Autoimunitní Protokol (AIP)

V průběhu naší praxe jsme vytvořili základní motto, kterým se řídíme vždy, když řešíme autoimunitní onemocnění:

Odstraňte ze svého života vše, co může potenciálně dráždit Váš imunitní systém. A naopak tělu i mysli dodejte vše, co je vyživí a co jim umožní regenerovat.“

Modul 3 kroky

Co budeme v následujících týdnech jíst?

Krásný den, vítáme Vás v modulu, ve kterém se budeme věnovat takzvanému autoimunitnímu protokolu. Stravovacímu směru, který má mocný terapeutický potenciál v léčbě celé řady chronických onemocnění. A to nejen autoimunit jako takových. Viděli jsme již mnoho excelentních výsledků u lidí s poruchami imunity, alergiemi a také jako doplňkovou složku v léčbě onkologických onemocnění. I když přijde na chronické infekce, autoimunitní protokol bývá výborným nástrojem v jejich eradikaci. 

A PROČ TOMU TAK JE?

Je to jednoduché. Odstraníme z vašeho talíře vše, co může dráždit a co často dráždí imunitní systém. My jsme to do jisté míry udělali už v předchozích modulech a možná již pociťujete benefity, které nová strava přináší. Teď se ale přesuneme do vod skutečně terapeutických diet. A právě sem patří autoimunitní protokol. 

A jak už to máme ve zvyku, seznámíme vás s naším příběhem. 🙂

Když jsem nějakou dobu byla na čistém Paleo stravování, cítila jsem se čím dál lépe. Měla jsem více energie a tak jsem se snažila zvládat školu a chodit do laboratoří. Bohužel ale přišla další rána. Oslepla jsem na pravé oko. 

Když se na svůj příběh nyní dívám zpětně vím, že příčinou zhoršení mého zdravotního stavu byly zejména toxické látky a stres, kterým jsem v průběhu studia farmacie byla velmi často vystavena. Již po několikáté jsem odmítla zaléčení pomocí kortikoidů a rozhodla se vplout do veliké eliminace zvané AIP, neboli autoimunitní protokol. 

Tehdy jsem ze svého jídelníčku vyřadila veškeré PROzánětlivé potraviny, které by mohly jakkoliv narušovat střevní výstelku nebo stimulovat patologickou reakci imunitního systému. Vyloučila jsem vejce, lilkovitou zeleninu, semena, ořechy a další potraviny, které měly potenciál sabotovat mou cestu za uzdravením. 

Po 14 dnech jsem na pravé oko plně viděla! 

Autoimunitní protokol není samo spásný a je potřeba jej individualizovat. Avšak strava zůstává základ. A bohužel, pokud máte chronické zdravotní obtíže, zlatá střední cesta, jak mnozí nazývají střídmost a jezení od každého trochu, většině lidem nepomůže. Naopak správně nastavený autoimunitní protokol v kombinaci se suplementací a prací s myslí ano. 

Naše příběhy jsou hrozivé a dnes jsme za to rády. Protože dokud vás vaše tělo nepřiměje doopravdy něco dělat, tak se vám do velkých eliminací chtít nebude. Pokud vám však hrozí slepota, vývod, život bez dětí, nebo třeba invalidní vozík… je změna stravy to nejmenší, co pro sebe můžete udělat. A já bych to dnes udělala mnohem dříve. Čím dříve totiž začnete skutečně pracovat na svém uzdravení, tím méně škody na vašem těle napáchá nemoc a léky, které se na ni užívají.

Pojďme se společně podívat co nás čeká v tomto modulu AIP stravování!

Řekneme si, co znamená AIP, neboli autoimunitní protokol a také proč je vhodný k řešení autoimunitních onemocnění.

Dostanete přesný seznam potravin, které do AIP patří a které naopak vyloučíme. 

Pamatujte, že v léčbě nikdy nejde pouze o eliminaci. Stačí vám pár kvalitních potravin na to, abyste vytvořili jídelníček výživnější než má 90% naší populace. Budeme jít pestře a vyváženě! Strava bude bohatá na spoustu nutrientů včetně polyfenolů, antioxidantů, makronutrientů a vitamínů. 

Připravili jsme si pro vás i nástřelový jídelníček, abyste se v prvních 14 dnech neztratili. K jídelníčku již tradičně máte také e-book s chutnými recepty. 

A nezapomeňte! 

Během programu máte také otevřený přístup do knihovny s video recepty. 

Snažili jsme se pro vás vytvořit co nejjednodušší recepty, abyste nepotřebovali milion surovin. Některé z vás mohou odradit ingredience, které používáme. Nezapomínejte však, že vždy můžete použít základní potraviny, které najdete v každém supermarketu. 

Když jsme se my dvě stravovaly podle autoimunitního protokolu, neměli jsme k dispozici žádné náhražky a pochutiny, které jsou tu dnes dostupné. Náš jídelníček tvořily pouze ze základní suroviny jako zelenina, maso, oleje a ovoce. Naší jedinou pochutinou byly kokosové kuličky z kokosového másla. Dnes už však existuje nepřeberné množství možností, jak si AIP obohatit, zpříjemnit a zjednodušit.  

Takže se ničeho nebojte, společně to zvládneme!