Jaký vliv na naše zdraví mají hormony štěstí?

Od mala jsem milovala sport. Sport mi přinášel nejen pocit štěstí a spokojenosti, ale podílej se i na mé seberealizaci a na emočním vývoji. 

Od svých 5 let jezdím na koních. Můj táta mě k tomu vedl, protože sám měl koně rád a když malý malý, tak koně i vlastnil. Učil mě jezdit a zdolávat překážky. Když jsem spadla, tak jsem opět nasedla.

Postupem času jsem začala s koňmi i závodit. Pravidelné tréninky jak koní, tak i sebe byly na denním pořádku. Abych udýchala náročný parkur a zvládla přípravu na závody musela jsem se udržovat v kondici. Silové cvičení bylo a je mou vášní. Můj strýc se dlouhé léta zabýval kulturistikou a pamatuji si dodnes, že jako malá jsem mu asistovala u cvičení a hrála si s činkami nebo s železnými kotouči. Jako malou mě to fascinovalo. Uběhlo pár let a já začala cvičit s ním. Později jsem zavítala do posilovny a rozvíjela se sama nebo za pomoci trenéra. Tím, že mám již po operaci zad, cvičení jsem si musela uzpůsobit podle svých individuálních potřeb. Závodění s koňmi byla skvělá zkušenost, ale když si to promítám zpětně, šlo tam v prvé řad o mé ego. 

Chtít něco někomu dokázat. Být v něčem dobrá. Šla jsem na všechno přes svoji sílu až do úplného vyčerpání, jen abych to zvládla DOKONALE. V tomto období se to všechno začalo kupit. Časté úrazy, pády z koní, otřesy mozku, zlomené ruce a nohy, časté prodělané infekce, operace, nakonec i operace plotének (syndrom Cauda equina, kdy operace byla akutní a muselo se neprodleně operovat), do toho škola, neshody v rodině, psychika na houby (zavděčit se ostatním, abych pro ostatní byla krásným obrazem a měli mě rádi),.. Zkrátka a dobře, stále jsem byla nahromadě. Přetížený organismus, nedostatečná strava, psychické vypětí. Ani operace zad mě nezabrzdila. Zastavila mě až diagnóza ROZTROUŠENÁ SKLERÓZA. Ale tento příběh už znáte. Jen jsem zde chtěla vypíchnout, že sportovní aktivita neznamená odrovnat se, ale naopak je potřeba z ní benefitovat. Při sportovní aktivitě se vyplavují ve vašem těle hormony, které naopak vám mohou napomoci k vašemu zdraví. 

Naopak takové přetěžování, které jsem zde popsala vytváří nádhernou kaskádu toho, jak to nemá vypadat. Dojde ke zvýšení hladin kortizolu (stresového hormonu, jeden z hormonů nadledvin), snížení ostatních neurotransmiterů v mozku, špatná produkce melatoninu. Začnou potíže se spánkem, špatná nálada, deprese, úzkosti, poruchy s cyklem a už to jede jako kaskáda z domina, která postupně padá na zem. 

 Když nyní jezdím na koni a jezdím i drezurní práci, která je fyzicky náročná, tak propojení, které je mezi mnou a mým koněm je neuvěřitelné a je na emoční úrovni, protože vnímám každý pohyb svého koně a on vnímá můj. Když nyní cvičím není to o tom, že zvednu tu nejtěžší váhu, abych byla dobrá, ale zvednu takovou váhu, na kterou se cítím a co mi tělo říká. Kolikrát nezvedám nic a jen si dám protahovací cviky, abych se udržela v kondici. 

A proč? Protože jsem své tělo začala konečně poslouchat. Ale ten pocit po ježdění nebo po cvičení je úchvatný. Připadám si jako na obláčku, na kterém si spokojeně hovím a spokojeně si oddychuji. A tak by to mělo být! Pokud zažíváte tyto pocity, tak je to správně a můžete tak z toho jen těžit pro své zdraví. 

Připravili jsme si pro vás v této lekci, jaký vliv mají hormony na naše zdraví a jak z tohoto pocitu štěstí a pohody můžete žít šťastný a obohacující život. Vidíte sami, že oběma nám byla udělena diagnóza a dnes žijeme plnohodnotným životem. Sportujeme, máme nádherný život plný aktivit, vedeme kliniku, velký e-shop, konzultace, máme rodinu a děti. Nic nás nezastaví, jen je potřeba naslouchat v prvé řadě svému tělo

Naše tělo není hloupé a ví co je správné. 🙂


Co to jsou endorfiny, hormony štěstí?

Endorfiny v lékařství mluvíme také jako o opiátových peptidech. Jedná se o neurochemické sloučeniny, které jsou přirozeně produkovány vaším tělem a jsou uvolňovány hypofýzou do mozku. K endorfinům řadíme také enkefaliny (enkefaliny se uvolňují při fyzické zátěži.) a dynorfiny (látka ze skupiny endorfinů s analgetickými účinky). 

Endorfiny mají podobné účinky jako léky proti úzkostem nebo léky opiátového charakteru. Jen léky mají dost vedlejších účinků a ty nám naruší naše zdraví. Právě endorfiny si můžeme vytvořit sami. Dokáží utišit bolest, nastolit pocit relaxace, pohody, eufórie a úlevy. Pracují na základě činnosti vašeho těla a prospívají vaší mysli a zdraví. 

Pokud budeme své tělo přetěžovat, naopak budeme produkovat nízkou hladinu endorfinů a to přinese opačné účinky: emocionální bolesti, únavu, nesoustředěnost, úzkosti…

Jsou to tzv. chemičtí poslové naší mysli, co způsobují emoce, označujeme jako neurotransmitery. Endrofiny jsou produkovány v centrálním nervovém systému (CNS – mozek, mícha a nervy, které se spojují s dalšími částmi vašeho těla). Díky produkci určitých neurotransmiterů vaše hypofýza dostává ve vašem mozku signál: ,,Uvolni konkrétní endorfin po jízdě na koni nebo po lezení na horách.“ Endorfiny se poté navážou na neuronové receptory a vy najednou pocítíte pocit spokojenosti, pocit ztěžklého tělo po jízdě na koni nebo jiné vykonávané aktivitě. Existuje mnoho neurotransmiterů, které hrají v  roli pro uvolňování endorfinů. Jdou vyrobit z živin, které přijímáme ze stravy. Jde především o základní stavební kameny a to jsou aminokyseliny, mastné kyseliny, minerály a vitamíny. To je důvod, proč je velmi důležité nastavení zdravé stravy, jelikož strava je základem jak pro lepší hladiny endorfinů, ale také pro šťastnější mysl, energií, soustředění apod.. 

Endorfiny mohou působit i jako přírodní analgetika a mít opioidní efekt. To znamená, že snižují vnímání bolesti a navodí pocit klidu. A neurotransmitery včetně dopaminu a serotoninu vám udrží pocit motivace k plnění úkolů nebo vám zachrání život, tím že zachováte klid a jasnou mysl. 

 

Dopamin versus serotonin

Endokrinní (hormonální) systém kooperuje s vašim nervovým systémem, ale je pomalejší než nervový systém, avšak společně neustále navzájem spolupracují, aby udrželi vnitřní rovnováhu a pocit štěstí. V mozku se nachází stovky různých chemických látek (neurotransmiterů), které vyvolávají pozitivní pocity, ale mezi nejvýznamnější neurotransmitery řadíme DOPAMIN A SEROTONIN. 

O serotoninu jsme si psali už v 2. lekci v návaznosti na dobrý spánek. Serotonin také patří mezi hormony štěstí. Neovlivňuje pouze dobrý spánek, ale napomáhá k dobré náladě, má vliv na vaši hladinu krevního cukru, podporuje trávení, podílí se na regulaci tělesné teploty. Pokud hladiny serotoninu jsou nízké, tak bývají nejčastěji spojovány s psychickými poruchami jako jsou deprese, úzkosti, PMS, emočním jezením, chutí na sladké, problémy se spánkem, podlehnutím závislosti na alkoholu nebo drogách. Ale tohle všechno už víte z 2.lekce… 

DOPAMIN je považován za jeden z nejsilnějších „hormonů dobré nálady“(neurotransmiterů). Díky němu se cítíte plní energie, motivovaní a plní síly. Dopamin je také prekurzorem při výrobě noradrenalinu(noradrenalinu) a epinefrinu(adrenalinu) (vznikají v dřeni nadledvin). 

Dopamin je totiž přeměněn na norepinefrin (za pomoci enzymu dopamin-B hydroxylázou za pomoci kofaktoru vitamínu C). A norepinefrin (noradrenalin) je přeměněn na epinefrin (adrenalin) (zase za pomocí enzymů a kofaktorů- fenylethanolamin N-methyltransferázou se SaMe jako kofaktorem). Při přeměně jsou zapotřebí aminokyseliny a kofaktory a pokud je v těle postrádáme, tak syntéza těchto klíčových neurotransmiterů neproběhne a to má vliv na naše duševní zdraví. Proto je velmi kruciální dostatečná výživa a dostatečný příjem vitamínů a minerálů. 

Dopamin i noradrenalin(norepinefrin)  jsou spojovány s potěšením, motivací, bdělostí, koncentrací a euforií.  Hladiny noradrenalinu (norepinefrinu) bývají vyšší ve stavech „pozitivního stresu“, jako je sex, zamilovanost, cvičení, tanec, smích, poslech hudby nebo jiné zábavné věci. Nízké hladiny dopaminu jsou spojovány s: depresí, nedostatkem koncentrace ( mozková mlha ), špatnou motivací. 

Kombinace dopaminu, serotoninu, oxytocinu a opiátových endorfinů se často nazývá „kvartet“. Společně jsou zodpovědní za většinu našeho vnímání „štěstí“.

Problémy s metabolismem dopaminu 

– Ukázalo se, že inzulínová rezistence narušuje odbourávání dopaminu, 

– dále toxické látky které přijímáme z vnějšího okolí dokážou ovlivnit naše správné fungování neurotransmiterů.

– Lidé, které trápí v rámci autoimunitního onemocnění infekce např. přemnožení Clostridie Difficile, tak bylo prokázáno, že její toxické metabolity, které produkuje v našem tělo blokují tvorbu dostatečného dopaminu a mnohým jedincům se může zhoršit psychické rozpoložení.

– Pokud dopamin zůstává zvýšený dlouhou dobu v návaznosti na to, že jsme v pernamentní tenzi a stresu naše dopaminové receptory začnou být otupělé a sníží se automaticky jejich správná regulace. 

Uvedeme Vám příklad: Když si každý den budete pouštět do uší hudbu na plný pecky, nejprve vám to přijde moc hlasité a když postupně si ji budete pouštět hlasitě každý den, tak si na tu hlasitost zvyknete. Když Vám ji někdo sníží, tak Vám to bude připadat divné a budete křičet proč vám to kamarád dělá.  A takto fungují i naše buňky. Buňky mají citlivý práh se stresovými hormony. Pokud produkujeme velké množství stresové aktivity, tak naše buňky se přebudí až k smrti. Neustále tak zaplavujeme buněčné receptory těmito stresovými hormony a snížíme tak produkci receptorových míst. Pokud jste v chronickém stresu, tak o to těžší pro vás je zlepšit dopaminovou signalizaci a aktivovat tak dopaminové receptory aby správně fungovaly. 

Hladiny DOPAMINU lze i otestovat. Lze ho změřit v testu organických kyselin z moči nebo přímo test z moči pro neurotransmitery, který naleznete ZDE

Jaké potraviny nám mohou pomoci zvýšit hladiny DOPAMINU?

–  Kakao v RAW kvalitě,

– avokádo, 

– zelená listová zelenina, 

– řepa,

– potraviny bohaté na vitamín C – camu camu, moringa, amla, acerola, citrusové plody, borůvky.. ,

– ořechy a semínka a zdravé tuky ( za studena lisované rostlinné oleje, ghí z paseného dobytka, neopomínejte na pravidelný přísun omega-3 mastných kyselin), 

– konzumujte dostatek bílkovin,

– mějte ve stravě dostatek antioxidantů (probarvené zeleniny a ovoce (např. lesní ovoce, bobuloviny),

– vyhněte se velké konzumaci kofeinu a alkoholu. 

Dávejte ale pozor na množství konzumovaného kakaa, protože stále se jedná o návykové stimulanty, které mohou vést k únavě nadledvin a mohou regulovat neurotransmiterové receptory. 

Nastavení protizánětlivé stravy je kruciální a nyní na stravování pracujeme v rámci modulu STRAVA. Už teď se nacházíme v protizánětlivém stravování. Později nás bude čekat AIP protokol (autoimunitní protokol), který bude časově omezený na základě individualit každého z vás. 

Základní doplňky na podporu DOPAMINU

 Adaptogenní byliny na podporu nadledvin a stabilizaci hladin kortizolu vám mohu napomoci srovnat hladiny jak DOPAMINU A SEROTONINU, tak jednoduše všech hormonů štěstí.

– Adrenal boost WOMAN – peptidové hydrolyzáty z hub a adaptogenů 

– Adrenal boost MAN – peptidové hydrolyzáty z hub a adaptogenů 

Více se dočtete v přiložené brožuře ZDE

– nebo Rhodiola Complex a Hegemony, adaptogenní směsi, které jsme uváděli v lekci 2 . 

– L-Thyrosin – Tato aminokyselina je prekurzorem dopaminu. Pro posílení tyrosinu užívejte dávky mezi 500-2500 mg na lačný žaludek.

                          Tato aminokyselina je součástí hydrolyzovaného kolagenu nebo je součástí izolovaných AMK nebo kompletního koktejlu Absrob Plus. 

Adrenalin (epinferin) a Noradrenalin (norepinferin)

Noradrenalin (norepinefrin) je neurotransmiter, který patří do skupiny katecholaminů. Katecholaminy se uvolňují do krve při fyzickém nebo emočním stresu. Je syntetizován z DOPAMINU a uvolňuje se z dřeně nadledvin do mozku. Jako neurotransmiter noradrenalin vysílá signály mezi našimi nervovými buňkami. Aktivuje receptory, které zužují tepny a pracují na zvýšení krevního tlaku, aby se průtok krve vrátil zpět do srdce.  Je zodpovědný za zvýšení srdeční frekvence a krevního tlaku během přirozené reakce těla na boj nebo útěk. Pokud náš mozek spouští nějakou stresovou emocionální nebo fyzickou situaci, tak se začne zvyšovat srdeční frekvence a zvyšuje se průtok krve do svalů a podporuje uvolňování glukózy do krve. Tento neurotransmiter se běžně používá na jednotkách intenzivní péče k léčbě septického šoku , což je závažná infekce, která často vede k velmi nízkým hladinám krevního tlaku a může způsobit selhání orgánů.

Noradrenalin také zvyšuje bdělost a ostražitost. 

naopak

Adrenalin (epinefrin) je vyráběn z noradrenalinu v nadledvinách. Je dobře známý pro řešení anafylaktického šoku. Používá se například při zástavě srdce a při těžkých astmatických záchvatů. Injekce epinefrinu může zachránit život někomu, kdo má závažnou alergickou reakci, tím, že otevře dýchací cesty, aby mohl dýchat. Ovlivňuje skoro všechny tkáně. Základní funkcí adrenalinu je zajistit přežití při stresových situacích. Největší rozdíl mezi adrenalinem a noradrenalinem  je v tom, že noradrenalin působí na vaše krevní cévy a působí jako vazokonstriktor, který působí na zvýšení krevního tlaku, zatímco nával adrenalinu přímo ovlivňuje funkci vašeho srdce.

Moji vášní byl a je tanec. Když jsem byla malá věnovala jsem také i baletu. Byla to aktivita, při které jsem se cítila šťastná. Připadala jsem si jako krásná tančící víla, která se nadnáší nad vodní hladinou. Nic mě v tu chvíli netrápilo. Byl to pocit štěstí, co mě zaplavil. A tyto pocity štěstí můžete zažívat i vy. Jen se tomu otevřete. Nemusíte volit ke svému štěstí tanec, nebo jízdu na koni. Můžete si najít jakoukoliv sportovní aktivitu, která vás baví a činí štastné. 

Vyhledávání aktivit, ve kterých můžete vyjádřit svoje emoce je něco úchvatného. Nikdo vás neomezuje, nikdo vám nic nediktuje, jen JSTE v aktuální přítomnosti. Techniky, které můžete využít v rámci práce na sobě samé/samém je spousta. Abyste snížili chronický stres, díky kterému si snižujete hladiny kortizolu (stresového hormonu) a zvyšujete hladiny hormonů štěstí, je potřeba si najít takové aktivity, ve kterých najdete sami sebe. Ve kterých vám bude dobře a najdete v sobě klid a pohodu po další zbytek dne. Jednoduše upustíte ventil, kdy ve vás za celý den ta veškerá pára (napětí) je. Z práce, z rodiny a z dalších problémů co vás trápí a je potřeba tu páru upustit ven.  🙂 

 

Další hormon štěstí je OXYTOCIN

OXYTOCIN je hormon a neurotransmiter, který je produkován ve vašem hypotalamu a je posílán do vaší hypofýzy, která se nachází ve vašem mozku. Oxytocin znáte nejběžněji v rámci ženské reprodukce, protože se nejvíce uvolňuje při kojení (díky stimulaci bradavek) a porodu. Ovlivňuje motilitu dělohy, což může napomoci spermiím se dostat na místo k určení a dosáhnout těhotenství anebo zlepšit stahy dělohy během porodu. Také podporuje důležité pouto mezi matkou a dítětem po jeho narození. Matka je lépe připravena zdolat překážky, které ji čekají. Má více energie, a odhodlání k tomu aby se snáze spustilo kojení, má lepší adaptaci na stres, který jí čeká po porodu dítěte. 

Tím nechceme poporodní péči zlehčovat, že žena po porodu nemá právo na odpočinek, protože jí hormony pomůžou vše zvládnout. Naopak, pokud žena pociťuje únavu nebo si není jistá, že to sama nezvládne, je možnost poprosit o pomoc svoji rodinu, partnera/manžela nebo kamarádku. Přetěžování je stále stres, který naopak nám může uškodit. MATKA není robot, která vše zvládne. 

 Oxytocin se vylučuje i při sexuálních aktivitách, když prožíváte orgasmus. Je známý jako hormon lásky . Když se potkáte s novým partnerem a zamilujete se, tak v prvních 6 měsících vašeho vztahu máte vyšší hladiny oxytocinu. Je to z toho důvodu, že v prvních měsících vašeho nového vztahu objevujete se svým partnerem nové věci, prožíváte skvělé prožitky. A právě při těchto intimních chvílích  dochází nejvíce k vyplavování hormonu oxytocinu, tzv. hormonu lásky. 🙂 

Kromě veškeré romantiky v partnerství nebo kdy se vytváří vazba mezi dítětem a matkou po porodu včetně hladkého průběhu porodu a kojení, tak oxytocin v prvé řadě hraje důležitou roli ve vašem duševním zdraví. Snižuje totiž stres, úzkost a zlepšuje náladu. 

Podle studií bylo zjištěno, že zlepšení hladin oxytocinu může být prospěšné pro osoby trpící autismem nebo obsedantně-kompulzivní poruchou. 

Studie ZDE

Úzkosti postihují nás všechny. Nepovede se nám něco v práci, nesplňujeme svá očekávání nebo jednoduše nejsme pro sebe dobří. Proto doporučujeme pár tipů z našich zkušeností, jak zvýšit hladiny OXITICINU:

– Snažte se trávit krásný čas se svoji rodinou, s přáteli nebo se svými mazlíčky. Nejen, že se odreagujete, ale zlepšujete propojení mezi lidmi nebo zvířaty a je to také forma relaxu. 

– „Nejkrásnější hudba je lidský smích.”  Toto rčení je velmi pravdivé. Když se smějete po čas dne, začnou se uvolňovat šťastné neurochemikálie jako jsou endorfiny a důležité hormony pro navození lepší nálady jako jsou DOPAMIN a OXYTOCIN. 

– Objímejte se, mějte se rádi. Nemyslíme tím, že začnete objímat každého na potkání nebo začnete objímat stromy :). Stačí když začnete s objetím se svými blízkými (dětmi/manželem/partnerem/rodiči). Vřelé objetí a projevení krásných emocí vám může zlepšit hladiny OXYTOCINU. 

– Doplňujte dostatek vitamínu D – vitamín D totiž pomáhá syntéze serotoninu a podporuje tím hladiny oxytocinu. Pokud svítí sluníčko, tak nezapomeňte se běžet alespoň na 15-30 min vystavit slunečním paprskům. V každém případě doporučujeme pravidelné užívání vitamínu D3 spolu s vitamínem K2 na základě aktuálních hladin, které si zjistíte za pomoci krevního odběru a od toho se bude odvíjet i vaše individuální dávka vitamín D.  

Více o vitamínu D se dozvíte v lekci základní suplementace v našem programu. 

– Se sluncem se pojí pobyt v přírodě. Další aspekt, který je velmi důležitý. Nejen že okysličíme váš mozek a plíce, ale zrelaxujete a tzv se „uzemníte“. Můžete vyzkoušet chůzi na boso, zahradničení nebo jít jen tak na procházku do lesa nebo do vašeho oblíbeného parku. 

– Meditace, cvičení, dechová cvičení, naslouchání lidem kteří vás obohatí je další  možností, která vám může napomoci ke zvýšení hladin hormonů štěstí a především oxytocinu.  

– Milování se svým manželem nebo partnerem. Oxytocin jak jsme si řekli výše se nejvíce uvolňuje v době poznávání se s novým partnerem. Ale to neznamená, že váš partnerský život musí spát na vavřínech. Je to pouze na vás, jakým způsobem si váš intimní život zpestříte. Nehledejte výmluvy, že není čas. Čas si uděláte vždy pokud budete chtít a pokud v partnerství bude láska. 🙂

Základní suplementace pro zvýšení hladin OXYTOCINU:

Vitamín C

Vitamín D

Magnesium

Dávkování a veškerý popis těchto doplňků najdete v lekci základní suplementace.

 

Dříve jako Stefy jsem se snažila být ve všem nejlepší a jít ve sportu hlavně na výkon. Věnovala jsem se horolezectví, lyžování, tanci, baletu, gymnastice a dalším aktivitám, abych sobě a hlavně svým rodičům dokázala jak jsem dobrá. Horolezectví během mého mládí mě přinášelo na jedné straně potěšení a na druhé straně bych raději někde užívala dovolenou v Chorvatsku s All inclusive jako mí spolužáci, než neustále někde přespávat ve skalách se svými rodiči a zdolávat nepříznivé podmínky hor. Jedno jsem se naučila. „Cesta je cíl, který je vždy dosažitelný!“ 

Dnes již vím, že nepotřebuji podávat výkony, abych něco sobě nebo svému okolí dokazovala. Jsem taková jaká jsem a dělám věci, které mi přináší radost. 🙂

Když jsem lezla po náročných stezkách a myslela si, že to na ten vrchol nedám, tak něco ve mě mi dodalo sílu a i přes veškeré své vyčerpání jsem vždy vrcholu s úspěchem dosáhla. Ta úleva co přišla na vrcholu skály byla úžasná, omamná. Když dokážu tohle, dokážu všechno. Když stojíte na vrcholu hor a dole vidíte mlhavé údolí, tak vás ovine opravdový pocit štěstí. 

Tady máte příklad, kdy při těchto pocitech se vyplavují hormony štěstí, především endorfiny. Jsou na samém vrcholu. Zároveň kortizol, adrenalin a noradreanalin vás vyburcuje podat ten nejlepší výkon, ale jde o stres jen chvilkový, ten zdravý stres.  A neurotransmitery dopamin a serotonin vám udrží pocit motivace k plnění úkolu, abyste zatnuli všechny svaly a dokázaly vylézt na ten vrchol a zachrání vám tak  život, tím že zachováte klid a jasnou mysl.  

I když jsem v životě měla dost fyzického a emočního stresu, tak i přesto sporty vždy byly a jsou pro mě „to upuštění páry“. Kdy najdu sebe samu, najdu svoji sílu cokoliv zvládnout. Stefy má souhru s koněm a já nacházím potěšení v běhu, ve cvičení nebo jen tak být se svými dětmi, s rodinou a užívat si ty nádherné chvíle. 🙂 

 

Abychom některé z vás (především sportovce) neochudili o celý komplet hormonů, které se uvolňují při sportovních aktivitách, tak v neposlední řadě si ještě povíme
o RŮSTOVÉM HORMONU neboli SOMATOTROPINU.

Růstový hormon je přirozeně produkován v hypofýze, která se nachází ve spodní části mozku. Můžeme se setkat, také s názvem SOMATOTROPIN.

Jedná se o peptidový řetězec, který se skládá ze 190 aminokyselin. Stimuluje růst, buněčnou reprodukci a buněčnou regeneraci v našem těle. Růstový hormon hraje klíčovou roli v růstu a síle kostí a svalů, ve složení těla, stimuluje buňky k jejich „opravám“ a je důležitý pro správnou funkci metabolismu. 

U cvičenců růstový hormon má velmi pozitivní vliv. Zvyšuje totiž růst svalové hmoty a podporuje spalování tuku. S věkem se růstový hormon fyziologicky snižuje. Například u žen pokles začíná již od 30.roku. Mezi typickými příznaky jsou řídnutí vlasů, tloustnutí hlavně v oblasti pasu, suchá kůže a tvorba vrásek. U dětí je růstový hormon důležitý v obodí růstu. 

Pokud podpoříme tvorbu růstového hormonu, můžeme zlepšit svalovou hmotu, podpořit hubnutí, podpoříme regeneraci kostí, budeme mít vypnutější pokožku, zlepšíme svoji náladu a kognitivní funkce. V neposlední řadě, zlepšíme svůj spánek. To jsme zmiňovali již v druhé lekci tohoto modulu. Hladiny růstového hormonu nejvíce stoupají po dosažení první hodiny spánku. Jednotlivci, kteří procházejí spánkovou deprivací, jako jsou lidé pracující na noční směny nebo pozdní studenti, mohou být negativně ovlivněni po celý den. Nedostatek spánku mění funkci hypofýzy a hypotalamu a dále mění dobu uvolňování růstového hormonu.

Jak přirozeně zvýšit produkci hladin RŮSTOVÉHO HORMONU?

– Intenzivní silové cvičení.

Suplementace L-Glutaminu – L- Glutamin je aminokyselina, která je součástí i střevní sliznice a napomáhá její regeneraci. Ale také udržuje acidobazickou rovnováhu a zvyšuje ukládání glykogenu ve svalech. 

Suplementace L-argininu – doporučujeme pouze mužům, kteří mají pravidelné silové tréninky. Samotný arginin zvyšuje hladiny růstového hormonu až o 100%, ale není nad dobře vedený silový trénink. Silový trénink je nejlepším stimulantem pro zvýšení hladin růstového hormonu. 

Podpora jater – Bylo prokázáni, že růstový hormon stimuluje IGF1 (inzulínový růstový faktor, jedná se hormon podobný struktuře inzulínu), tak se uvolňuje do těla a stimuluje produkci buněk, které jsou odpovědné za buněčnou profileraci (nové tvoření buněk) a nárust svalových buněk. Na podporu detoxikace můžete využít antioxidanty jako jsou NAC v dávce 1-2x600mg denně nebo glutathion– v dávce 200-300mg denně. 

Zařadit do svého jídelníčku dostatek bílkovin, abyste měli celé dostatečné spektrum AMK (aminokyselin) a chybu neuděláte, když do svého jídelníčku zařadíte potraviny bohaté na vitamín C jako jsou například: citrusy, jahody, brokolice, lesní ovoce atd.. 

– A v neposlední řadě dbát na dostatečný a zdravý spánek. Protože právě během dobrého spánku se růstový hormon vytváří nejvíce. Níže uvedený graf nám potvrzuje nejvyšší hladinu růstového hormonu. Proto nejen sportovci, ale i ženy. Pokud si chcete udržet krásnou postavu a mít kůži co nejdéle bez vrásek, dbejte na kvalitní spánek a pracujte na snížení stresu. 🙂 

Zdroj obrázku: www.lekarnaproradost.cz

Opakem hormonů štěstí jsou stresové hormony. O stresových hormonech a kortizolu si povíme zase zítra v další lekci. 🙂