obou pohlaví pak například krvácení ze zažívacího ústrojí pomocí testu na okultní krvácení. Krvácet můžete ale také z močového ústrojí, z plic atd. I zánět může vést k nízké hladině červených krvinek a zánět pravidelně provází autoimunitní onemocnění. Zkrátka je nutné vyloučit příčiny v levém sloupečku.
Pokud je hodnota zvýšená, jde nejčastěji o dehydrataci. Tělo si výrobou krvinek také kompenzuje nedostatek kyslíku způsobený například onemocněním dýchacích cest. Také snížená funkce sleziny, která odklízí „staré“ krvinky může být narušena.
HGB (hemoglobin, jednotka g/l)
Stejným způsobem teď postupujte u ostatních markerů. Jsou mimo optimum? Mimo normu?
Hemoglobin je červené krevní barvivo. Ale jeho funkcí není barvit krvinku, ale hlavně přenášet kyslík a živiny. Červenou barvu mu propůjčuje železo.
Hemoglobin norma
- ženy: 120-160 g/l
- muži: 135-175 g/l

HTC (hematokrit, jednotka l/l)
Hematokrit norma:
ženy: 0,350 – 0,470 l/l
muži: 0,400 – 0,500 l/l

RTC / RET (retikulocyty, jednotka %)
Retikulocyty jsou nezralé červené krvinky. Jejich množství se zvyšuje, když tělo potřebuje více krvinek, ty ale nestíhají dozrávat. Snižují se naopak, když tělo nemá živiny k tomu, aby krvinky vytvářelo.
Retikulocyty norma: 0.5-2.5 %

MCV (objem červených krvinek, jednotka fl)
MCV norma:
ženy: 82,0 – 98,0 fl
muži: 82,0 – 98,0 fl

MCH (objem červených krvinek, jednotka pg)
MCH norma:
ženy: 28 – 34 pg
muži: 28 – 34 pg

MCHC (koncentrace hemoglobinu v červených krvinkách, jednotka kg/l)
MCHC norma:
ženy: 0,320 – 0,360 kg/l
muži: 0,320 – 0,360 kg/l

Tak a je to za Vámi. Nebylo to tak hrozné že ne? 🙂
Prostě je potřeba vědět, co znamenají jednotlivé zkratky a také, jaká by měla být jejich hodnota. Ta může být jen vyšší nebo nižší. A pokud je mimo normu, máte v tabulkách výše rozepsané proč to tak může být.
Tady shrnutí na závěr:
