Kvašené potraviny - teoreticky a prakticky

Už naše babičky využívali fermentované potraviny, které jsou přírodním zdrojem PRE a PRObiotik. Přes jaro a léto pěstovali čerstvou zeleninu a postupně se chystali na zimní období tím, že přebytky zeleniny nebo i ovoce fermentovali nebo zavařovali. Fermentované potraviny nám nepřináší pouze rozšíření probiotických kmenů v našem střevě, ale také posilují náš imunitní systém, napomáhají detoxikovat nadbytečné volné radikály (chemické látky), kterým jsme vystaveni každý den, snižují zánět v našem těle a napomáhají maximálně vstřebávat živiny z potravy. 

Mezi tradiční kvašené výrobky patří kvašené zelí. Určitě Vám vyvstane v mysli obraz Vaší babičky, jak každý rok šlapala zelí a poté ho pěchovala do kamenného hrnce a postupně zelí odebírala celou zimu. Ano! Takto připravené zelí je nejvíce chutné, ale nemusíme kvasit pouze bílé nebo červené zelí a také si nemusíme pořizovat velký kamenný hrnec. Fermentovat můžeme jakoukoliv zeleninu, ovoce, nápoje, ale i pseudoobilovinu. 

Co znamená pojem FERMENTACE?

Jde o proces kdy mikroorganismy, převážně bakterie a kvasinky přeměňují sacharidy na alkohol nebo organické kyseliny za anaerobních podmínek. 

Máme dva typy fermentace : 

a) alkoholová – pyruvát( látka z metabolismu glukózy) je rozkládán na oxid uhličitý a ethanol bakteriemi a kvasinkamiza pomoci bakterií a kvasinek. Alkoholové kvašení se používá k výrobě piva, chleba a vína. 

b) mléčná fermentace – Molekuly pyruvátu z glukózy mohou být dále fermentovány na kyselinu mléčnou. Fermentace kyseliny mléčné přeměŇuje laktózu na kyselinu mléčnou. 

Výhody fermentace potravin:

Slouží ke zlepšení stravitelnosti potravin. Vaše tělo potřebuje dostatek trávicích enzymů, aby správně potravu natrávilo. Když se zelenina – jako je zelí, okurky, mrkev, dýně, apod nechá zfermentovat, tak se cukry rozloží a tím je to pro náš trávicí trakt přednatrávené. Fermentované potraviny jsou navíc plné prospěšných bakterií, které mají blahodárný vliv na náš trávicí systém. 80% imunitního systému leží ve střevech, a ptozo je důležité dbát na dostatečné osídlení „správných“ bakterií, aby se náš imunitní systém se stával více odolnější. 

 

!POZOR! HISTAMINOVÁ INTOLERANCE vs FERMENTACE

Lidé s histaminovou intolerancí mohou reagovat na přebytek histaminu v potravinách různými způsoby. Někteří lidé nezvládnou žádné potraviny, které obsahují vyšší obsah histaminu, zatímco jiní na tyto potraviny nereagují vůbec. Jeden člověk může tolerovat jedno avokádo denně a druhý jedinec avokádo konzumovat vůbec nemůže. Proto je důležité, aby každý jedinec si každou potravinu a množství potravin otestoval sám. Neexistuje žádný univerzální návod pro všechny. Každý jsme jedineční a je nutné si vše na sobě vyzkoušet. Pokud se bojíte dlouho fermentovaných potravin a máte histaminovou intoleranci, tak zatím fermentované potraviny nechte vyloučené ze svého jídelníčku a zvolte kůru probiotik a postbiotik (butyrátu, který napomůže Vašim bakteriím v tlustém střevě vytvořit příhodné podmínky pro růst „hodných“ bakterií). Postupně můžete vyzkoušet jednodenní kváskový chlebík, který nejdete ve videorectech, v naší on-line knihovně. 

V této lekci si ukážeme jak si doma jednoduše připravit fermentované produkty jednoduše a chutně. 🙂

Postup na kvašené zelí

Postup na kvašenou zeleninu a kimchi

Výroba kokosového jogurtu a kefíru

Výroba čirokového kvásku

Výroba fermentovaných nápojů