Hormony stresu

Každý z nás zažívá STRES, smutek, cítíme se v neustálém presu, že nic nestíháme, ale to tak v našem i ve vašem životě je a bude. Je to normální a přirozená věc. Otázkou je, zda jsme v tomto stavu 24hodin denně, kdy nemůžeme z toho ani spát a náš mozek nedokáže vypnout a máme v hlavě tzv. křečka, který neustále běhá v tom kolečku jako vyšinutý. Stále dumáme, zda jsme během dne stihly všechny věci, zda jsme je udělaly dobře či ne. Pokud máte jen krátkodobý stres, tak ten je pro vás naopak  přínosný, abyste si např. zachránili život nebo vydali ze sebe svůj nejlepší výkon.

 Ano, známe tyhle stavy velmi dobře. 🙂 Nemyslete si, nejsme dokonalé ženy, které srší zdravím a úsměvem. Byly i chvíle, kdy jsme si obě říkaly, zda vše zvládneme, kdy jsme probděly celé noci a byly jsme nepoužitelné. Jsme stále obyčejní lidé, jako všichni ostatní. Dokonalost můžete vidět na instagramových sítích, ale realita  se může trošičku odlišovat nebo být úplně jiná. 🙂

Všichni se mě ptáte: ,, Jak jsi dokázala odmítnou v takovém stavu léčbu? “  ,,Musela jsi být hrozně silná a nemohla jsi mít vůbec žádný strach…“

 Ale měla jsem strach! A jaký! Také se stávalo, že jsem právě v noci ležela a dumala jsem nad vším, nad svým životem, jak to bude dál. ,, A zvládnu to?“ Jedna část říkala: ..No jasně že to zvládneš.“ Druhá část škrábala na vrátka: ,,Myslíš že jsi udělala dobře?“ 

Když jsem pocítila první vlnu úlevy, byla jsem „na koni.“ Ha! Vidíš?, zvládla jsem to! Říkám své druhé pochybující polovičce.“ No jo, ale když přišla studená sprcha , kdy jsem opět sklouzla dolů, tak zase druhá polovička, co pochybovala byla „na koni“ . A tak se to neustále střídalo, jako počasí. Měla jsem ale za sebou terapeuty, se kterými jsem na tomto doslova makala a zpracovávala jsem své traumata z dětství a ze svého života. Tady vidíte, že to není pouze o stravě, ale především o naší mysli a nastavení psychiky. Dříve jsem byla v neustálém stresu, chtěla jsem sobě a především druhým, včetně své rodiny dokázat, jak jsem dobrá. Že nepotřebuji pomocnou ruku, že jsem superman a zvládnu vše a na 1*. Zatvrzelá, zdeptaná, nechtěla jsem naslouchat svému tělu. ,,Přece jsem dost vytrénovaná, tak zvládnu všechno!“ Čím víc jsem tlačila na pilu, tím větší propad byl… Musela jsem se zastavit. A i proto přišlo rozhodnutí, že školu ukončím. Psychicky ani fyzicky jsem to nezvládala. Uznám to. Je to lidské. Ale víte co? Otevřelo mi to nádhernou cestu a já děkuji dnes za to, že tato diagnóza nevyléčitelné nemoci přišla. Zastavila jsem se a začala jsem dělat první krůčky jako malé dítě, které se učí chodit. Začala jsem poznávat sama sebe. 

                                                                                                         ……

Já naopak nejprve zkusila léky. Postavila jsem se k tomu čelem a začala se jako správný medik „léčit“ v duchu klasické medicíny. Nepřemýšlela jsem nad destruktivními účinky dlouhodobě užívaných léků. Znala jsem jen jednu cestu. Cestu klasické medicíny, kterou jsem milovala a které jsem věřila. Nasadila jsem kortikoidy, léky na bolest a Asacol (5-ASA, Pentasa). Po několikatýdenní kůře jsem s úlevou přešla na udržovací léky a s klidným svědomím se vrátila k původnímu životnímu stylu. Myslela jsem si, že budu brát prášky, a to mi umožní žít jako doposud.

Jak jsem se tehdy spletla… Zdraví už se k původnímu nevrátilo. Začala jsem pociťovat omezení, které s sebou onemocnění přinášelo. Přestože jsem byla v takzvaném klidovém stadiu, měla jsem obtíže se zažíváním, nadýmání, časté průjmy, bolesti a nevolnosti. Má pleť byla poseta boláky a přidaly se potíže s klouby. Vždy, když se krvácení vrátilo (což se pravidelně opakovalo minimálně jednou za rok), potlačila jsem příznaky onemocnění pomocí léků a fungovala dál jako dříve.

Na tuto větu nikdy nezapomenu, co pronesla tehdy moje ošetřující lékařka: ,, Pokud nezačnete s terapií, tak jak vám teď říkám, dopadne to špatně. Vzhledem k průběhu vašeho onemocnění můžete očekávat, že přijdete o střevo a skončíte s vývodem. Na děti zapomeňte.“

Na druhou stranu díky této větě, jsem si uvědomila, že jen já držím ve svých rukou svůj život. Jen já se dokážu postavit na nohy a celému světu a dokázat co budu chtít. 

 

Nebyla to jednoduchá cesta ani pro jednu z nás, ale obě jsme to dokázaly! 🙂 

Tímto úvodem do lekce stresové hormony jsme vám chtěli ukázat, že nasbíraný stres, který jsme měli obě dvě byl jedním z puzzlíků, který spustil naše autoimunitní onemocnění. Proto si dnes povíme jaké hormony patří mezi typické stresové hormony a jaký vliv na ně může mít nezdravé stravování, chemické látky, časté infekce, naše emoce a fyzické vypětí. 

Hormon stresu KORTIZOL

Určitě vidíte v různých článcích, kde se pojednává, jak vysoké hladiny jsou pro naše zdraví špatné.

Ano i ne….

KORTIZOL patří mezi hlavní stresový hormon a je nezbytnou součástí toho, jak vaše tělo funguje. Je produkován ve dřeni nadledvin. Jde o glukokortikoidní steroidní hormon, kdy jeho nejvyšší hladiny bývají ráno okolo 7 hodiny a nejnižší naopak v noci. Nadledviny na základě signálu z hypofýzy a hypotalamu začnou vylučovat kortizol. Nazývá se to také HPA osa (hypotalamus-hypofýza-nadledviny). 

Nadledviny jsou párovým orgánem o velikosti vlašského ořechu. Produkuje se v nich více než 50 základních hormonů. Tyto hormony jsou zásadní pro naše zdraví a vitalitu. Ale pokud jsme přetížení, tak naopak pumpují stresové hormony

Nadledviny v našem životě mají klíčovou roli. Jedny z mnoha hormonů, které produkují jsou: 

– adrenalin, 

– noradrenalin, 

– aldosteron, 

– estrogen, 

– testosteron

– kortizol.

Naši předkové se velmi často potýkaly v ohrožení života a v těchto situacích potřebovali dostatek energie, zbystřené smysly a vydat ze sebe ten největší výkon, aby si zachránili svůj holý život. 

Takže reakce kortizolu je tedy způsob jak zvýšit schopnost abychom přežili během nebezpečných situacích. Mozek totiž vnímá STRES jako bezprostřední ohrožení a dává signál nadledvinám, aby začaly vylučovat kortizol.

Odborněji 🙂

Část mozku zvaná hypotalamus snímá podmínky prostředí a poté teprve vysílá signál ve formě chemických látek do hypofýzy. Hypofýza přijímá signály z hypotalamu (hormon uvolňující kortikotropin) a vysílá své vlastní chemické signály do kůry nadledvin prostřednictvím hormonu zvaného adrenokortikotropní hormon (ACTH), aby vytvořila vhodné reakce na podněty prostředí. Děje se to z  důvodu, když máme vetší  fyzický nebo emoční stres, při nemocích a infekcích nebo když máme málo spánku.  Navíc pokud se tělo nachází ve stresu, tak se automaticky zvyšuje tonus sympatiku. Jedná se o součást našeho nervového systému, která nás přivádí do režimu „bojuj nebo uteč“. Jde  o přirozený způsob, jak naše tělo bezprostředně ochránit.  

Útěk  nebo akce, kterou provedeme, abychom si zachránili život je pro naše tělo velmi přínosná. Ale dnes žijeme v tak hektické době a  množství stresorů je stále víc a víc, kdy většina z nich je především odvozena od našeho negativního myšlení. Tyto opakující cykly stresu nebo negativních myšlenek, které v nás probíhají po celé dny nebo měsíce či roky mohou napáchat více škody než užitku. 

Náš sympatikus (je akční systém, připravuje organismus k aktivitě) je tedy v dominanci a nejsme schopni relaxovat. Naopak když relaxujeme, bavíme se, smějeme se, meditujeme, tak stimulujeme tonus parasympatiku (je aktivován zejména v době odpočinku nebo klidu po jídle). Tato část (parasympatická část) má pro naše tělo hojivé účinky. Je proto velmi důležité mít správnou rovnováhu mezi našimi sympatickými a parasympatickými systémy. Přece chceme, aby oba fungovali správně. A když se dostaneme do stavu opravdového ohrožení, tak přece nebudeme nečinně stát a nenecháme se zabít. 🙂

Pokud se naše tělo adaptuje na dlouhodobý stres, vyčerpáváme svoje nadledviny a tělo potom „krade“ pregnenolon z cholesterolu, aby vytvořilo více kortizolu. Pregnenolon pomáhá vytvářet pohlavní hormony, jako je progesteron a testosteron. Pokud dojde ke „krádeži“ pregnenolonu, v důsledku, že naše nadledviny už jsou hodně vyčerpané, tak to vede k hormonálním dysbalancím jako je PMS, neplodnost, andropauza (mužská menopauza), PCOS… 

Poslední kapkou je vyčerpání. Jde o stav, kdy nadledviny jsou tak vyčerpané, že nejsou schopny se přizpůsobit stresu a všechny potřebné kofaktory k produkci kortizolu jsou vyčerpány a hladiny kortizolu úplně klesají. Už se „krádež“ pregnenolonu nekoná, jednoduše se zastaví a tělo není schopné produkovat energií. Dochází k rychlému stárnutí, rozpad ochranných bariér (jako je kůže, střevní bariéra, hematoencefalická bariéra (bariéra, která odděluje vnitřní prostředí mozku od cévního systému v těle a umožňuje jen omezený transport látek mezi mozkovou tkání a krví). 

Dysfunkce HPA osy neboli také únava nadledvin může být i u lidí charakterizovaná i tak, že hladina kortizolu je nízká. Tito lidé mají tendence se cítit velmi unavení a nejsou schopni zvládat každodenní stresy života. Přibývají na váze, mají hormonální dysfunkce, úzkosti, nespavost a deprese. Dochází k tomu, když kortizol je dlouhý čas ve vysokých hladinách, tzn. že jsme naše tělo vystavovali dlouhý čas velkému stresu a naše adrenální (nadledvinové) funkce vypovídají službu, takže logicky kortizol začne klesat dolů a dolů. Tento stav může být vyvolán i Addisonovu chorobou. Jde o autoimunitní onemocnění, kdy náš imunitní systém začne napadat nadledviny a brání jejich správné funkci. 

Vyčerpání nadledvin může být v důsledku:

– Fyzického a emocionálního vypětí,

– díky chemickým dysruptorům, 

– častým infekcím,

– syndromem propustného střeva, 

nedostatkem živin nebo alergiemi. 

 

Receptory kortizolu, které si představte jako malé vysílače, které chytají signál z vnějšího a vnitřního prostředí, jsou rozptýleny po celém našem těle a nacházejí se téměř v každé buňce a slouží k různým základním funkcím:

– Pomáhají nás udržet bdělé,

– působí jako prevence mozkové mlhy nebo únavy,

– napomáhají nám udržet náš metabolismus správně v chodu,

– vyrovnávají hladiny cukru v krvi, protože umožňují buňkám přijímat a využívat glukózu jako energií,

– podporují snížení zánětu a napomáhají nám k hojení,

– přispívají ke kontrole krevního tlaku, 

– pomáhají nám při vývoji plodu během těhotenství. 

 

 

Mezi hlavní příznaky vyčerpaných nadledvin patří:

– Zrychlené stárnutí,

– obrovská únava,

– horší regenerace po nemoci nebo úrazu,

– problémy se spánkem (lehké spaní, problém s usínáním, buzení se během noci..,

– hormonální nerovnováha,

– rychlé stárnutí, brzké nastoupení menopauzy a andropauzy,

– vznik inzulínové rezistence,

– poruchy štítné žlázy, 

– zvýšení zánětu v těle…

 

 

Jak souvisí KORTIZOL s INZULÍNEM?

Pokud se nacházíme v neustálém  stresu, tak KORTIZOL zvýší hladinu cukru v krvi. Kortizol stimuluje produkci glukózy v buňkách jater a svalů a zvyšuje hladinu cukru v krvi, aby se připravil na „boj nebo útěk“.

Navíc kortizol má výrazně protizánětlivé účinky. Vysoké hladiny kortizolu zvýší hladiny cukru v krvi a vzniká zároveň i nerovnováha INZULÍNU. Jedná se hormon (peptid), který je vylučován slinivkou břišní a pomáhá stabilizovat hladinu glukózy v krvi a řídí metabolismus sacharidů, lipidů bílkovin v řadě tkání a orgánů. Pokud jsou hladiny glukózy v krvi v normálu, tak inzulín může regulovat energií pro buňky a podporovat tak svalovou aktivitu. Když ale naše tělo je v chronickém (dlouhodobém) stresu, tak nejsme schopni produkovat dostatek kortizolu, abychom udrželi krok s požadavky, a proto nejsme ani schopni zvládnout hladiny krevního cukru a zánět. 

Nerovnováha krevního cukru zvyšuje zánět, který klade větší tlak na nadledviny a začíná začarovaný kruh, protože se vše zhoršuje. Pokud to tak bude pokračovat dál, tak se může narušit rovnováha hormonů a to vede k již k výše zmiňovaným dysfunkcím.

Můžeme si všimnout, že nabíráme na hmotnosti, máme chutě na sladké, jsme unavení po každém jídle, máme tendenci uzobávat po celý den nebo emočně se přejídat. Pokud v tomto módu žijeme dlouhou dobu, vede to ke vzniku inzulínové rezistence. Ta napomáhá k rozvoji autoimunitních onemocnění (neurodegenerativní onemocnění – Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, roztroušená skleróza; ulcerózní kolitida, Crohnova choroba, Diabetes mellitus I.stupně atd…), k rozvoji diabetu II. stupně, Cushingova syndromu.. 

Inzulínová rezistence zabraňuje transportu glukózy do buněk, což má za následek zvýšenou hladinu cukru v krvi a blokování vlivu hormonů spalujících tuky.

                                                                                                                                          Co je klíčem? 

No přece mít dobré hladiny kortizolu, abychom měli správné hladiny krevního cukru. Přebytečná glukóza je přesměrována do těla jako forma tukové zásoby, která přesměruje energii, která by byla přijímána převážně svaly. Tyto fyziologické nerovnováhy vedou ke snížení svalového růstu, zvýšenému ukládání tuku a abnormálním reakcím sytosti a chuti k jídlu, které podporují přibírání na váze

ALDOSTERON

ALDOSTERON patří do skupiny mineralkortikoidů. Mineralokortikoidy jsou hormony, které ovlivňují metabolismus minerálů v těle. A řídí především udržování normálních hladin sodíku a draslíku v plasmě. Bez aldosteronu by ledviny vylučovaly větší množství sodíku a vody, což by vedlo k těžké dehydrataci , k nízkému krevnímu tlaku a k možné smrti. Pokud v návaznosti na dlouhodobý stres se nadledviny vyčerpají, tak mohou vypovědět funkci produkovat aldosteron. 

Jedinci, kteří bojují s vysokým krevním tlakem často užívají léky, které snižují množství cirkulujícího aldosteronu, aby se snížil obsah sodíku a vody v krvi. Důsledkem je snížení krevního tlaku. 

Jakou souvislost má vysoký KORTIZOL s hormony pohlavního ústrojí?

Nadledviny jak jsem si zde uvedli, pomáhají našemu tělu adaptovat se na stres, a zároveň produkují hormony, které regulují reprodukci. Ale adaptace na stres má vždy přednost před rozmnožováním. Pokud nám půjde o život, nebudeme jednoduše myslet na to, jak počneme potomka. Na prvním místě je zachránit si život. Jakmile naše tělo ale pochopí, že nejsme v ohrožení života, tak zaměří svoji energií na reprodukční hormony. 

Hlavními pohlavními hormony produkovanými nadledvinami jsou estrogen, progesteron a testosteron. Tyto hormony jsou důležité pro růst, metabolismus, sílu, vytrvalost, duševní sílu, menstruaci a reprodukci. 

Pregnenolon, který jsme výše zmiňovaly, je hlavní sloučeninou k produkci kortizolu a progesteronu. Může také vytvářet buď kortizol, progesteron nebo DHEA. DHEA zase tělo používá k produkci testosteronu a estrogenu. Pokud jsme pod náloží stresu tělo si říká po produkci kortizolu, který ale naopak sníží množství produkovaného progesteronu a DHEA.

Proto velmi často bývají problémy s neplodností, nejen u žen, ale i u mužů. Vídáme velmi často  případy nejen estrogenové dominance, ale hlavně PCOS (Syndrom polycystických ovárií) u mladých žen nebo u žen, které trpí myomatózní dělohou nebo cysty. 

Mezi stresové hormy patří NORADRENALIN a ADRENALIN

Tyto hormony jsme probrali již v předešlé lekci u hormonů štěstí. Víme již, že tyto hormony nám mohou pomoci ke štěstí nebo nám zachránit život. Oba jsou neurotransmitery a hormony, které jsou produkovány během reakce těla „bojuj nebo uteč“. Naopak nám mohou přinést i benefity, o kterých jsme si povídali v minulé lekci. 

Jak se říká: ,,Opakování je matka moudrosti.“

Adrenalin čili epinefrin se normálně vyskytuje v krevním řečišti v nepatrném množství. 

– Při excitaci či za stresujících okolností se ho vylučuje větší množství, ovlivňuje tělesné struktury a připravuje je na fyzickou zátěž. 

– Adrenalin stimuluje srdeční činnost,

– usnadňuje přísun krve do svalstva a mozku, 

– zužuje krevní vlásečnice, 

– zvyšuje krevní tlak, 

– uvolňuje cukr uložený v játrech, 

– vyvolává relaxaci určitého svalstva, jež není ovládáno vůlí, zatímco v jiných svalech vyvolává napětí.

Noradrenalin čili norepinefrin je chemicky příbuzný adrenalinu. 

– Pomáhá udržovat normální krevní oběh a může zvyšovat krevní tlak. 

– Je chemickým činitelem zodpovědným za přenos nervových impulsů v autonomním nervovém systému.

Co pro to udělat, abychom nakopli naše nadledviny a podpořili naše zdraví?

Základním opatřením pro podporu nadledvin a stabilizaci hladin kortizolu je stress managment. Součástí našeho programu je skvělá terapeutka, která vás bude provázet meditacemi a mnoho dechových cvičení a můžete si stáhnout i její e-book, kde máte popsané veškeré techniky, abyste věděli jak různé situace v životě řešit a jak na svém podvědomí pracovat. 

Další opatření: 

– Dbát na zdravý spánek (viz lekce 2) ,

– nastavení protizánětlivé stravy – Abychom vyrovnali hladinu kortizolu, musíme ze stravy vynechat cukr, zpracované potraviny a obiloviny. Navýšit ve svém stravování zdravé tuky (avokádo, avokádový olej, kokosový olej, ghí od volně pasených krav) a dostatek kvalitních bílkovin z paseného dobytka, divokých ryb, a vajec od šťastných slepiček… Nezapomenout jídelníček doplnit o dostatek vlákniny, která napomáhá lépe stabilizovat hladiny krevního cukru. Ale to vše najdete v modulech STRAVA 🙂

– Dostatek fytonutrientů – zelenina bohatá na antioxidanty jako jsou: borůvky, maliny, ostružiny, řepa, mrkev, dýně,…

– Pravidelný přirozený pohyb. Chybu neuděláte krásnými procházkami do přírody nebo rychlá chůze nebo lehký běh na čerstvém vzduchu vám udělá určitě dobře. 

– Pravidelně cvičte, ale nepřemáhejte se. Cvičení je myšleno, kdy své tělo zpevňujete a nejdete přes své síly. 

– Můžete vyzkoušet relaxační koupele a masáže se zklidňujícími esenciálními oleji.

– Doplňky stravy pro podporu nadledvin. 

– Nekonzumujte alkohol, cigarety nebo jiné návykové látky. 

– Nezapomínejte, že i léky ze skupiny kortikosteroidů nadledviny vyčerpávají, ale zde upozorňujeme, že pokud tyto léky máte v návaznosti na svoje onemocnění, je potřeba váš stav nejprve stabilizovat. Pokud se rozhodnete léky vysazovat, tak pouze pod vedením svého ošetřujícího lékaře a na základě jeho zvážení, dle vašeho aktuálního stavu. 

Doplňky stravy pro podporu nadledvin

Adatogenní bylinná směs : Hegemony (BrainMax) nebo Enhanced Rhodiola complex (Viridian)

Dávkování: 2 kapsle ráno před jídlem 

Jednodruhové adaptogenní byliny: 

Rhodiola – Fermentovaná rhodiola – Living Nutrition

Dávkování: 1 kapsle ráno před jídlem 

Ženšen extrakt – od značek Living Nutrition / Naturlab / Salvia paradise

Dávkování: 1-2 kapsle ráno před jídlem 

                    tinktura – Po protřepání užíváme 15 kapek 3× denně. 

Ashwaganda extrakt – od značek – Superionherbs / Living Nutrition /  Viridian 

Dávkování: 2 kapsle ráno před jídlem 

Deglycyrhizinovaná lékořice – od značek Biomatrix nebo BrainMax

Dávkování: tablety – 2 kapsle ráno před jídlem

                   tekutá forma – 8-10 kapek 1-2krát denně, začínejte s nižší dávku a navyšujte dávku postupně

Velmi účinné peptidové hydrolyzáty: 

Adrenal Boost WOMAN

Dávkování: Ráno před ústní hygienou vypláchněte ústní dutinu čistou vodou a obsah ampule vylijte pod jazyk, kde ho nechte působit 30 až 60 sekund. Poté hydrolyzát polkněte, a po jeho požití aspoň 10 minut nepijte a nejezte.

Adrenal Boost MAN

Dávkování: Ráno před ústní hygienou vypláchněte ústní dutinu čistou vodou a obsah ampule vylijte pod jazyk, kde ho nechte působit 30 až 60 sekund. Poté hydrolyzát polkněte, a po jeho požití aspoň 10 minut nepijte a nejezte.

Samostatné adaptogeny nebo směs adaptogenů:

Komplex boost

Dávkování: Ráno před ústní hygienou vypláchněte ústní dutinu čistou vodou a obsah ampule vylijte pod jazyk, kde ho nechte působit 30 až 60 sekund. Poté hydrolyzát polkněte, a po jeho požití aspoň 10 minut nepijte a nejezte.

Reishi

Dávkování: Ráno před ústní hygienou vypláchněte ústní dutinu čistou vodou a obsah ampule vylijte pod jazyk, kde ho nechte působit 30 až 60 sekund. Poté hydrolyzát polkněte, a po jeho požití aspoň 10 minut nepijte a nejezte.