Výběr konkrétního probiotika
Včera jsme si řekli, jak důležitá pro nás probiotika budou v léčbě chronického onemocnění. Dnes se podíváme na to, jaký konkrétní preparát zvolit v případě potíží, které trápí právě VÁS.
Modul 4 kroky:
Někteří lidé nad výběrem probiotik nemusí dlouze přemýšlet. Po nasazení prakticky jakéhokoliv preparátu nemají žádné obtíže. A po určité době užívání začnou pociťovat také benefity, které ze začlenění probiotik vyplynou.
Jsou mezi námi ale i tací, kterým probiotika umí pěkně zavařit a zhoršit jejich stávající stav. Patří sem většina lidí s atopií, histaminovou intolerancí, střevními infekcemi jako je SIBO, lidé s diagnózou IBD (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, lymfatická kolitida apod.) a také lidé, kteří prostě a jednoduše probiotika netolerují.
Intolerance probiotik se projevuje zvýrazněním zažívacích obtíží, tedy plynatostí, rozvojem průjmů a křečí. Také zhoršení refluxu mohou zapříčinit nešťastně zvolená probiotika. Zhoršování ekzému, bolesti kloubů… to vše může být způsobeno preparátem, který nesplňuje naše potřeby.
Proto výběru probiotik věnujeme celý jeden krok v rámci naší společné cesty.
Testování mikrobiomu
V rámci naší kliniky hojně testujeme mikrobiom klientů, kteří se na nás obracejí. Výsledek vyšetření nám pomáhá najít vhodný probiotický preparát a nejen to. Pojďme si teď vysvětlit, co vše lze v rámci vyšetření mikrobiomu otestovat. A nemluvím teď o „probioticích na míru“, která bývají milně označována za náhradu fekální transplantace.
Probiotika na míru se pojí s velice drahým vyšetřením (několik desítek tisíc). Výstupem jsou potom probiotika na míru. V souvislosti s tím bych chtěla upozornit na několik věcí:
1. V rámci výroby probiotik na míru se většinou nevyšetřují infekce, tedy patogenní a potenciálně patogenní bakterie, kvasinky a parazité. Tím pádem vidíte pouze část ekosystému našeho střeva, což může být velice zavádějící.
2. Probiotika na míru jsou vyrobena pouze z laktobacilů a bifidobakterií. Určitě je pravdou, že má celá řada lidí deficit v těchto bakteriálních kmenech. Nicméně jde pouze o zlomek celého zastoupení mikrobiomu. A i kdybychom si řekli, že vyvážený poměr bifidobakterií a laktobacilů upravuje vnitřní prostředí střeva, což je samozřejmě pravda, jejímž výsledkem je tvorba skvělých podmínek pro růst a život jiných bakterií. My však považujeme za výhodnější dívat se na věci ve větší komplexnosti a do léčby zakomponovat i jiná probiotika.
3. Do probiotik na míru se běžně přidávají prebiotika, nejčastěji ve formě inulinu. Inulin je super, nicméně způsobuje nadýmání u celé řady lidí. Hlavně u těch, kteří řeší vážnější střevní potíže a dokonce často i u jedinců, kteří primárně žádné problémy nemají.
4. Probiotika na míru často obsahují přidané látky, které mohou dráždit zažívací ústrojí.
5. Mikrobiom se při změně stravování mění v rámci hodin. Proto v rámci léčebných programů probiotika (pokud možno) aktivně střídáme, abychom pomohli střevu na více frontách. Probiotika na míru se vyrábí na několik měsíců a jejich složení se nemění.
Vzhledem k výše uvedeným faktům, když navíc zvážím ekonomickou stránku vyšetření a produktu mi vychází, že je lepší probiotika kombinovat z jiných dostupných preparátů. Nechápejte mě špatně, probiotika na míru nejsou špatná a skutečně obsahují celou řadu různých laktobacilů a bifidobakterií, které v běžných probioticích nenajdete. Takže pokud máte dostatek prostředků, s klidným srdcem sem zainvestujte.
Určitě však volte preparát BEZ INULINU a nezapomínejte kombinovat s dalšími probiotiky. Dlouhodobé užívání jednoho probiotika totiž v konečném důsledku může být kontraproduktivní. I „hodné“ bakterie budou dělat neplechu, pokud ve střevě budou v nadbytku.
Komplexní vyšetření mikrobiomu
Pokud budeme chtít znát mikrobiom v celé jeho kráse, určitě doporučím komplexnější vyšetření. Toto vyšetření není hrazené lékařskými pojišťovnami a já jej ráda kombinuji právě s kultivací a parazitologickým vyšetřením, o které můžete požádat ošetřujícího lékaře. Snažíme se získat co nejvíce informací, které nám dokreslí celý obrázek o tom, co se ve vašem střevě děje.
Komplexní vyšetření mikrobiomu vám nejspíš nemůže udělat lékař. Je třeba obrátit se na specializovanou kliniku. Takováto vyšetření děláme také. Některá vyšetření uvidíte na našich stránkách, ale je samozřejmě možné udělat jen část z celého balíčku, nebo i jiné specializované vyšetření (například malabsorbci), pokud je k tomu důvod.
Co vyšetřujeme:
1. Jaké „hodné“ bakterie najdeme ve Vašem střevě a také v jakém zastoupení:
Toto vyšetření je shodné s tím, které se provádí v rámci „probiotik“ na míru. Díváme se na bifidobakterie, laktobacili, ale také na další bakterie jako je například Akkermansia muciniphilla, Clostridium butyricum atd. Toto jsou velmi cenné informace, když přijde na volbu probiotického preparátu a může nám to usnadnit výběr.
Na základě tohoto vyšetření dovedeme také upravit suplementaci tak, aby Vám pomáhala. Poznáme, zda máte ve střevě dostatek butyrátu, nebo také bakterii jménem Oxalobacter, která metabolizuje (zpracovává) oxaláty ve stravě.
2. Metabolom, neboli látky poškozující střevní sliznici:
V rámci mikrobiomu vyšetřujeme také látky, které se ve střevě nachází a které bakterie metabolizují. Nedostatek nebo nadbytek některých mikrobů totiž může zvýšit produkci substancí, které poškozují střevní sliznici. Patří sem například sekundární žlučové kyseliny, TMA/TMAO, fenoly atd.
Díky správně nastavené suplementaci dovedeme působení těchto látek neutralizovat tak, aby nepůsobili oxidativní stres ve sliznici zažívacího ústrojí.
3. Potenciálně patogenní a patogenní bakterie:
Toto není klasické kultivační vyšetření na přítomnost Salmonelly nebo Clostridia Difficile. Klasickou kultivaci udělá i Váš praktik a já si takto často doplňuji celý obrázek o pacientově střevě, aniž bych musela ještě více zatížit jeho peněženku. My potom vyšetřujeme patogeny jako je Clostridium perfringens, které v klasické kutlivaci chybí.
Nicméně gró vyšetření, které provádíme, tvoří detekce tzv. potenciálně patogenních bakterií. Ty se v určitém množství ve střevě vyskytují vždy. Pokud však dojde k jejich přemnožení, nastává problém. Znalost těchto potenciálně patogenních bakterií nám pomáhá nastavit antibiotickou léčbu infekce.
Do této skupiny se řadí také bakterie s imunogenním účinkem jako je Escherichia Coli. Mikrob, který potřebujeme, aby stimuloval imunitní systém, zároveň jej však musíme udržovat na uzdě, aby nepůsobil zažívací obtíže.
4. Mykobiom a parazité:
V rámci mikrobiomu považuji za klíčové vyšetřit také přítomnost kvasinek. Candida albicans je jednou z nich, ale existuje celá řada jejich „sester“, které mohou způsobovat velmi podobné potíže. Váš lékař dovede vyšetřit Candidu albicans ze stolice, nicméně rozhodně doporučuji komperhensivnější vyšetření, které poukáže i na další patogenní kmeny.
V neposlední řadě nesmíme zapomenout na parazity. V rámci našeho vyšetření se zaměřujeme na parazity, které se standardně nevyšetřují. Umíme udělat i červy, tasemnice apod., většinou se ale snažíme odkazovat na ošetřující lékaře opět, z ekonomických důvodů. U nás pak vyšetříme parazity, které klasická medicína přehlíží. Prý existují ve střevě mnoha lidí. Ano existují, ale u citlivých, navíc když se přemnoží, mohou způsobovat veliké potíže.
Znalost kvasinek a parazitů obývajících Vaše střevo pomůže nastavit antiparazitický a antimykotický protokol dle Vašich individuálních potřebv
Jak vybrat probiotika na jednotlivé obtíže
Je samozřejmě velikým zjednodušením, když si mikrobiom necháte vyšetřit a probiotika vybíráte na základě jeho výsledků. Avšak existují principy, dle kterých lze probiotika nasadit „na slepo“ bez nákladného vyšetření.
Vždy je třeba probiotika postupně zařazovat a pomalu navyšovat jejich denní dávku. Poslouchat své tělo a dbát na to, co na nově začleněný doplněk řekne. Probiotika patří mezi doplňky stravy, na které spousta lidí skutečně reaguje!
Pokud netolerujete více kmenová probiotika, začněte jedno kmenovými. Pokud víte, že trpíte histaminovou intolerancí, nenasazujte si probiotika, která produkují tzv. biogenní aminy, ze kterých histamin vzniká. Vše je popsáno v textu dále.
V našich léčebných plánech vždy nasazujeme probiotika s obsahem bifidobakterií a/nebo laktobacilů. Také tím začínáme u citlivých jedinců, kdy nasazujeme probiotikum s pouze jedním bakteriálním kmenem a následně postupně přidáváme další.
Laktobacily a bifidobakterie pak kombinujeme s dalšími probiotiky. Akkermansii například doporučujeme prakticky každému. Saccharomyces boulardií je také oblíbeným preparátem, jen je třeba nepodávat jej u lidí s histaminovou intolerancí. Půdní probiotika se neostýcháme podávat u lidí, kteří nemají SIBO, histaminovou intoleranci nebo problémy s plynatostí a nadýmáním. A Butyricum pak podáváme v návaznosti na výsledek vyšetření mikrobiomu.
Všechna uvedená probiotika je možné kombinovat.
Paradontóza a infekce dutiny ústní
I v případě paradontózy doporučujeme použít probiotika. Je to právě dysbióza v dutině ústní a infekce, které podklad paradontózy tvoří. Stabilizace vhodného prostředí, které vytvoříme stravou a zdravé mikroflóry napomůže v hojení dásní a zabrání odhalování krčků. Nezapomínejte také na fakt, že i infekce v dutině ústní může spustit autoimunitní onemocnění!
Pokud máte paradontózu a zároveň trpíte některým z dalších obtíží uvedených v této sekci, používejte probiotika na daný problém, která před polknutím podržíte alespoň 20-30 vteřin v ústech. Doporučuji používat probiotika v prášku, nebo si kapsli vysypat do malého množství vody, které pro Vás bude jednoduché v ústech podržet. Udělejte si z probiotického výplachu rituál, který budete opakovat vždy ráno alespoň 30 min před snídaní a také večer těsně před spaním.
Konkrétně v případě paradontózy pak doporučuji probiotikum, které obsahuje Lactobacillus salivarius. Hlavně ale nezapomínejte na kvalitní hygienu. Lactobacilly samozřejmě můžete kombinovat s jakýmkoliv dalším probiotikem.
1. Používejte kvalitní přírodní zubní pastu a ústní vodu BEZ FLUORU.
Velice hezky funguje Oregafresh zubní pasta a ústní voda od značky American Herb And Spice. Veriantou zubní pasty je potom například zubní pasta Vicco navržena dle ayurvédského receptu.
Místo ústní vody lze lokálně použít také Biocidin sprej, se kterým máme skvělé zkušenosti, protože funguje jako šetrné přírodní antibiotikum. Nezapomínejte však, že probiotika byste měli podávat alespoň s dvouhodinovým odstupem od antibiotik.
Fluor je známý negativním účinkem na dásně, kdy umocňuje zánět a nedovolí mu odejít. Jako „bonus“ také může snižovat funkci štítné žlázy. Není divu, že se historicky používal k jejímu útlumu.
2. Čištění zubů, mezizubních prostorů a zubní hygiena.
Každému člověku s paradontózou či potenciální infekcí v dutině ústní doporučuji každých 6 měsíců navštívit zubní hygienistku. Odstraní Vám ze zubů vyzrálý plak a hlavně Vám ukáže, jak si mechanicky efektivně čistit zuby. Jde o základní opatření v léčbě paradontózy a infekce dutiny ústní.
3. Strava je základ, vyřaďte cukr a snižte příjem sacharidů
Cukry a sacharidy jsou tou nejlepší výživou pro bakterie a patogeny v dutině ústní. A ano vím, vyřadit je není jednoduché. Sama jsem na cukrech „ujížděla“ dlouhou dobu. A právě zubní hygienistka byla mou motivací proto, abych se ke konzumaci cukru vůbec nevracela.
Na zubní hygienu chodím mnoho let. Vždy se mi zuby hodně kazily a plak se na nich hromadil jako prach na poličkách. Mohla jsem si zuby čistit 3x denně a stejně se objevovaly nové kazy a pigmentace. Až jsem jednoho dne vyřadila cukr a konečně se dočkala pochvaly od hygienistky, jak si krásně čistím zuby…
Nene, nezměnila jsem techniku čištění, ani jsem si nekoupila nový kartáček s pastou. Prostě jsem na 6 měsíců vyřadila z jídelníčku cukr. Hygienistka mi řekla, že pokud si takto budu čistit zuby, mohu chodit jednou za rok. Že na nich nic nemám. Připadalo mi to až neuvěřitelné.
Naše oblíbená probiotika v léčbě paradontózy jsou 4-kmenové laktobacily, nebo probiotika bez D laktátu od značky Customs probiotics.
Gastritida a reflux
Gastritida a reflux
V této sekci se nebudu zabývat komplexní léčbou refluxu, kterou najdete v bonusových materiálech. Ani nebudeme řešit zánět žaludku (gastritidu), která může mít mnoho příčin a my se její léčbě podrobně věnujeme v kurzu „Celostní léčba onemocnění zažívacího ústrojí“. Zde se na zoubek podíváme probiotikům, která používáme v léčbě horních etáží zažívacího traktu.
Když mluvíme o žaludku a refluxu, bavíme se o velice kyselém prostředí, ve kterém jen tak nějaká bakterie za normálních okolností nepřežije. A je to dobře. My potřebujeme produkovat dostatek kyseliny chlorovodíkové na to, abychom dovedli efektivně zpracovat potravu. Pokud je kyselost žaludečního prostředí snížena, je to problém. Nejen že se vytváří dokonalé podmínky pro patogenní mikroby jako je například Helicobacter pylori. Zároveň se ale narušuje trávení jako takové.
Věděli jste, že je pálení žáhy (reflux) nejčastěji způsoben právě sníženou kyselostí žaludečních šťáv? Reflux má úplně každý. Avšak o tom, jestli bude pálit nebo poškozovat jícen, rozhoduje doba, kterou refluxní šťáva bude trávit v jícnu. A jestli žaludek nedovede rychle a efektivně potravu zpracovat, bude jídlo v žaludku sedět déle a způsobovat obtíže.
Blokátory protonové pumpy (PPI) jako Omeprazol, Emanera, Nolpaza, Helicid aspol. problém prohlubují aniž by jej řešili. A tím Vás momentálně nenavádím k jejich vysazování, které musí být postupné. Určitě jsou ale šetrné cesty, jak pomoci žaludečnímu prostředí. Jednou z nich je podávání probiotika Lactobacillus acidophillus.
Lactobacillus acidophillus je jednou z mála bakterií, které v prostředí žaludku dovedou přežít. A co více, podporují tvorbu kyselého prostředí, které je klíčové ke správnému trávení. My v naší praxi používáme produkt od značky Customs probiotics.
Užívejte L. Acidophillus 1-2x denně na lačno, začněte na 1 malé lžičce na probiotika a můžete postupně navyšovat až na 1 velkou lžičku na probiotika 2x denně.
Lactobacilly samozřejmě můžete kombinovat s jakýmkoliv dalším probiotikem.
Histaminová intolerance, atopie a mnohočetné potravinové alergie a přecitlivělosti
Volte probiotika bez D laktátu, bez prebiotik, například probiotika od značky Customs Probiotics nebo Smidge.
Při přecitlivělosti na vícekmenová probiotika doporučujeme začít jednokmenovými probiotiky. Ideálně těmi, které napomáhají rozkládat histamin, jako to umí například Bifidobacterium longum. Teprve potom přecházejte na vícekmenová probiotika, ideálně bez D laktátu.
Probiotika doporučená při HIT, atopii, alergiích (napomáhají rozkládat histamin, neprodukují biogenní aminy, působí protizánětlivě, stabilizují žírné buňky):
– Bifidobacterium longum
– Bifidobacterium infantis
– Bifidobacterium breve
– Lactobacillus rhamnosus
– Lactobacillus plantarum
– probiotika bez D-laktátu
Všechna tato probiotika lze pořídit jako jedno kmenová, nebo v mixech. My nejraději začínáme probiotiky bez D-laktátu, nebo Bifidobakteriemi (samostatně Bifidobacterium longum, nebo více kmenů bifidobakterií) od značky Customs probiotic.
Pozor si naopak dávejte na probiotika, která produkují histamin. Právě produkce histaminu bakteriemi bývá nejproblematičtější při histaminové intoleranci, která pravidelně provází také atopii a mnohočetné alergie. Z toho důvodu je základním opatřením každého histaminika, atopika a multi-alergika čerstvost pokrmů, ve kterých se bude vyskytovat minimum mikrobů.
Probiotika neutrální (neuškodí, mohou příznivě působit na alergii a zánět, nebyla u nich prokázána produkce biogenních aminů):
– Bifidobacterium lactis
– Bifidobacterium bifidum
– Lactobacillus salivarus
– Lactobacillus gasseri
– Lactobacillus reuteri
– Lactobacillus acidophillus
V žádném případě nedoporučujeme tato probiotika (produkují biogenní aminy, ze kterých vzniká histamin):
– S. Boulardií a sporová probiotika
– Lactobacillus Casei
– Lactobacillus Bulgaricus
– Lactobacillus helveticus
– Lactobacillus Sporogenes,
– Streptococcus thermophillus
– Bacillus coagulans
– Bacillus subtilis
– Enterococcus faecium
– další: Lactobacillus buchneri, Lactobacillus curvatus, Lactobacillus alimentarius, Lactobacillus brevis, Lactobacillus bavaricus,
Patogenní bakterie, které produkují histamin:
– Clostridium perfrigens
– Pseudomonas aeruginosa
– Staphylococcus pasteuri
– Morganella morganii
U histaminové intolerance se vyhněte kombinování probiotik v důsledku vysoké reaktivity na některé bakteriální kmeny. Raději přípravky podávejte zvlášť a opatrně si je otestujte.
Také kalibrace dávky může být oříšek.
1. U dospělého začněte na 1/2 malé lžičky na probiotika a postupně navyšujte až na 3 velké lžičky 3xdenně, užívejte na lačno.
2. Maximální dávka pro děti do 12 let činí 1 velkou lžičku probiotik na den. Děti každého věku nejlépe tolerují jednodruhová probiotika B.Longum a L.Rhamnosus.
3. Novorozenci do jednoho roku věku by měli používat dětská probiotika označená „infant“ (např. Smidge nebo Customs probiotics). V případě, že využijete klasická probiotika určená pro dospělé, maximální dávka by měla činit 1/2 malé lžičky na probiotika na den.
SIBO a plynatost
V případě SIBO infekce či velké plynatosti je výběr probiotik oříšek. Člověk se SIBO infekcí či tendencí k nadýmání totiž na podání probiotik typicky reaguje tvorbou množství plynů, které způsobují bolestivé křeče a zažívací potíže od refluxu až po průjem. Zde Vás seznámím s probiotiky, se kterými máme v případě SIBO infekce a plynatosti dobrou zkušenost. Avšak nezapomínejte, že je každý individuální. Že se SIBO často kombinuje s histaminovou intolerancí a dalšími alergiemi.
Probiotika doporučená u SIBO infekce:
– Bifidobacterium longum
– Bifidobacterium bifidum
– Bifidobacterium lactis
– Saccharomyces Boulardií (ale nepodávat u histaminové intolerance!!)
– Bacillus Coagulans
– Lactobacillus Casei
– Lactobacillus Plantarum
– Lactobacillus Acidophillus
U SIBO infekce na začátku nedoporučuji používat půdní probiotika, protože typicky zvyšují plynatost. Také se v první fázi léčby vyhněte kombinování probiotik v důsledku vysoké reaktivity na některé bakteriální kmeny. Raději přípravky podávejte zvlášť a opatrně si je otestujte.
My na začátku nejčastěji volíme probiotika bez D-laktátu od značky Customs, se kterými máme nejlepší zkušenosti.
Dávkování:
1. U dospělého začněte na 1/2 malé lžičky na probiotika a postupně navyšujte až na 3 velké lžičky 3xdenně, užívejte na lačno.
2. Maximální dávka pro děti do 12 let činí 1 velkou lžičku probiotik na den. Děti každého věku nejlépe tolerují jednodruhová probiotika B.Longum a L.Rhamnosus.
3. Novorozenci do jednoho roku věku by měli používat dětská probiotika označená „infant“ (např. Smidge nebo Customs probiotics). V případě, že využijete klasická probiotika určená pro dospělé, maximální dávka by měla činit 1/2 malé lžičky na probiotika na den.
IBD (nespecifické střevní záněty), divertikulitida, chronické průjmy
Lidé s diagnózou IBD musí s probiotiky nakládat opatrně. Podráždění střevní sliznice totiž často vede ke krvácení či rozvoji profuzních průjmů a to je něco, čemu se v každém případě chceme vyhnout.
Pokud osoba s IBD ví, že probiotika toleruje, je samozřejmě možné přejít rovnou na více kmenová probiotika, jako je Vivomix nebo třeba 11-kmenové Customs probiotika.
Většinou ale s lidmi probiotika teprve testujeme a potom je samozřejmě lepší postupovat velice obezřetně.
1. Na začátku vyzkoušejte jednokmenová probiotika nebo probiotika bez D-laktátu:
Začněte na 1 malé odměrkové lžičce na probiotika 1x denně a postupně navyšujte až na 1 velkou odměrku na probiotika 3x denně. Doberte jedno balení a následně přejděte na více kmenová probiotika.
Varianty probiotik na úvodní kůru (používáme značku Customs probiotics):
– Customs bez D-laktátu
– Bifidobacterium Longum
– Lactobacillus Plantarum
– Lactobacillus Rhamnosus
– Clostridium Butyricum
– Akkermansia muciniphila
2. Následně přejděte na více kmenová probiotika:
– mix bifidobakterií
– probiotika bez D-laktátu
– doporučuji přidat také Clostridium Butyricum a Akkermansia muciniphila
3. Až budete mít jistotu, že dobře tolerujete výše uvedená probiotika, můžete si začít hrát s více kmenovými probiotiky:
– 11 kmenová probiotika
– Vivomix probiotika (najdete v lékárně)
– Půdní probiotika
4. Podpora tvorby slizničního hlenu:
Dávkování probiotik s obsahem laktobacilů a bifidobakterií:
1. U dospělého začněte na 1/2 malé lžičky na probiotika a postupně navyšujte až na 3 velké lžičky 3xdenně, užívejte na lačno.
2. Maximální dávka pro děti do 12 let činí 1 velkou lžičku probiotik na den. Děti každého věku nejlépe tolerují jednodruhová probiotika B.Longum a L.Rhamnosus.
3. Novorozenci do jednoho roku věku by měli používat dětská probiotika označená „infant“ (např. Smidge nebo Customs probiotics). V případě, že využijete klasická probiotika určená pro dospělé, maximální dávka by měla činit 1/2 malé lžičky na probiotika na den.
Dávkování A. Muciniphilla a C. Butyricum:
1. U dospělých doporučujeme 1 tabletu nebo kapsli 1x denně s jídlem.
2. U dětí do 12 let doporučujeme poloviční dávku.
3. U dětí do 1 roku tato probiotika běžně nepodáváme.
Ke C.Butyricum je vhodné přidat i postbiotika jako je butyrát, o kterých si budeme povídat v zítřejší lekci.
Dávkování sporových probiotik:
– U dospělých užívejte 1-2 tablety denně dle pokynů výrobce.
– U dětí užívejte poloviční dávku než doporučuje výrobce.
– U dětí do 1 roku použití půdních probiotik nedoporučujeme.
Zácpa
Pokud trpíte zácpou, klíčovou součástí léčby je samozřejmě strava a dostatečný příjem vlákniny, který se postupně navyšuje. Nárazové zvýšení příjmu vlákniny při zácpě totiž vede ke vzniku plynatosti a tím z jednoho problému vzniknou dva.
Pokud trpíte zácpou a zároveň některým problémem, který se nachází v tomto výčtu, užívejte probiotika podle doporučení na další problém, který vás trápí.
Pokud trpíte pouze zácpou, můžete si napřímo nasadit probiotika s více bakteriálními kmeny a užívat je 1-2x denně.
Dále si 1x denně přidejte sporová (půdní probiotika), která můžete užívat spolu s více kmenovými probiotiky.
Dávkování sporových probiotik:
– U dospělých užívejte 1-2 tablety denně dle pokynů výrobce.
– U dětí užívejte poloviční dávku než doporučuje výrobce.
– U dětí do 1 roku použití půdních probiotik nedoporučujeme.
Dávkování více kmenových probiotik:
1. U dospělého začněte na 1/2 malé lžičky na probiotika a postupně navyšujte až na 3 velké lžičky 3xdenně, užívejte na lačno.
2. Maximální dávka pro děti do 12 let činí 1 velkou lžičku probiotik na den. Děti každého věku nejlépe tolerují jednodruhová probiotika B.Longum a L.Rhamnosus.
3. Novorozenci do jednoho roku věku by měli používat dětská probiotika označená „infant“ (např. Smidge nebo Customs probiotics). V případě, že využijete klasická probiotika určená pro dospělé, maximální dávka by měla činit 1/2 malé lžičky na probiotika na den.
Autoimunitní onemocnění/chronické obtíže/prevence- nemám zažívací problémy
V případě, že netolerujete jen tak nějaká probiotika, postupujte stejně jako u IBD (viz. výše). Pokud probiotika tolerujete a nezpůsobují Vám obtíže, nasaďte si:
1. Vícekmenová probiotika jako je například Vivomix, 11-kmenová Customs nebo Smidge. Tato probiotika 1-2x denně na lačno. Vždy doporučuji podávat probiotika před spaním, protože mají zklidňující účinek na organismus.
Dávkujte stejně jako u zácpy.
2. K vícekmenovým probiotikům si přidejte jednu z následujících variant, doporučujeme vždy jednu v rámci kůry, poté můžete prostřídat:
Sporová (půdní) probiotika se často používají jako úvodní kůra před nasazením více kmenových probiotik, nebo je možné je kombinovat. Jen pozor, půdní probiotika mohou způsobovat nadýmání a je třeba zařazovat je opatrně.
– U dospělých užívejte 1-2 tablety denně dle pokynů výrobce.
– U dětí užívejte poloviční dávku než doporučuje výrobce.
– U dětí do 1 roku použití půdních probiotik nedoporučujeme.
Saccharomyces boulardií je další probiotikum, které můžete s více kmenovými probiotiky dlouhodobě kombinovat s velmi pozitivním vlivem na organismus.
Dávkování:
1. S. Boulardií má specifické dávkování. Pokud netrpíte histaminovou intolerancí a řešíte například mykotickou nebo parazitickou infekci, lze tato probiotika navýšit až na dávku 5000 mg na den.
2. Běžné dávkování pro dospělého činí 2-3 tablety na den.
3. Běžné dávkování pro děti činí 1 tableta na den.
4. Dětem do 1 roku S.Boulardií nepodáváme.
Další variantou, se kterou je možné kombinovat klasická probiotika a která má vliv na imunitní systém je Akkermansia muciniphila.
Urogenitální infekce
Spousta lidí, kteří se na nás obrací trpí infekcemi urogenitálního traktu. Ten má opět svá specifika, proto se v této sekci zaměříme také tímto směrem. Nezapomínejte, že antibiotika budou fungovat jen v době, kdy je užíváte. A u chronických obtížích je skutečně důležitou součástí léčby prevence jejich návratu.
Neříkám tedy, že nesmíte používat antibiotika a antimykotika. Ty mají samozřejmě v medicíně své místo. Podpořte však sliznice tak, že jim dopřejete právě dávku prospěšných bakterií, které vytváří v urogenitálním traktu ochranu před patogenními mikroby.
Existují probiotika, která jsou navržena tak, aby napomohla osídlit močové a pohlavní ústrojí. A já je velice ráda používám. Pokud však trpíte více obtížemi, chtěla bych Vám ukázat, které bakterie konkrétně mohou být prospěšné. Předchystaná probiotika totiž cílí pouze na uro-genitál. Nikdo nebere v potaz, že například trpíte histaminovou intolerancí.
Co se týče předchystaných probiotik, velmi ráda používám značku Garden of life, která má řadu jak na močové, tak na poševní infekce.
1. Probiotika na močové cesty a poševní infekce
– Lactobacillus rhamnosus
– Lactobacillus reuteri
– Lactobacillus plantarum
– Bifidobacterium longum
– Bifidobacterium bifidum
– Bifidobacterium lactis
– Saccharomyces boulardií (odolává antibiotikům!!)
Dávkování více kmenových probiotik:
1. U dospělého začněte na 1/2 malé lžičky na probiotika a postupně navyšujte až na 3 velké lžičky 3xdenně, užívejte na lačno.
2. Maximální dávka pro děti do 12 let činí 1 velkou lžičku probiotik na den. Děti každého věku nejlépe tolerují jednodruhová probiotika B.Longum a L.Rhamnosus.
3. Novorozenci do jednoho roku věku by měli používat dětská probiotika označená „infant“ (např. Smidge nebo Customs probiotics). V případě, že využijete klasická probiotika určená pro dospělé, maximální dávka by měla činit 1/2 malé lžičky na probiotika na den.
Saccharomyces boulardií je další probiotikum, které můžete s více kmenovými probiotiky dlouhodobě kombinovat s velmi pozitivním vlivem na organismus.
Dávkování:
1. S. Boulardií má specifické dávkování. Pokud netrpíte histaminovou intolerancí a řešíte například mykotickou nebo parazitickou infekci, lze tato probiotika navýšit až na dávku 5000 mg na den.
2. Běžné dávkování pro dospělého činí 2-3 tablety na den.
3. Běžné dávkování pro děti činí 1 tableta na den.
4. Dětem do 1 roku S.Boulardií nepodáváme.
2. Probiotika do pochvy
– Výborně funguje klasický jogurt na přírodní a netoxickou vložku. V období akutní infekce lze aplikovat každý den přes noc po dobu 4-7 dní. Následně doporučuji jogurt v rámci prevence používat maximálně 1-2x do týdne.
– úplně stejný postup jako s jogurtem doporučuji s probiotiky do pochvy. Tedy aplikovat denně maximálně po dobu 7 dnů, následně intervaly prodloužit na 1-2x za týden. Používám například probiotika od značky Natural Factors. Další variatnou je udělat si emulzi z probiotika Lactobacillus acidophillus a Aloe vera gel přímo z rostliny (vychlazený z ledničky) a zavést na noc do pochvy.
Jak řešit infekce urogenitálu pomocí přírodních antibiotik atd. budeme probírat v rámci modulu, který se týká infekcí.
Kvasinková infekce, parazitické infekce
Pokud víte, že trpíte kvasinkovou nebo parazitickou infekcí, určitě využijte Saccharomyces boulardií a půdní probiotika.
Saccharomyces boulardií v terapeutických dávkách a samozřejmě v kombinaci se stravou, dovedou efektivně řešit celou řadu kvasinkových a parazitických infekcí. Terapeutickou dávkou mám na mysli 6 až 8 kapslí na den, které obsahují 270 mg probiotických bakterií minimálně po dobu 8 týdnů. Jen pozor, rozhodně nedoporučujeme podávat v případě histaminové intolerance!
Půdní, neboli sporová probiotika jsou pak efektivní prevencí návratu kvasinkové či parazitické infekce.
Saccharomyces boulardií- dávkování:
1. S. Boulardií má specifické dávkování. Pokud netrpíte histaminovou intolerancí a řešíte například mykotickou nebo parazitickou infekci, lze tato probiotika navýšit až na dávku 5000 mg na den.
2. Běžné dávkování pro dospělého činí 2-3 tablety na den.
3. Běžné dávkování pro děti činí 1 tableta na den.
4. Dětem do 1 roku S.Boulardií nepodáváme.
Sporová (půdní) probiotika se často používají jako úvodní kůra před nasazením více kmenových probiotik, nebo je možné je kombinovat. Jen pozor, půdní probiotika mohou způsobovat nadýmání a je třeba zařazovat je opatrně.
– U dospělých užívejte 1-2 tablety denně dle pokynů výrobce.
– U dětí užívejte poloviční dávku než doporučuje výrobce.
– U dětí do 1 roku použití půdních probiotik nedoporučujeme.
Uffff ... a je to za námi
Téma probiotik je jedním z nejobsáhlejších v tomto kurzu. Vracejte se sem vždy, když budete potřebovat. 🙂