Hojení střevní sliznice
Syndrom propustného střeva tvoří podklad autoimunity, jak jsme si říkali ve druhém modulu. Do dnešního dne jsme se primárně věnovali stravě a jejímu vlivu na soudržnost buněk střevní sliznice. Dnes si povíme o tom, jak můžeme podpořit hojení střeva pomocí bylin a doplňků stravy.
Propustnost střevní stěny vs. makroskopické poškození sliznice
Pojďme si teď ještě jednou připomenout, co je to syndrom propustného střeva. Abychom si definovali rozdíl mezi mikroskopickým problémem, který se týká prakticky každého člověka s autoimunitou a makroskopickým problémem, který provází onemocnění zažívacího ústrojí.
Syndrom propustného střeva se vyznačuje rozvolněním mezibuněčných spojů. To vede k prostupu molekul do krevního řečiště. Molekul větších, než na které je nakalibrován náš imunitní systém.
Taková invaze je logicky vyhodnocena jako velká hrozba a náš imunitní systém začíná reagovat. Tvoří protilátky proti nepřátelským molekulám, které by se za normálních okolností do krve vůbec nedostaly. Protilátky proti nepřátelům, kteří se vyznačují velikou podobností se tkáněmi našeho těla.
A ve chvíli, kdy je imunitní systém zahlcen, začíná útočit i na svůj vlastní domov, který je protilátkami označen. Na Vaše vlastní tělo, které na zánětlivou a ničivou reakci reaguje rozvojem nemoci v pravém slova smyslu.
Syndrom propustného střeva je mikroskopický problém. Ve střevě se neobjevují žádné okem viditelné defekty. Rozvolněné buněčné spoje je možné pozorovat pouze pod mikroskopem, proto jde o záležitost MIKROSKOPICKOU.
Úplně jiná situace nastává ve chvíli, kdy například imunitní systém útočí přímo na střevo, jako je tomu u Crohnovi choroby, nebo u ulcerózní kolitidy. Za těchto okolností se sliznice stává oteklou a velice křehkou bariérou, která neodolá průchodu stolice a začíná krvácet. Střevo navíc není zrovna sterilní prostředí a tak se v krvácivých místech začínají tvořit bolestivé vřídky a abscesy. Toto všechno nemusí provázet pouze autoimunitní onemocnění, ale také například infekci zažívacího ústrojí.
Když taková místa naplní hnis, tělo jej potřebuje někam odvést. Začínají se vytvářet chodbičky, které ústí na kůží, nebo třeba do pochvy či močového ústrojí a hnis odvádí. To může vést k propojení střeva s jinou strukturou za vzniku tzv. píštěle.
Také divertikly, neboli střevní výchlipky vyznačující se bolestivým zánětem patří mezi okem viditelný problém. A málem bych zapomněla na hemeroidy, které se stejně jako všechny výše uvedené záležitosti řadí mezi problémy MAKROSKOPICKÉ, tedy okem viditelné i bez mikroskopu.
Namám zažívací problémy... mám tuto část přeskočit?
Nene tuto kapitolu nepřeskakujte. Syndromem propustného střeva trpí lidé s autoimunitním onemocněním, ale také lidé v tzv. autoimunitním spektru. Tedy osoby, které mají chronické zdravotní obtíže, ale zatím nepadla diagnóza.
V tomto modulu probereme i léčbu defektů střevní sliznice, tedy makroskopické potíže způsobující například krvácení. Budeme se však také věnovat léčbě tzv. Leaky gut, tedy propustného střeva. Mikroskopického problému, který se týká mnoha lidí obývající tzv. „civilizovaný svět“.
Jak zahojit propustné střevo
Pojďme se teď znovu vrátit k tomu, co je to celostní přístup v medicíně. Klasická medicína používá spoustu medikamentů, které často dovedou velice rychle potlačit projevy onemocnění. Nebo hlas těla volajícího o pomoc? … jen taková řečnická otázka.
Když však přijde na celostní medicínu, jdeme po primární příčině, která za spuštěním choroby stála. Propustné střevo budeme řešit vždy, když se na nás obrátí někdo, kdo trpí chronickým onemocněním nebo obtížemi. Ale neexistuje zázračná tableta, která by střevní spoje zacelila a během několika hodin Vás zbavila problému, který si pěstujete mnoho měsíců nebo dokonce let.
V léčbě propustného střeva využijeme celou řadu nástrojů, které nás krok po kroku a den po dni budou posouvat dál. Je možné, že bude trvat několik měsíců, než pocítíte účinek stravy, práce se stresem apod. na Vašem organismu. Chtěla bych znovu připomenout, že štěstí přeje vytrvalým. Úspěch nepřichází přes noc.
Hojení střeva berte jako projekt. Nový dům nevybudujete za týden. Musíte postavit pevné základy, nechat je přes zimu usadit a teprve na závěr si budete vybírat, jakou barvu bude mít fasáda. Když starou barabiznu přetřete moderním nátěrem, nebude to nic moc… asi tak jako byste příznak zaplácli lékem 🙂
Váš projekt „hojení střeva“ bude běh na dlouhou trať.
Doplňky stravy, které využíváme v hojení propustného střeva a defektů sliznice
Na prvním místě rozhodně probiotika, prebiotika a postbiotika. Osídlení střevní sliznice je naprosto kruciální v produkci ochranného slizničního hlenu, antibakteriálních látek napomáhajících v boji proti infekci a také syntéze látek, které střevní buňky vyživují.
1. Glutamin:
Glutamin je populární mezi sportovci, protože zkvalitňuje metabolismus svalové hmoty a tím ji udržuje. Také se jedná o hlavní zdroj energie pro lidský imunitní systém. Je nezbytný pro tvorbu DNA a dělení buněk. Díky tomu se podílí na hojení ran a tkání. Zejména potom působí na buňky střevní sliznice, kdy mimo jiné zajišťuje jejich regeneraci. Dále také zlepšuje zpětné vstřebávání vody z tlustého střeva zpět do krevního oběhu, čímž tlumí průjem.
Dávkování: Glutamin by měl být užíván na lačno, jinak se vytrácí efekt na zažívací trakt. Vmíchejte 1 lžičku do sklenice vody a užívejte 1-6x denně. Maximální denní dávka glutaminu by neměla přesáhnout 40 g (je i v kolagenu, ve vývarech apod.). Pokud vás trápí chronické průjmy, začněte pouze 1/3 lžičky. Potom postupně navyšujte s tím, že na úvodní dávce setrváte alespoň 10 dní.
S navyšováním glutaminu se začne formovat stolice, což na počátku může způsobovat diskomfort. Dojděte až k dávce, kdy vám příjem glutaminu nebude způsobovat zácpu, ale budete se pravidelně vyprazdňovat a stolice bude formovaná. Glutamin se nesmí užívat u chronického ledvinného selhání nebo onemocnění jater. Pokud trpíte zácpou, ale chcete i přesto glutamin užívat pro jeho pozitivní účinky na zažívací systém, neužívejte jej na lačno, ale s jídly.
U dětí do 15 let nepřekračujte dávku 1 čajové lžičky na den.
2. Kolagen
Kolagen je bílkovina, která se nachází v těle všech živočichů včetně lidí. Je součástí kůže, šlach, chrupavek, orgánů a kostí. Když je kolagen hydrolyzován, je rozštěpen tak, že obsahuje malé a lehce stravitelné části – polypeptidy. Ty se skládají z aminokyselin, ze kterých pak můžeme stavět jakoukoliv bílkovinu v těle. Od vlasu, kloubu a kůže, až po enzymy zajišťující trávení.
V zažívacím ústrojí pomáhá kolagen se zpracováváním potravy, působí protizánětlivě, má hojivý efekt na vředy v zažívacím ústrojí, hojí propustné střevo a poškozenou střevní sliznici.
Kolagen má velmi rozmanité použití. Lze jej přimíchat do energetického nápoje, do smoothie, do jogurtu. Pro jeho krémovou texturu jej můžete přidávat i do teplých kaší a polévek. V případě elementární diety, které využíváme v léčbě IBD, pak může kolagen tvořit hlavní bílkovinnou složku koktejlu.
Dávkování:
1. U dospělého použijte maximálně 2 odměrky 2x denně (1 odměrka= 6 g= 1 vrchovatá polévková lžíce).
2. U dětí do 3 let 1/2 odměrky na den.
3. U dětí od 4 do 12 let užívejte 1 odměrku na den.
4. U dětí od 12-18 let 1 odměrka 2x denně.
5. Výjimku tvoří děti a dospělí na elementární dietě, kteří dočasně kolagen používají ve větším množství, aby naplnily denní potřebu bílkoviny.
3. Zinek
Role zinku je kritická pro střevní zdraví. Nedostatek zinku, ale i jeho nadbytek, může způsobit, že naše střevní bariéra nebude fungovat tak jak má. Nedostatek (nebo nadbytek) zinku má na svědomí změny ve kvalitě mikrobiomu, vyvolává průjem a zánět.
Zinek karnosin napomáhá v léčbě refluxu.
Zinek je obsažen v červeném mase, v ústřicích, drůbežím mase atd. Pokud preferujete přírodní zdroje zinku, zvažte použití výtažku z ústřic.
Dávkování:
1. Denní dávka zinku by pro dospělé muže měla být 11 mg na den. Pro ženy je to potom 9 mg.
2. Dávka pro děti (ionizovaný zinek v kapalném stavu) jsou 5 mg na den, což je většinou obsaženo v 5 kapkách roztoku.
3. Většinou se kloníme k použití extraktu z ústřic jak u dětí, tak u dospělých bez laboratorně prokázaného deficitu zinku.
4. Omega 3 mastné kyseliny
Vliv omega 3 mastných kyselin na střevní zdraví je nesporný. Nadbytek omega 6 mastných kyselin v moderní stravě extrémně převyšuje množství omega 3 mastných kyselin, kterými naše tělo disponuje. Není až tak podstatné, kolik přesně máme těchto látek v krvi, jako jejich poměr. A ten bývá pravidelně výrazně posunut směrem k omega 6 mastným kyselinám, které jsou ve svém nadbytku prozánětlivé.
Omega 3 mastné kyseliny jsou stavební jednotkou buněčných membrán. Díky omega 3 mají vlastně naše buňky zdravou „kůži“, nepropustí přes ni „nepřátelské“ molekuly a jsou schopné plnit své funkce v kráse našeho těla. A abychom docílili střevního zdraví, potřebujeme také zdravé buňky, které tvoří jeho strukturu.
Omega 3 mastné kyseliny také podporují rozmanitost střevního mikrobiomu, který je klíčový pro zdravou střevní sliznici. Vedle toho snižují hladinu cholesterolu v krvi, krevní tlak a studie také potvrzují, že podporují kostní zdraví. Také pomáhají s projevy onemocnění, jako je například revmatoidní artritida nebo demence. Jejich využití v medicíně je proto velmi důležité.
Tím nejlepším zdrojem omega 3 mastných kyselin jsou divoké ryby. Ale u nás v České republice je těžké dostat se k masu, které by obsahovalo dostatek omega 3 a zároveň bylo prosté od těžkých kovů a dalších toxinů, které se bohužel v dnešních vodách vyskytují.
Proto jsou omega 3 mastné kyseliny jedním z mála doplňků stravy, který v našich zeměpisných šířkách doporučuji užívat dlouhodobě. Zejména pak v léčbě aktivního onemocnění.
Více o dávkování omega 3 mastných kyselin najdete v prvním modulu o stravování v sekci „Základní suplementace“.
5. Glukosamin
Glukosamin je látka, která je obsažena v mnoha tkáních lidského těla – chrupavky, vazy, kůže, šlachy atd. Proto se nejčastěji používá jako doplněk stravy pro pacienty s kloubními a jinými ortopedickými obtížemi. Glukosamin je však efektivní také při hojení střevní sliznice.
Podporuje rovnováhu ve složení mikroflóry, pomáhá ulevit od symptomů, jako je nadýmání, zácpa a tvrdá stolice.
Dávkování:
Bez vedlejších účinků je možno užívat 3 000- 5 000 mg za den (ideálně rozdělit na 5 a více dávek) na lačno, a to ideálně v práškové formě, nebo vyprázdnit kapsle do tekutiny.
Glukosamin u dětí v léčn
6. Deglycyrizovaná lékořice (DGL)
DGL redukuje křeče, podporuje funkci nadledvin, má protizánětlivé a antimikrobiální účinky, ve střevě zvyšuje sekreci hlenu, jež chrání jeho sliznici, prodlužuje životnost střevních buněk a podporuje krevní mikrocirkulaci v zažívacím ústrojí. Navíc je možné ji použít jako lék na rychlou úlevu při pálení žáhy.
DGL je dostupná i v kombinaci s aloe vera, které má také hojivé účinky na zažívací ústrojí (viz dále).
Dávkování: Užívejte 2-3 tablety denně, nebo při obtížích. U dětí DGL nepoužíváme.
7. Kořen proskurníku lékařského
Má protizánětlivý a zklidňující vliv na zažívací ústrojí i další tkáně. Navíc pomáhá střevu zbavit se nadbytečného hlenu, jenž zánětlivé onemocnění může provázet.
Dávkování: Proskurník je možné pít ve formě čaje – 1 šálek 2-3x denně. Děti mohou pít 1/2-1 šálek denně.
8. Kluzký jilm (Slippery Elm)
Jilm pomáhá při léčbě vředů, ale také průjmu, zklidněním sliznice trávicího traktu. Pije se jako čaj, kdy se dává 1 lžička práškového jilmu do hrnku vlažné vody.
9. Aloe vera
Aloe vera má celou řadu zdravotních benefitů, včetně hojivých účinků na sliznici střeva. Používá se v celé škále kosmetických přípravků, v lékařství na hojení ran, aplikuje se do ucha při zánětech, na kůži při popáleninách a odřeninách a podobně. Stejně jako hojí zevně, při vnitřním užití má detoxikační a zklidňující účinky na zažívací systém.
Je však třeba dát pozor a užívat výhradně gel/šťávu, která je kompletně zbavena slupek. Slupky totiž obsahují aloin, který má projímavý účinek. Dále je třeba vyhnout se přípravkům s aromaty a aditivy (kyselina citronová, benzoát sodný, karagenan E407 – ten se například používá při pokusech na zvířatech, aby vyvolal ulcerózní kolitidu!). Čistý gel nebo šťáva jsou bez chuti a bez barvy.
Volte bio varianty.
My nejraději používáme Vitestin (viz. níže), který Aloe vera obsahuje a nenajdete v něm žádné konzervanty ani dráždidla.
Dávkování Aloe vera šťávy:
1. Dospělí 50 ml 2-3x denně na lačno, zapijte alespoň jednou sklenicí vody.
2. Děti 25 ml 1x denně, zapijte alespoň 100 ml vody
Používejte po dobu maximálně 14 dní, potom alespoň 3-4 týdny pauza.
10. Vitestin
Vitestin je doplněk stravy, který s oblibou používáme v léčbě celé škály zažívacích obtíží. Přírodním způsobem harmonizuje střeva (především sliznice tenkého a tlustého střeva) a sliznice celého zažívacího ústrojí a významně je podporuje v jejich normální přirozené funkci. Je vyroben z aloe vera, výtažku ze šestiletého ženšenu pravého (vysokohorský ženšen z pohoří Čchang-Paj) a ze směsi bylin. Je vhodný jak pro lidi, kteří mají zažívací potíže tak pro ty, kteří řeší autoimunitu a syndrom propustného střeva.
Obecně se doporučuje užívat Vitestin každý den až do odeznění potíží. Zde jsou obecná doporučení v závislosti na tom, jak dlouho máte potíže:
- 3 – 6 dní pro krátkodobý problém
- 10 – 30 dní pro dlouhotrvající problém
- 60 a více dní při dlouholetých potížích
Doporučená denní dávka dle obtíží je:
- 1⁄2 sklenice = 200 ml pro žaludek a jícen,
- 1 sklenice = 390 ml pro střeva
Doporučuje se Vitestin užívat při co nejprázdnějším zažívacím traktu. Tedy ráno, nalačno. Popíjejte nejlépe v klidu a pomalu, třeba 5 – 15 minut. Nejlépe se konzumuje při pokojové teplotě. Nechte bylinné látky působit v trávicím traktu alespoň 1 hodinu, tedy nejezte, ani nepijte, teprve poté se lehce nasnídejte.
11. Triphala
Áurvédské byliny byly vždy inspirací pro výrobu nových léků, které se předepisují v léčbě střevních onemocnění. Triphala, starověká áyurvédská bylinná formule se skládá ze 3 druhů “ovoce” (amalaki, bibhitaki a haritaki). Používá se v léčbě zácpy, ale také jiných střevních onemocnění, pro její antioxidační, analgetické a protizántětlivé vlastnosti.
Triphala je mocným pomocníkem v léčbě střevních zánětů. Sama jsem ji používala a nadále používám. Posiluje střevní sliznici a podporuje její metabolismus. Lze ji využít i k udržování zdravé hmotnosti.
Dávkování:
– Ve formě kapslí- 6 kapslí denně rozdělit do 3 dávek na lačno. Děti by měli užívat 1-2 kapsle na den.
– Ve formě šťávy (takto užívám já)- 1 lžičku prášku nechat přes noc vylouhovat ve sklenici filtrované vody a vypít ráno na lačno. V této dávce ji mohou užívat i malé děti.
Ufff toho je tolik! To mám užívat všechno najednou?
Nene nebojte se, určitě teď nepořizujte všechno. Zde je pár zásad, podle kterých doporučujeme preparáty, které napomáhají hojení střevní stěny.
Předpokládáme, že omega3 mastné kyseliny a kolagen běžně používáte. Jde o základní suplementaci pro všechny. Zde uvedeme, jak volíme doplňky stravy u jednotlivých klientů:
1. Pokud máte diagnostikované autoimunitní onemocnění, nebo trpíte chronickými obtížemi, ale nemáte ŽÁDNÉ problémy se zažíváním:
Nasaďte si pouze glutamin v dávce 1 čajová lžička na den. Samozřejmě nadále používejte kolagen, omega 3 mastné kyseliny a probiotika, o kterých jsme už mluvily.
Pokud máte potíže s kůží, nehty, nebo pokud jste muž, určitě nic nezkazíte podáváním zinku, nebo extraktu z ústřic (jen pozor na alergie!).
Dále jsme přesvědčené, že Vám udělá dobře 15-ti denní kůra Vitestinu, protože tlumí zánět a obsahuje mocný adaptogen ženšen.
2. Pokud trpíte zácpou:
Užívejte Vitestin po dobu 15 dní, následně ti nasaďte Triphallu ráno a večer v podobě extraktu v kapslích. Samozřejmě počítáme s tím, že užíváte kvalitní probiotika a eventuálně prebiotika.
Na kůru Vitestinu můžete navázat užíváním Glukosaminu.
3. Pokud trpíte průjmem:
Užívejte glutamin, kdy začnete na dávce 1 čajová lžička a postupně navyšujte. Glutamin ve vyšších dávkách než je 1 čajová lžička na den neužívejte déle než 1 měsíc.
Ke glutaminu doporučujeme přidat kůru Vitestinu na 14-30 dní a navázat na ni podáváním kluzkého Jilmu.
4. Pokud trpíte pálením žáhy nebo bolestmi žaludku:
Nasaďte si Aloe vera nebo Vitestin v kombinaci s DGL dlouhodobě. Ulevit může také kluzký Jilm nebo velmi oblíbená Masticha.
5. Pokud trpíte nadýmáním:
Použijte extrakt z Triphaly, kdy necháte přes den louhovat 1 kapsli nebo 1 lžičku, večer scedíte a vypijete.
7. V případě krvácení ze zažívacího ústrojí prosím využijte našeho kurzu „Celostní léčba zažívacího ústrojí“, kde se budeme věnovat komplexně střevu s přizpůsobením pro potřeby pacientů s IBD.
Hemeroidy
Hemeroidy jsou vlastně křečové žíly v oblasti konečníku. Tedy rozšířené cévy, které vznikají přílišným tlakem v dané oblasti, což vede k oslabení a vyklenutí jejich stěny. Příčinou může být dlouhé vysedávání na záchodě, silné tlačení, zácpa nebo průjem. Dalšími faktory, jež se na rozvoji onemocnění podílí, jsou těhotenství, obezita, věk, dědičnost, dieta chudá na vlákninu a zánět ve střevě.
Hemeroidy mohou trápit prakticky kohokoliv, proto jim věnujeme zvláštní kapitolu. Rozdělují se na vnitřní a vnější. Vnější se nachází pod kůží v okolí konečníku a jsou charakteristické svou bolestivostí. Často se zaněcují a praskají. Je možné je nahmatat jako malé uzlíky. Naproti tomu vnitřní hemeroidy většinou nebolí.
Nacházejí se pod sliznicí rekta. Prvním příznakem poukazujícím na vnitřní hemeroid je krev ve stolici, která je jasně červená. Bolesti sice většinou přítomny nejsou, často je ale pociťován tlak na konečník s nutkáním na stolici, kdy je při vyprázdnění vyloučena pouze trocha krve.
Pozice na toaletě
První pomocí při hemeroidech je pozice, ve které dochází k defekaci. Dlouhé vysedávání na záchodě rozhodně není vhodné, a naopak stav ještě více zhoršuje. Přirozená pozice je ta, kdy jsou kolena výše než hýždě, ideálně dřep. Je možné si alespoň podložit nohy nebo dřepnout na prkénko. Stolice je takto vylučována rychle a efektivně. Já používám stupínek pro děti.
Jírovec a dubová kůra
Jírovec a dubová kůra jsou bylinky, které působí protizánětlivě a posilují cévní stěnu. Je možné je používat zevně ve formě gelů nebo odvarů, ale i vnitřně. Potírejte postižená místa nebo užívejte 2 tablety denně alespoň 1-2 měsíce, aby byly vidět výsledky.
Detoxikace jater
Dle tradiční čínské medicíny jsou hemeroidy příznaky překrvení jater, jež vede k oslabení cévních stěn. Léčba potom spočívá v detoxikaci jater.
Skvělou bylinkou podporující pročištění jater, navíc posilující imunitu, je ostropestřec mariánský. Dá se zakoupit v tabletách nebo v tekuté formě.
Dalším prostředkem, jak pročistit játra, je šťáva z mrkve, kapusty, řepy a celeru. Tento mix však může způsobovat průjem. Pokud je to váš případ, nebo průjmem momentálně trpíte, počkejte, než budou střeva vyhojená, a potom vyzkoušejte znovu. Stačí pít 50-100 ml denně.
Tradiční recept našich babiček zase nabádá k jarní očistě formou čajů z mladých čerstvých kopřiv. Dopřejte si 1-2 šálky denně, ideálně ráno místo snídaně. Doba pití těchto čajů by neměla přesáhnout 1 měsíc.
Doplňky stravy, které podporují jaterní funkce:
– NAC (N-acetyl-cystein),
– glutathion,
– vitamíny skupiny B.
Více o dávkování těchto doplňků stravy najdete v modulu č. 3 v sekci „Játra“ a také v modulu č. 1 v sekci „Základní suplementace“.
A jak už to bývá u celostní léčby, je nutné léčit tělo jako celek, ne pouze mazat hemeroidy. Hemeroidy vznikají, protože je přetěžováno střevo, nejčastěji nevhodnou stravou a následně poruchami zažívání. Sama jsem na hemeroidy trpěla téměř celý život. Dnes mám za sebou 2 porody a hemeroidy nemám.
Jak si vyrobit hojivé čípky na hemeroidy
Tyto čípky jsou výborné v léčbě defektů konečníku, hemeroidů, píštělí a zánětu sliznice konečníku. Obsahují hojivé látky kostival a proskurník, které šetrně napomáhají obnovit funkci tkání.
Pro dobrý efekt dodržujte zvýšenou hygienu, po každé stolici si konečník opláchněte studenou vodou, používejte pouze spodní prádlo z přírodních materiálů (100% bavlna), spěte bez kalhot/kalhotek/boxerek/kraťasů.
Co budete potřebovat:
Tlustou slámku nebo formu na vylití čípků – klasické čípky jsou příliš silné a zároveň krátké, čímž může být zavádění pro některé lidi bolestivé. Čípek by měl být navíc dostatečně dlouhý, aby se dostal až k píštělím či hemeroidům. Toho docílíte pomocí slámky.
Včelí vosk, plastelínu nebo cokoliv, do čeho slámku zapíchnete, aby vám hmota nevytekla, než ztuhne.
Trychtýř, kterým připravenou hmotu nalijete do slámky nebo formy na čípky.
Kořen kostivalu lékařského – může být buď čerstvý, nebo lze zakoupit i sušený.
Kořen proskurníku lékařského – lze zakoupit sušený.
Kakaové máslo.
Postup:
Rozpusťte cca 200 g kakaového másla a přidejte do něj 3 lžičky proskurníku a cca 3 lžičky sušeného kostivalu. Směs přihřívejte po dobu 6-8 hodin, aby byla stále teplá a tekutá a docházelo tak k louhování účinných látek (nevařit!). Potom nechte zatuhnout a odležet přes noc. Druhý den opět zahřejte, přefiltrujte přes gázu a hmotu nalijte do slámek, nechte opět zatuhnout. Skladujte v lednici.
Kostivalová mast
Kostival je bylinka, která byla od pradávna využívána pro své hojivé vlastnosti například při ošetřování namožených a bolestivých svalů, při pohmožděninách, modřinách, bolestech šlach a kloubů, ale také je účinná například při léčbě hemeroidů a konečníkových defektů.
Mastičku si můžeme vyrobit sami. Potřebujeme pouze kořen kostivalu lékařského (čerstvý nebo sušený, který lze zakoupit v bylinkářství nebo zdravé výživě) a také tuk, ve kterém jej budeme uchovávat. Nejlepší je použít nesolené vepřové sádlo, jelikož nejlépe dokáže vylouhovat účinnou látku z bylinky. Je však možné použít i kakaové máslo, bambucké máslo, kokosový olej a podobně.
Postup:
Tuk zahřejeme a rozpustíme, vsypeme do něj přibližně stejné množství kostivalu. Opatrně zahříváme (tuk se nesmí vařit) a potom odstavíme. V temnu necháme směs několik dní odležet. Během této doby můžeme proceduru opakovat, několikrát opět zahřát a zase nechat zatuhnout. Tím docílíme ještě většího vylouhování účinné látky. Když ohříváme naposledy, tekutinu přefiltrujeme přes gázu a necháme ztuhnout. Mastičku lze uchovávat při pokojové teplotě a můžete ji aplikovat na rány a hemeroidy dle potřeby.