Podpůrné potraviny

Cesta za uzdravením není jen o vyřazování. Je také o objevování nových jídel, nových možností a nových chutných kombinací. V průběhu programu s Vámi budu sdílet i další recepty. Dnes začneme jídly, která jsou tou nejlepší medicínou. 🙂

Dnes si dáme pauzu od vyřazování a hanění jídel, která ničí naše těla a spouští choroby. Protože každá mince má dvě strany. A stejně jako nám naše doba ztěžuje život toxickou zátěží prostředí, ve kterém žijeme, také nám nabízí spoustu možností. 

 

Dnes si můžeme pořídit celou řadu potravin, které vyživí naše tělo a nakopnou regeneraci. Právě tyto potraviny se teď stanou medicínou, kterou můžete užívat doživotně, a to bez nežádoucích účínků. Medicínou, která bude vždy vašim parťákem. 

Principy léčby v duchu funkční medicíny

Doufám, že se teď na mě nebudete zlobit když řeknu, že zásadně nesouhlasím s principy stravování, které prosazují směry východní medicíny. Ani předpisy, které sledují klasičtí výživový poradci, mi nejsou vlastní. 

Měla jsem tu čest s oběma těmito směry a můj zdravotní stav se stále jen zhoršoval. Má střeva krvácela a bolela. A přestože už jsem nedokázala pozřít nic jiného, než bezezbytkovou stravu, věděla jsem, že je to cesta do pekel. 

Ne nadarmo se říká, že prevencí rakoviny všeho druhu je dostatečné množství čerstvé zeleniny. To jsou fakta, která jsou statisticky ověřená množstvím výzkumných institutů. Kam se tedy poděly tyto informace? Jak je možné, že základ výživové pyramidy tvoří průmyslově zpracovávaná jídla v podobě pečiva, těstovin a mléčných výrobků? 

 

A ohledně východní medicíny… věřím v její sílu. Sama používám koření, byliny i některé procedury, které jsou součástí tradiční čínské medicíny, tibetské medicíny nebo ayurvédy. Ale strava? Tam si kromě koření a bylinek moc nerozumíme. 🙂 

Tápání v labyrintu dietních opatření

V nemocnici jsem byla na nitrožilní výživě, když jsem podepsala reverz o odmítnutí zdravotní péče. To, co mi následně přinesli k obědu, mě paralyzovalo… nechutný levný puding, který kypěl převařeným lepkem a nejlevnějším mlékem. Večeře byly 2 levné rozhlíky a k tomu vysočina zabalená do plastu. Také jsem dostala Nutridrink… 

Připadalo mi, že jsem na planetě, kde nikdo ničemu nevěnuje pozornost. Bylo to jako zlý sen, který nekončil. Dnes jsem vděčná, že mi v nemocnici pomohli držet několikadenní půst o vodě. Doma by to bylo výrazně náročnější! 😀

Po pár dnech jsem přešla na elementární dietu. A přesně v té době jsem navštívila lékaře ayurvédy, který mi prakticky řekl, že můžu jíst všechno, kromě červeného masa, kávy, alkoholu a pepře. Celkem mě udivilo, že renomovaný ayurvédský lékař nepřikládal jídlu téměř žádnou váhu. 

Čínská medicína mi pak nabídla cestu bezzbytkové stravy. Lehce vylepšené od té klasické, stále však něco, co bylo chudé na všechny živiny, nezbytné pro klíčové funkce biochemické podstaty lidského těla. 

 

Já vím… všechno máme v hlavě…ALE… 🙂 

Brzy na to mi zkřížila cestu funknční medicína a já jsem věděla, že jsem našla svou cestu. Cestu, která nabízela propojení vědomostí z klasické i alternativní medicíny. Začala jsem se učit, jak tyto na první pohled vzdálené světy propojit a vytvořit tak pevný most, který mě dovedl k uzdravení. 

Po elementární dietě jsem přešla na živou stravu. Mé vlasy a plěť se rozzářily, měla jsem energie jako nikdy dříve a onemocnění zmizelo navždy. A nejen ulcerózní kolitida, ale také alergie, hormonální problémy, akné atd. Cítila jsem, jak se mi život vlévá do žil a mé laboratorní výsledky odrážely to, jak jsem vypadala.

Fuknční medicína používá celou řadu způsobů, jak léčit tělo. Ale tím základním principem je pročistit organismus a dodat tělu stavební kameny! 

 

Ono to samozřejmě nebude tak jednoduché. Aby bylo možné vstřebávat živiny v dostatečném množství, musí perfektně fungovat zažívání. To je něco, čemu se v průbehu celého programu budeme věnovat. Nyní však zařadíme jídla, které nám pomohou nastartovat trávení, detoxikaci a zároveň budou tělu dodávat živiny, které potřebuje. 

Začněte den tím, že nakopnete očistu

Před prvním jídlem vypijte sklenici teplé minerální, nebo filtrované vody s čerstvě vymačkanou šťávou z bio citrónu. Pokud užíváte nějaké léky, které nemusí být podávány s jídly, dejte si je nyní. Potom počkejte alespoň půl hodiny až hodinu, než si dáte snídani. Já si v tomto mezidobí dávám ledovou sprchu, nebo čas věnuji krátké meditaci.

Smoothie time

Elementární dieta je tekutá strava, která obsahuje živiny naštěpené na tak malé částečky, že už zažívací ústrojí nemusí vyvíjet moc úsilí a tyto molekuly jednoduše vstřebá. Tím je dosaženo toho, že si střevo krásně odpočine. 

Avšak po několika týdnech tekuté diety nemůžete začít jíst řízky. Musíte na pevnou stravu přejít postupně. Já jsem cítila, že má cesta je živá strava. A tak jsem se rozhodla jít cestou smoothie. 

Zelená smoothies ale nejsou jen skvělý přechod na živou stravu. Můžou nahradit jakékoliv jídlo a dodají Vám extra velkou dávku živin. A já vám rozhodně doporučuji je zařadit do vašeho nového jídelníčku. 

 

1 smoothie obsahuje tolik zeleniny jako obrovský obědový salát. Můžete si do něj přidat také bílkovinu, zdravé tuky a koření, které bude podporovat hojení.  

Ingredience

Ač se to nezdá, vymýšlení nových kombinací je zábava. Já dělávám různé super věcičky od zahřívacího kurkumového smoothie se skořicí až po květákové smoothie s jahodami. 

Tyto mňamky obsahují celou řadu různých ingrediencí od koření až po barevné superprášky, které vám za chvilinku ukážu. 

Základem by ale vždy měla být zelenina. To může být oříšek, protože takové smoothie není chuťově nic moc pro někoho, kdo je zvyklý konzumovat cukr. 

Vy už ale několik dní cukr nejíte a já jsem si jistá, že se vaše chuťové buňky vytříbí tak, že začnete vnímat sladkou a pestrou chuť zeleniny. 

Do té doby samozřejmě můžete smoothie osladit například banánem nebo jablkem. 🙂 

Další možností je taky datlová pasta, javorový sirup, nebo třeba Inulin, který navíc stabilizuje hladinu krevního cukru… o tom ale budu psát i dále. 

 

Pojďme se teď podívat na základní ingredience pro zelené smoothie. A na konci tohoto kroku pro Vás pak mám nachystaných pár inspirativních receptů.

Má oblíbená zelenina a ovoce na doslazení

Zelenina:

 • Baby špenát
 • Baby saláty
 • Rukola
 • Salátové a polní okurky
 • Fenykl
 • Kapusta
 • Chřest
 • Brokolice
 • Mrkev
 • Řapíkatý celer
 • Petržel
Ovoce:
 
 • Borůvky, maliny, jahody, ostružiny a další „bobule“
 • Banán
 • Datle a fíky
 • Jablka a hrušky 

Bílkoviny

Aby vás smoothie pěkně zasytilo a vy v něm měli plnohodnotné jídlo, přidejte si do něj bílkoviny. 

Můj TOP TIP, který doporučuji každému, kdo se léčí v duchu celostní medicíny, je hydrolyzovaný kolagen. Kolagen je přednaštěpený tak, že je pro tělo jednoduché jej vstřebat. Navíc obsahuje ideální poměr aminokyselin, které podporují hojení střevní stěny a které tělo jednoduše využije. 

Existují různé druhy kolagenu- rybí, vepřový, hovězí… Já doporučuji hovězí, protože nemá žádnou chuť a smoothie je po něm krémovější. 

Pokud v žádném případě nechcete konzumovat živočišné produkty, můžete použít rýžový, konopný, vaječný nebo hrachový protein.  Ty jsou ale mnohem náročnější na vstřebání, mohou dráždit střeva a často způsobují stojí za rozvojem imunologické přecilivělosti. 

 

O vegetariánství a veganství budu mluvit dále v programu. 🙂 

Tuky

Zdravé tuky jsou esenciální složkou buněk a tkání. A také zajistí, že se po smoothie budete cítit dlouhou dobu syti. 

Do smoothie můžete přidávat nerafinované rostlinné oleje v bio kvalitě. Patří sem olivový olej, lněný olej, konopný olej, avokádový olej, kokosový olej dýňový olej, olej z vlašských ořechů a další. 

Skvělým zdrojem tuků však nejsou jen oleje. Do smoothie lze přidat i semínka (např. chia) a oříšky.

Můj top tip je však AVOKÁDO, které smoothie zjemní a dodá mu vynikající tropickou oříškovou chuť.  

 

Další vynikající ingrediencí je kokosové mléko z plechovky. Dnes už je jednoduché jej najít i v běžných obchodech v bio kvalitě.

Na dochucení

 • Koření (skořice, fenykl, anýz, kurkuma, vanilka …)
 • Šťáva z  ovoce (citrón, limetka, ananasová šťáva, …)
 • Kokosová voda
 • Bylinky (máta, bazalka, matcha, pampeliška, koriandr….)
 • Adaptogeny jako Maca, Aschwaganda atd.
 • Sladidla (stevie, inulin, med…)
 • Led
 • Super prášky s různými příchutěmi, které smiithie i obarví (super pro děti :-))

Mrkněte na www.rainbowplanet.cz, mají i nerezová brčka. 

 

 

Další podpůrné potraviny, které budou léčit vaše tělo

 • Kořenová zelenina
  Kořenová zelenina jako je řepa a mrkev jsou plné živin, antioxidantů a protizánětlivých působků, které navíc podporují detoxikaci organismu. Obsahují látky jako je folát a betain. Ty napomáhají metabolizovat homocystein, jehož zvýšená hladina je rizikovým faktorem pro vznik chronických onemocnění.
 •  
  Brukvovitá zelenina
  Květák, brokolice, kapusta, zelí a další členévé této zeleninové rodiny obsahují spoustu důležitých živin, které podporují fungování, regeneraci a detoxikaci organismu.
 •  
  Koriand
  Koriandr je šetrný přírodní chelát. To znamená, že váže některé toxiny, které pak mohou být odstraněny z těla. Koriand můžete přidat do salátů, smoothies a dipů.
 •  
  Klíčky
  Klíčky obsahují enzymy, které pomáhají odstraňovat toxiny z organismu. Můžete je přidávat do salátů nebo smoothies.
 •  
  Zelené zeleninové šťávy
  Zelené zeleninové šťávy jsou plné živin, které se díky tekuté formě snadno vstřebávají. Vedle množství vitamínů a minerálů zelené šťávy obsahují chlorofyl, zelený rostlinný pigment. Chlorofyl je protizánětlivý, antioxidační a podporuje detoxikaci. Používá se v léčbě anemie ke zvýšení hladiny železa v krvi. Navíc je to zdroj obrovské energie. Chlorofyl lze koupit i jako doplněk stravy a přidat jej do smoothie nebo šťávy.
 •  
  Bobule
  Maliny, borůvky, jahody, ostružiny… všechno toto ovoce se vyznačuje obsahem živin a antioxidantů. Pomáhají udržovat stabilní hladinu krevního cukru a podporují funkci štítné žlázy.
 •  
  Kurkuma
  Kurkuma má mnoho vlastností, které podporují zdravé fungování lidského těla. Je protizánětlivá, podporuje zdraví zažívacího ústrojí, má antimikrobiální a antivirotický účinek a umocňuje očistu organismu. V kombinaci s černým pepřem (kurkumin a piperin) se pak účinost znásobuje. Kurkumu můžete přidávat do všech pokrmů.

Kurkumový čaj

 • 1 lžička kurkumy
 • 1 lžička zázvoru
 • špetka pepře
 • špetka skořice
 • šťáva z citrónu
 • lžička medu.

Všechny ingredience dejte do hrnku a zalejte horkou vodou.

 

Můžete přidat také kokosové mléko z plechovky pro jemnější chuť. 

Jídelní plán v následujících dnech

Vaším dnešním úkolem bude stáhnout si jídelní plán, který je navržen tak, abyste nakopli očistu organismu a zároveň vyživili tělo tak, aby mohlo začít opravovat to, na co doposud nemělo čas. 

V následujících dnech pak můžete postupovat přesně podle navrženého jídelníčku, nebo si vytvořit vlastní tak, aby vyhovoval vašim potřebám. Naplánujte si nekolik dní dopředu a držte se toho, co jste si předsevzali. 

Pokud zrovna půjdete kolem obchodu a neplánovaně si koupíte borůvky, nic se samozřejmě neděje. Ale držte se zásad, které jste si stanovili. 🙂 

 

Jako bonus ode mě si pak stáhněte recepty na mé oblíbené smoothie. 

SEM PRACOVNI LISTY