Lekce 1- Játra, detoxikační základna
Játra jsou orgánem, na který primárně cílí prakticky všechny směry východní medicíny. A my se zde budeme také inspirovat. Játra jsou detoxikační základnou organismu, ale také důležitou metabolickou jednotkou, ve které probíhají tisíce enzymatických reakcí.
Modul č. 3
Portální oběh
Než přejdeme k játrům jako takovým, podíváme se na dráhy, které k nim vedou. Jde o základní anatomii detoxikačního systému „první linie“, do kterého patří střevo, portální žíla a játra jako taková.
Portální oběh je součást kardiovaskulárního systému a má za úkol přivádět látky vstřebané krví do jater. V játrech pak dochází k jejich metabolizaci. Část se vylučuje žlučí zpět do střeva, část je puštěna dále a jako součást krve míří směrem do srdce, odkud je pumpována nejprve do plic a následně do cév a kapilár celého těla.
Vidíte tu úzkou spojitost detoxikace se střevem a jeho zdravím? Pokud bude střevo propustné, látky, které mají být vyloučeny se vracejí portální žilou do jater, která znovu a znovu zatěžují. A co víc, přetížená játra nedovedou toxiny z těla odbourávat a dochází k jejich průniku do organismu.
Játra nemají na starosti pouze očistu
Játra jsou orgánem, který v organismu zastává mnohé funkce. Vedle „očišťování“ krve se podílejí na metabolismu tuků, kam patří také notoricky známý cholesterol. Střádají se v nich sacharidy, které ve formě glykogenu tvoří zásobní energii pro naše potřeby. Játra vytvářejí žluč, tedy substanci nezbytnou pro trávení tuků a také se v nich aktivují například hormony štítné žlázy.
Hlavní funkce jaterních buněk:
– Produkce a vylučování žluči do střeva
– Vylučování bilirubinu, který vzniká z opotřebovaných červených krvinek
– Vylučování přebytečného cholesterolu, hormonů a léků
– Metabolismus tuků, bílkovin a sacharidů
– Aktivace enzymů
– Zásobárna glykogenu, vitamínů a minerálů
– Syntéza albuminu a faktorů krevního srážení, …
Játra jsou zkrátka a dobře životně důležitým orgánem, který by měl podporovat každý člověk. A zejména pak lidé, kteří trpí autoimunitním onemocněním.
Kůže jako zrcadlo vnitřního prostředí
Říká se, že kůže odráží to, co se děje uvnitř organismu. V praxi mi připadá, že kůže odráží toxickou zátěž v našem těle, se kterou si nedovede poradit střevo a játra. Ty pak své úkoly delegují právě na kůži, která na zátěž reaguje výsevem pupínků, hnisavého akné či ekzému. A když ani kůže nestíhá, zasáhne to ledviny, o kterých si budeme povídat zítra.
Akné, ekzémy...
Já s problematickou pletí bojovala prakticky celý život. Jako malé dítě mě trápily ekzémy, v pubertě zase hnisavé akné, které mi zanechalo mnoho jizev na tváři.
Nejprve jsem ze svých kožních potíží v dospívání vinila hormony, potom nemocné střevo. Až o mnoho později jsem si uvědomila, jak důležitou roli hrála také játra, která trpěla pod následky propustného střeva, ale také toxické nálože v podobě kosmetiky a léků, které jsem v průběhu života užívala.
Když jsem se začala léčit celostně, akné nadobro zmizelo. Možná se mi občas udělá nějaký pupínek. Ale hnisavé krátery a velké boláky se nevrátili.
Vinila jsem genetiku a sklon k mastné pokožce. Šlo však o signál jater, která volala o pomoc.

Stav jater se neodráží pouze na kůži, ale také na náladě
Možná to teď vyzní příliš přízemně, ale neurotransmitery v mozku, které ovlivňují naše psychické nastavení a tedy naši duši, jsou jednoduše směs biochemických látek, které reagují na další signální molekuly z okolí. Když játra nestíhají odbourávat toxickou zátěž, které jsou vystavovány, dochází k hromadění všelijakých signálních dysruptorů v organismu. Následkem tohoto chemického chaosu může být například deprese, úzkost, poruchy chování a problémy s koncentrací.
Máte pocit, že nemáte na nic energii? Nemáte chuť ani vstát a něco dělat? To všechno játra dovedou ovlivnit a v celostní léčbě je nesmírně důležité zahrnout je do procesu uzdravování. Játra se Vám pak odmění čistou a zářivou pletí, a také obrovským množstvím životní energie.
Blokády detoxikace
Detoxikace organismu probíhá neustále, to jsme si říkali. Existují však situace, které proces detoxikace blokují. Naším úkolem je právě tyto bloky odbourávat a podporovat játra tak, aby byly fit.
Autoimunitní onemocnění jsou důsledkem neschopnosti organismu adaptovat se na zátěž z okolí. Mezi takovou zátěž patří také expozice toxinům a metabolitům.
Blokády očisty bývají velmi problematické právě u lidí s autoimunitou. Není vhodné aplikovat agresivní detoxikační procedury či doplňky stravy ve chvíli, kdy tělo není schopno odpadní látky efektivně odvádět ven z organismu.
Když mluvím o drastických procedurách či silných detoxikačních prostředcích, mám tím na mysli výplachy střeva (Shank-prakshalana), klystýry, ale také látky jako je Chlorella, Spirulina, Humicin apod.
Uvedené doplňky stravy mají vysokou schopnost vázat toxiny, což je skvělé. Když je však použijete příliš brzy a vaše tělo na to není připravené, mohou zhoršit průběh základního onemocnění, nebo dokonce spustit další.

Když masivní detoxikaci vyvoláte u podvyživeného člověka s oslabeným střevem a nadledvinami, toxiny se uvolní ze tkání, kde původně sídlili. Játra, střevo a ledviny je nezvládají odbourávat a tak ani nemají jinou možnost, než se usídlit někde jinde v organismu. To má za následek rozvoj mnoha nepříjemných symptomů, jako je kolísání hladiny krevního cukru, omdlévání, slabost, vyrážka apod. V nejzazším případě pak může vzniknout další (autoimunitní) onemocnění.
Další kapitolou jsou všelijaká klyzmata a výplachy, které v žádném případě nedoporučujeme. Jsou lidé, kteří si do střeva aplikují kávu, oleje, nebo dokonce peroxid vodíku. Jde o nepřirozené zásahy do vnitřního prostředí, které mohou mít fatální následky.
Nikdy nezapomenu na email, který jsem před časem obdržela od ženy, která mě prosila, zda bych ji doporučila kliniku, na které ji vyoperují střevo. Tato žena si každý den po mnoho let dělá klystýry, které jí pomáhají zbavit střevo několika kilogramů hlenu. Bez klystýru nemůže existovat. Střevo totiž postupně ztratilo svou schopnost přirozeného pohybu. Toto je zdokumentovaný následek dlouhodobého „klystýrování“. Jde o odstrašující případ toho, jak si člověk může alternativní medicínou nevratně poškodit organismus.
Nachystejme svá těla na šetrnou detoxikaci
V tomto modulu postoupíme dále stran úpravy stravování. Stefi Vás provede takzvanou Paleo dietou.
Zároveň podpoříme orgány detoxikace tak, aby byly nachystané na pokročilá dietní opatření, ale také na budoucí aplikaci takzvaných chelatačních látek, mezi které patří zmiňovaný Humicin, Chlorella, nebo také Mumio.
Chelatační látky jsou substance, které velmi rády využíváme v závěru léčby za předpokladu, že máme vyřešené blokády detoxikace. Jak na úrovni orgánů, tedy zejména jater a střeva, tak na úrovni molekulární.

Blokády detoxikace na úrovni orgánů
Pokud budeme mluvit o detoxikaci na orgánové úrovni, musíme se zaměřit na celou řadu aspektů, které mohou naše snahy o očistu blokovat. Tyto faktory se týkají většiny lidí, kteří trpí chronickým onemocněním:
– Toxická zátěž z vnějšího prostředí pocházející z vody, potravy, kosmetiky apod. kombinovaná s omezenou kapacitou toxické látky vylučovat.
– Oslabená játra, která mohou být zatížena onemocněním, infekcí, ztučněním, nebo také genetickou mutací.
– Narušená produkce žluči, onemocnění nebo odstranění žlučníku.
– Oslabené ledviny, které mohou být zatíženy onemocněním či infekcí.
– Změněné pH moči, které vede ke snížené schopnosti ledvin vylučovat toxické látky a pomoci tak játrům a kůži.
– Oslabené nadledviny, které nezvládají produkovat dostatečné množství kortizolu. Následkem je rozvoj zánětu, který se přidává k zánětu způsobenému uvolněním toxických látek do krevního řečiště.
– Propustnost střevní stěny, která je pravidelně spojována s autoimunitním onemocněním.
– Zácpa, která nedovoluje střevu toxiny efektivně odvádět z těla.
– Onemocnění kůže, popáleniny a úrazy, které zvyšují riziko vstřebávání toxických látek do těla a snižují detoxikační schopnosti kůže.
– Snížená schopnost pocení, tedy vyřazení kožní detoxikace ze hry. Toto se týká zejména lidí s onemocněním štítné žlázy.
– Onemocnění dýchacího systému.
Detoxikace na molekulární úrovni
Abychom dovedli játra skutečně podpořit, je dobré vědět, jakým způsobem zpracovávají látky, které je třeba vyloučit z těla ven.
Jaterní detoxikaci můžeme rozdělit do 3 fází. První 2 fáze jsou složené z biochemických reakcí, které na vylučované látky připojují molekuly, které jim umožní odchod z těla.
3. fáze detoxikace je pak samotný odchod žluči do tenkého střeva.
Aby mohly probíhat první 2 fáze detoxikace, potřebujeme k tomu všelijaké enzymy a jejich kofaktory. Tedy látky, které v konečném důsledku zajistí připojení určité molekuly na toxin či metabolit a umožní jim tak odejít žlučí z těla. Mezi stavební látky enzymů a jejich kofaktorů patří především bílkoviny a aminokyseliny (methionin, cystein a glycin), vitamíny (zejména vitamíny skupiny B a vitamín C), minerály (hořčík) a antioxidanty (glutathion, NAC).
Aby žluč mohla lehce proudit žlučovými cestami do střeva, je třeba, aby měla vyvážené složení, které ji zajistí tekutou konzistenci bez rizika tvorby žlučových kamenů. Kvalitu žluči podpoří například byliny jako Ostropestřec, Pampeliška, nebo také beta karoten.

Jak tedy vedle úpravy stravy podpořit jaterní detoxikaci a játra samotná?
1. stavební kameny a kofaktory enzymatických reakcí, které zabezpečují 1. a 2. fázi detoxikace:
– methylované vitamíny skupiny B (B12, B9, B6) buď izolovaně, nebo například ve formě orgánové výživy, o které Vám řekněme v bonusových materiálech.
– Vitamín C ideálně v lipozomální variantě pro lepší vstřebávání.
– Aminokyseliny (glycin, glutamin, taurin, methionin), které najdete ve formě kombinovaných doplňků stravy, nebo také ve vývarech a v mase.
– Glukarát vápenatý, který se v játrech spojuje s toxiny a umožňuje tak jejich vyloučení žlučí.
Dávkování vitamínů skupiny B a vitamínu C najdete v prvním modulu o stravě, v sekci „Základní suplementace.
Dávkování glukarátu vápenatého:
– Dospělí by měli užívat 500 mg (preventivní dávka pro podporu jater)-1500 mg (v léčbě estrogenové dominance nebo střevních obtíží) na den.
– Děti od 6 let užívají 500 mg na den.
– Děti do 6 let užívají 250 mg na den.
2. Podpora tvorby kvalitní žluči
– Inositol v dávce 2 g na den
– Fosfatydylcholin v dávce 1000-1500 mg na den.
– Beta karoten a karotenoidy používáme také u dětí.
– Pampeliška, artyčoky, kořenová zelenina.
– pokud nemáte žlučník, je nutné nasadit Ox Bile nebo sušený hovězí žlučník. I lidem, kteří žlučník mají, ale je přítomen problém s trávením tuků, může suplementace žluči pomoct. Více o trávení a použití trávicích enzymů najdete v prvním modulu o stravě v sekci „trávicí enzymy“.
– TUDCA (kyselina tauroursodeoxycholová )- 1-2 kapsle s jídlem.
Jedná se o sůl žlučové kyseliny hydrofilní povahy, to znamená, že se velmi dobře rozpouští ve vodě. Tato sloučenina se přirozeně vyskytuje v našem těle a má neuroprotektivní, imunomodulační, hepatoprotektivní účinky a také zvyšuje citlivost buněk na inzulín. TUDCA nachází své uplatnění především při podpoře léčbě poruchy jater a žlučových cest. Podporuje regeneraci jater (snižuje škodlivost toxických látek a urychluje jejich odtsranění).
2. Podpora jater jako celku
NAC (N-acetyl-cystein)
– dospělí 600 mg 2x denně
– děti od 12-18 let 300 mg 2x denně
– děti od 6-12 let 300 mg 1x denně
– menší děti 150 mg na den
Glutathion
Dávkování pro dospělé
– 120 mg jako prevence a udržovací dávka,
– 300mg na den pro podporu detoxikace po dobu 1měsíce. Dávku navyšujte postupně po 1 tabletě (po 100mg).
Dávkování pro děti
Pro kojence: Užívání gluthationu nedoporučujeme
Pro batolata: 25 mg na den (Používáme nejčastěji značku Naturlab)
Pro předškoláky: 50 mg na den (Používáme nejčastěji značku Naturlab)
Děti 6-12 let: 75 mg na den (Používáme nejčastěji značku Naturlab nebo od značky BrainMax, OPITAC)
Děti 12-18 let: 120 mg na den (Používáme nejčastěji značku Naturlab nebo od značky BrainMax, OPITAC)
Pokud dítě trpí ekzémem, nebo je citlivé, doporučujeme produkty bez dalších látek a extraktů, jako má např. značka Naturlab.
Hořčík – dávkování najdete v prvním modulu o stravě v sekci „základní suplementace“.
Shilajt o množství velikosti hrášku.
Humicin v množství 2 kapsle na den pro dospělého a děti od 12 let, 1 kapsle pro děti od 6-12 let.
Ostropestřec mariánský, Pampeliška, Lapacho…
Játra jsou důležitá
V rámci jakéhokoliv celostního protokolu podporujeme játra. A to jak stravou, tak suplementací bylin a doplňků stravy, které zajišťují dodání stavebních kamenů nezbytných pro regeneraci a funkčnost tkání.
Doplňujte živiny v maximální možné míře ze stravy. I tak budete v rámci léčby používat mnoho doplňků stravy. Z těch si potom vždy vyberte:
1. Zdroj bílkovin a aminokyselin jako je hydrolyzovaný hovězí kolagen a izolované aminokyseliny.
2. hořčík v dostatečné dávce a vitamíny skupiny B, které preferujte z přírodních zdrojů jako jsou orgány. Více o orgánové výživě najdete v bonusových materiálech na toto téma.
3. Přípravek na podporu jaterních funkcí:
a) Pokud máte raději bylinky, pořiďte si Ostropestřec, Pampelišku nebo mix bylin podporujících detoxikaci. V případě střevních obtíží vždy doporučujeme obohatit váš výběr o glukarát vápenatý.
b) V případě, že preferujete použití doplňků stravy, nebo máte také neurologické potíže, zvolte silný antioxidant Glutathion.
c) NAC je pak varianta v případě, že máte nějaké potíže v dýchacích cestách, například zahlenění. Také u lidí, kteří trpí velkou únavou je volbou číslo jedna právě NAC.
d) V případě, že Vás trápí jícnový reflux, doporučuji fosfatidylcholin, který podporuje stahy hladké svaloviny obepínající jícen.
d) Pokud řešíte problém se systémovými infekcemi jako jsou EBV a HSV viry, Borrelie atd., můžete použít Shilajt nebo Humicin. Shilajt je šetrnější varianta, proto pokud si nejste jisti Vašim střevním zdravím, volte jej místo velmi silného Humicinu.
e) Pokud trpíte projevy estrogenové dominance, zvolte Lapacho, které má schopnost zvýšit vylučování estrogenu močí.
f) Pokud nemáte žlučník, neměl by Vám chybět Ox Bile nebo sušený hovězí žlučník a TUDCA.
Podpora jater je důležitá, proto se zaměřte na dodání živin ze stravy a pořiďte si doplňky, které Vám mohou nějakým způsobem moci.