Lekce 2- Doplňky stravy a bylinky

Velcí pomocníci na cestě za uzdravením 🙂 

Bylinky, koření, doplňky stravy, extrakty… to vše jsou pomocníci, kteří urychlí uzdravovací proces. Avšak nezapomínejte, nejsou to léky. Nicméně stejně jako léky mohou přinést více zla než užitku, když se nepoužívají správně. 

 

V dnešním kroku si ukážeme, jaké doplňky stravy a bylinky zařadíme v příštím týdnu. Chci, abyste měli prostor si vše v klidu objednat. Vedle konkrétních produktů dnes také budeme mluvit o jejich zařazování, o mechanismu účinku a o délce užívání.

Doplňky nebo bylinky?

Možná jste již navštívíli lékaře ayurvédy nebo čínské medicíny, kteří Vás od užívání doplňků stravy zrazovali a měli léčebný protokol vystavěný na koření, bylinách a medicinálních houbách. Nebo jste naopak byli u prodejce, který bral byliny jako placebo a naopak doporučoval vlastní doplňky stravy s tím, že je to ta jediná věc, která funguje. 

Možná jste zatím navštívili jen klasické lékaře, kteří se obecně stavěli negativně k alternativám, nebo je považovali za pouhý doplněk, který blahodárně působí na psychiku pacienta. 

Řeknu Vám teď tajemství velkého úspěchu lidí, kteří se uzdravili. Doplňky stravy, bylinky a léky jsou pouhými pomocníky na cestě. Když už se rozvine závažné onemocnění, tělo často potřebuje pomoc z venčí, aby se vrátilo do rovnováhy. V ideálním případě by tyto preparáty vůbec nebyly potřeba a jedinou léčbou by byla změna životního stylu. 

 

Pokud však je člověk ve fázi, kdy mu vypovídají službu životně důležité orgány nebo systémy, je třeba tomu pomoci.

Co kdy použít?

Já jsem zastáncem názoru, že je potřeba použít vše, co pomůže. Kombinuji všechny 3 zmiňované tak, aby pomáhali co nejvíce. U každého člověka léčbu nastavím na míru tak, aby mu co nejvíce pomáhala. A jsem si jistá, že díky tomuto programu se to naučíte také. 

 

Uzdravení i nemoc jsou dynamické procesy, které se mění. A člověk, který tyto změny dokáže nejlépe detekovat jste právě vy. Já Vám pomohu zorientovat se v odborné části. A pokud tyto znalosti pak propojíte s potřebami svého těla, stanete se sobě tím nejlepším lékařem na světě 🙂 

Klasické léky
Používám v akutních situacích (krvácení ze střeva, ataka autoimunitního onemocnění, kdy může dojít k nevratnému poškození orgánů…). Dále využívám ve chvíli, kdy jsou nevratně poškozeny orgány a je potřeba nahradit například hormony, které produkují. Také se k dočasnému užívání klasických léků přikláním ve chvíli, kdy urychlují proces uzdravení (antibiotika při infekci, prokinetika po přeléčení SIBO…).
 
Doplňky stravy
Vitamíny, minerály a živiny používám, když je přítomna podvýživa, když potřebuji stimulovat imunitní systém. Extrakty z bylin v kapslích a tinkturách jsou pak silnější, než odvary a mám s nimi rychlejší výsledky. Probiotika a trávicí enzymy jsou také doplňky stravy. A mnoho dalších.
 
Bylinky a bylinné extrakty
Bylinky v jejich přirozeném stavu, kdy se připravují odvary apod. používám také. Ráda je kombinuji s extrakty, které jsou silnější a jejich množství by mohly zatěžovat organismus. Některé bylinky pak účinkují lépe v přirozené formě, kdy odvar obsahuje balíček účinných látek.
 
Medicinální houby
Houby jsou velmi silní pomocníci v léčbě všelijakých potíží, které se pojí s poruchami imunity. Existuje celá řada směsí, kterými lze nahradit bylinky i doplňky stravy. Nicméně i tady je třeba opatrnosti, protože při nevhodné kombinaci mohou zatěžovat organismus.
 
Peptidové produkty
  • Blabla…..
  •  

Můj vlastní příběh a kombinování 🙂

Když jsem v roce 2016 opustila nemocnici, užívala jsem 60 mg Prednisonu, Entizol, Metronidazol a Asacol. Plán byl ještě nasadit Imuran a takto vyčkat na biologickou léčbu. Mě se ale takový osud nelíbil a rozhodla jsem se jej změnit. 

Léky jsem vysazovala několik měsíců. Mé tělo bylo kompletně zalité toxiny a také zanešené zánětem způsobeným nefunknčím střevem. Měla jsem úplně černý jazyk a pleť posetou hnisajícími boláky. Nechtěla jsem čekat a začala jsem léčit své tělo. 

Nakoupila jsem si knihy a dle doporučení lidí, kteří se vyléčili, jsem si pořídila doplňky stravy. Ty v žádném případě nebyli ani tak kvalitní ani tak čisté jako ty, které si můžete dnes koupit vy. I tak ale fungovaly. 

Užívala jsem vitamíny, minerály, koenzym Q10, glutamin, kolagen, omega 3 mastné kyseliny, trávicí enzymy, CBD olej a extrakty z bylin, jako je ostropestřec či oregano olej. 

Po návštěvě lékařů východní medicíny jsem zařadila odvary z bylin na pročištění těla a zklidnění duše. Přidala jsem medicinální houby na podporu imunity, Aloe vera na dohojení střevní sliznice a probiotika. 

 

Samozřejmě jsem pracovala na zahojení mysli, v léčbě jídlem a v komunikaci s vlastním tělem.

Pomocníci, ne léky!

Chtěla bych, abyste také dospěli do stavu, kdy už nebudete potřebovat pomoc z venčí. Pokud již máte některý orgán tak poničený, že už nezvládá zabezpečit své funkce, je nutné podávat například hormony, které produkuje. Záměrem však je vrátit se k přírodě natolik, že budete zdraví udržovat pomocí jídla, pohybu, mentální pohody a pobytu v přírodě.

Bylinky, doplňky stravy, koření ani medicinální houby nefungují jako léky. Léky jsou většinou koncipovány tak, aby cílili na nějaký receptor, bakterii… prostě na nějakou strukturu… a to velice efektivně. Už po krátkodobém podávání uvidíte ve většině případů výsledky. Léky nevytváří rovnováhu, naopak. Léky tlumí příznak a umí to dělat velice efektivně. 

Bylinky, doplňky stravy a medicinální houby fungují úplně jinak. Jde o velice mocné pomocníky na cestě za uzdravením, jejich cílem je však nastolení rovnováhy. Působí balančně a tím pádem bude trvat, než pocítíte změnu při užívání!

Jako příklad si můžeme vzít například Oregano olej a klasické antibiotikum Vankomycin. Oregano olej je super a já jej často doporučuji. Výhodou je, že jej můžete užívat dlouhodobě, pomůže v léčbě propustného střeva a upravuje střevní dysbiózu (nerovnováha mezi „hodnými“ a „zlými“ bakteriemi ve střevě). Ale pokud se potvrdí, že ve střevech máte přemnožené Clostridium difficile, určitě spěchejte na kliniku, kde předepíší Vankomycin, který vás infekce zbaví dříve, než Klostridia proděraví střevo.

Chápete co tím myslím? Alternativní léčba potřebuje čas a ten vždy nemáme. Pokud není čas, nechte se zaléčit a potom hledejte dál. Pokud někdo krvácí několik týdnů ze střeva a stav se zhoršuje, takový člověk nemá prostor na to, aby mu zabraly bylinky. Je nutné stav zaléčit dříve, než dojde ke zničení střeva a rozvoji tak strašné anemie, která povede ke kolapsu a šokovému stavu, což je život ohrožující stav. 

 

Je možné, že pocítíte účinek doplňků stravy či bylinek velmi rychle. Obecně však říkám, že je potřeba je užívat alespoň 2-3 měsíce. 

Zařazování doplňků stravy a bylinek

Doplňky stravy a bylinky nejsou voda. Pokud máte problémy s projevy imunitní reakce, můžete reagovat na cokoliv. Od jídla až po multivitamínové kapsle. 

 

Proto doporučuji řídit se těmito zásadami:

 

  • Postupné zařazování
    Nasazujte 1 doplněk stravy/1 bylinku/ 1 houbu samostatně. Následně počkejte 3 dny a pokud na preparát nereagujete, můžete zařadit další/navýšit dávku.
  •  
    Čistota
    Doplňky stravy, ale také například některé bylinné směsi obsahují látky, které mohou dráždit imunitní systém a sabotovat tak celostní celostní léčbu.
  •  
    Jednoduchost
    Není nutné jíst tabletky místo jídla. Nastavte léčbu tak, aby byla co nejjednodušší a zároveň efektivní (budeme se to učit).

Samotné zařazování

Věšinou, když s někým nastavuji léčbu, vyřazujeme s klienty všechny doposud užívané doplňky stravy, bylinky, houby atd. Důvodů je hned několik: 

  • Dráždění
    Když je v těle přítomna přehnaná aktivita imunitního systému, můžete reagovat úplně na cokoliv. Dokonce i na kyselinu askorbovou. Formu vitamínu C, kterou většinou netolerují lidé s IBD. Bylinky a medicinální houby mohou způsobovat intolerance. Stejně tak složky doplňků stravy a dokonce samotné léčivé látky. Proto je extrémně důležité vše zařazovat postupně.
  •  
    Protichůdné působení
    Může docházet k interakcím s léky nebo ostatními doplňky stravy a bylinami. Tím se může snižovat jejich působení, ale také ztěžovat jejich metabolizace. Léčivé látky pak kumulují v organismu, který to může přetěžovat. A my potřebujeme regenerovat.
  •  
    Nevhodné užívání
    Není nutné používat 150 přípravků, každý na jiný orgán nebo problém. Léčíme tělo jako celek a hledáme rovnováhu. A i když budeme na konci používat celou řadu produktů, jde o krátkodobou kůru, která pomůže organismu k uzdravení. Dlouhodobé užívání velkého množství „alternativních“ produktů může přetěžovat organismus a nadělat více škody než užitku.

Pokud víte, že vám něco pomáhá, není lepšího testu než to na pár dní vyřadit. Krásně si tím potvrdíte, zda tomu tak skutečně je. Opět připomímám, že doplňky stravy a bylinky nejsou léky. Pokud si je jednou nevezmete, nestane se žádná katastrofa. 

Po 4 denní pauze, během které Vám nejspíš potřebné doplňky stravy a bylinky přijdou domů, můžete začít zařazovat:

Nasaďte 1. produkt (nebo zařaďte nové jídlo), který se stane součástí Vašeho léčebného programu

  • Následně nic nepřidávejte, netestujte nová jídla. Počkejte 3 dny, a pokud se neobjeví žádná reakce, můžete zařadit nový přípravek, nebo jídlo. Další možností je navýšit dávku testovaného přípravku.
  •  
    Pokud je přítomna reakce na bylinu/doplněk stravy/houbu
    Vyřaďte tuto látku a počkejte 2-3 týdny. Následně zkuste zařadit znovu. Pokud se opět objeví negativní reakce, takový přípravek už nezařazujeme. Můžeme se o to pokusit za 6 a více měsíců. Pokud reakce již není, přípravek ponecháme v léčebném programu.

Negativní reakce na doplňky stravy

  • Zažívací obtíže: otok dásní, svědění jazyka, pálení žáhy, nevolnosti, zvracení, průjem, bolesti břicha, nadýmání, krev nebo hlen ve stolici, pálení (od dutiny ústní až po konečník)…
  • Kožní problémy: vyrážka, kopřivka, akné, otoky, svědění, zarudnutí, citlivost kůže na slunce a na bolest…
  • Neurologické potíže: zastřené myšlení, nesoustředěnost, spavost, únava, bolesti hlavy, úzkost, deprese, plačtivost, náladovost …
  • Dechové obtíže: pocit tíhy na hrudi, dušnost, kašel, kýchání, chrapot…
  • Oběhová soustava: zvýšený krevní tlak, zrychlený pulz, bolest na hrudi, pálení na hrudi…
  • Vylučování: častější nutkání na močení, inkontinence, bolest nebo pálení močové trubice…
  • Gynekologické potíže: výtok, bolesti v podbříšku…
  • Pohybový aparát: bolesti svalů a kloubů,…
  • Zhoršení základního onemocnění, projevy alergie…  

A celá řada dalších potíží. Jak vidíte, přecitlivělost se může projevovat jako celé spektrum potíží, které by člověk nepřikládal bylince. A právě proto je jejich užívání tak zrádné. 

 

Poslouchejte své tělo a naučte se s ním komunikovat. Ukáže Vám cestu 🙂

Úkol dnešního dne

1. 

Projděte si seznam všech léků, doplňků stravy a bylinek, co teď užíváte. Zdůvodněte si proč a na co a zda cítíte, že Vám tento produkt pomáhá. Zkontrolujte, zda ve složení není něco, co by vám naopak mohlo zhoršovat nebo dokonce spouštět vaše potíže. 

 

U léků si přečtěte příbalový leták a pečlivě se podívejte na možné nežádoucí účinky. Napište si, zda se u Vás některé vyskytují. A pokud ano, v pracovních listech se podívejte, jak tyto potíže řešit přírodní cestou. 

2.

V případě, že v tuto chvíli neužíváte žádné doplňky stravy nebo bylinky, nevadí. Ve druhém kroku se totiž vrhneme na průzkum džungle jménem internet a naobjednáme si doplňky stravy a bylinky, které budeme potřebovat v následujících týdnech. A jak už víte, každý je individuální. A tady bude potřeba být hodně individuální. 🙂

SEM PRACOVNÍ LISTY