Ledviny a kůže

Orgány, které tvoří důležitou součást detoxikační osy. Orgány, které zrcadlí stav vnitřního organismu

Víte, které markery sleduje lékař u člověka, který trpí onemocněním jater? Jsou to právě ledviny, které při jaterní dysfunkci dostávají na frak stran toxické zátěže. 

Já když jsem odešla z nemocnice, navštívila jsem Ayurvédského lékaře, který mi sestavoval léčebný plán. V té době jsem užívala vysoké dávky imunosupresivních léků a antibiotik. Jedna z prvních otázek, na které se mě lékař zeptal byla, zda mě v noci budí nutkání na toaletu. Odpověď byla ano, tehdy jsem však ještě nedomýšlela věci do takových detailů jako dnes. 

Pan doktor můj léčebný plán započal očistou jater a ledvin. Předepsal mi močopudnou směs na několik týdnů. Jak se mé tělo čistilo, nutkání vstávat v noci začalo ustupovat. Můj jazyk, který byl povlečen tmavým šedozeleným filmem se začal probarvovat do červena. Podporovala jsem nadledviny tak, aby odlehčili ostatním částem detoxikačního systému. Má pleť se také díky stravě nádherně vyhladila. 

Co jsou to ledviny

Ledviny jsou orgány ve tvaru fazole, které se nachází v bederní oblasti páteře. Primární funkcí ledvin je vylučovat močí odpadní látky a toxiny, které jsou rozpustné ve vodě. Ledviny také vyrovnávají hladinu minerálů v krvi, čímž regulují pH vnitřního prostředí těla. V ledvinách se také syntetizují hormony, vyrovnávají krevní tlak a také se v nich například aktivuje vitamín D. 

Ledviny jsou velké asi jako pěst. Filtrují a vracejí zpět do krevního oběhu asi 120-150l krve každých 24 hodin. Každá ledvina obsahuje až milion nefronů. Ledvinových buněk, jejichž strukturu tvoří drobná trubička. Krev do ledvin přivádí spletitá síť cévních kapilár, které v blízkosti nefronu vytváří klubíčko. Skrze něj se krev filtruje. Část se vrací zpět do krevního oběhu a část je ledvinnou buňkou odvedena spolu s toxiny, metabolity a minerály ven z těla v podobě moči. 

Ledviny produkují také důležité hormony. Erytropoetin zabezpečuje vznik červených krvinek důležitých pro buněčné dýchání a výživu tkání. V ledvinách také dochází k přeměně neaktivní formy vitamínu D na tzv. kalcitriol. Aktivní vitamín D, jenž náš organismus využívá k uskutečnění celé řady procesů. Od modulace stavu imunity až po řízení metabolismu vápníku. Důležitého minerálu, který zabezpečuje zdraví kostí.

 

Podpora ledvin jako součást celostní léčby

1. Cukr

Vždy, když budeme mluvit o podpoře orgánů v kontextu celostního přístupu, zmíníme stravu. Když bude řeč o ledvinách, zaměříme naši pozornost na hladinu krevního cukru, takzvanou glykemii. Proč patří cukrovka, ale také inzulinová rezistence mezi nejčastější příčiny chronického onemocnění ledvin? 

Ledviny filtrují z těla toxické látky, ale také metabolity a další látky, mezi které patří právě glukóza. Jednoduchý sacharid, který naše tělo využívá k tvorbě energie. Při zvýšené hladině krevního cukru mají ledviny spoustu práce, což je zatěžuje. Krevní cukr, který koluje v krvi je však také nebezpečný pro svou schopnost vázat se na bílkoviny a způsobovat jim oxidativní stres. To nejvíce odnáší malé cévy, ze kterých jsou ledviny z velké části složeny. Vzpomeňte si na klubíčko z kapilár, které přivádí krev k ledvinových buňkám. 

Právě poškozené cévy jsou podkladem komplikací cukrovky a inzulinové rezistence. Nejen v ledvinách, ale také například v oku (poškození sítnice a slepota), nebo v dolních končetinách (bércové vředy). A nezapomínejte, že nemusíte mít cukrovku, aby u vás cukr způsoboval oxidativní stres. Dovede to i ve chvíli, kdy jeho hladiny lítají nahoru a dolů při konzumace velkého množství sacharidů. 

 

2. Oxaláty

Jak na vysoké oxaláty?

1. Nízko- oxalátová dieta

U mnoha lidí mohou oxaláty způsobovat zažívací potíže a doporučujeme tyto potraviny v jídelníčku omezit. Mezi potraviny s vysokým obsahem oxalátů patří:

– ořechy

– semínka

– čokoláda

– špenát

– batáty

– červená řepa

– maliny

2. Glukarát vápenatý

Glukarát vápenatý je látka, která se v jaterních buňkách váže na toxiny a metabolity, čímž jim umožní odchod z organismu. Děje se to při procesu glukuronidace, která je součástí tzv. druhé fáze jaterní detoxikace. Glukarát dovede navazovat také oxaláty, které pak odchází stolicí a nedráždí střevo.

 

Jak otestovat přecitlivělost na oxaláty?

Celá řada lidí netoleruje oxaláty v důsledku chybějících enzymů, které je rozkládají. Tyto enzymy jsou z velké časti produkovány některými kmeny přátelských střevních bakterií. 

Pokud tedy máte zažívací potíže, nebo vás trápí všelijaké potravinové přecitlivělosti, stojí za to podívat se na střevní bakterie, které oxaláty štěpí. Ty vyšetřujeme v rámci komplexního testu stolice:

https://naturapura.cz/diagnostika/1347-biovis-a712c-mikrobiom-maxi.html

Pokud přijde řeč na močové kameny, není to až tolik o oxalátech, jako o vápníku. Ten je při porušené funkci ledvin vylučován ve zvýšeném množství do moči. Tam má tendenci v kombinaci s oxaláty vytvářet kamínky. 

Oxaláty se samozřejmě mohou vyskytovat ve zvýšené koncentraci přímo v moči.  Důvodem je metabolický problém, nadbytečný příjem oxalátů ve stravě, infekce, nebo léčba antibiotiky. K diagnostice však v rámci léčebných protokolů používáme primárně vyšetření ze stolice. 

Oxaláty jsou látky, které se přirozeně vyskytují v rostlinách. Běžně se také nachází v našem těle. 

Oxaláty jsou tzv. anti-nutriční látky, které na sebe vážou minerály jako je vápník a brání našemu tělu v jejich vstřebání. Krásným příkladem působení oxalátů jsou ledvinové kameny. Ty jsou nejčastěji složeny právě z oxalátů a vápníku. Proto se také v případě, kdy člověk ledvinovými kameny trpí, ordinuje tzv. nízko oxalátová dieta. 

Oxaláty jsou problematické i ve chvíli, kdy je ve střevě přítomna dysbióza. Bakterií, které nám pomáhají oxaláty ze stravy zpracovávat, mají lidé s chronickými potížemi žalostně málo. Oxaláty potom nemohou být rozkládány, poškozují střevní buňky. Vstřebávají se dále do krve, odkud míří do ledvin, které také zatěžují a dávají vznik ledvinovým kamenům.

Jednou z látek, ze které oxaláty vznikají, je také vitamín C. Mocný antioxidant s celou škálou všelijakých zdravotních benefitů na náš organismus. Nicméně určitě vyvstane otázka, zda vitamín C nezatěžuje ledviny a nevede k tvorbě ledvinových kamenů. 

Vitamín C podávaný dlouhodobě ve vysokých dávkách skutečně může vést k rozvoji potíží. Vitamín C podávaný ve formě kyseliny askorbové může výrazně dráždit střevo. Proto je třeba dodržovat tyto zásady:

1.  Perorální vitamín C ve formě kyseliny askorbové podávejte pouze v lipozomální formě. Jde o biologicky dostupný doplněk stravy s výbornou vstřebatelností bez rizika dráždění střevní sliznice. 

2. Nízká dávka vitamínu C nemá terapeutický efekt, vysoká má naopak potenciál zatěžovat ledviny. Krátkodobé navýšení dávky vitamínu C nebývá problém u lidí, kteří nemají chronické onemocnění ledvin. Z dlouhodobého hlediska je pak třeba volit dávku pod 2000 mg na den. 

Suplementaci vitamínu C by měl doprovázet také vitamín B6 se schopností vázat šťavelany

Pokud suplementujete 1500 a méně mg vitamínu C na den, stačí začlenit orgánovou výživu. Orgány obsahují spoustu vitamínu B6 a zároveň dalších vitamínů skupiny B. Vždy je dobré doplňovat všechny vitamíny skupiny B současně, protože spolu v rámci organismu spolupracují. Zvýšení hladiny jednoho může vést ke snížení hladiny druhého. Právě tyto dysbalance jsou podkladem vzniku chronických onemocnění. 

Pokud doplňujete více než 1500 mg vitamínu C na den, ke každým 1000 mg vitamínu C přidejte 10 mg vitamínu B6. Ideálně ve formě B komplexu, který obsahuje také ostatní vitamíny skupiny B. Volte produkt s obsahem tzv. metylovaných (aktivních) forem (methyl-kobal-amin, methyl-folát). Takový B-komplex dělá například značka Pure Encapsulations, Viridian nebo Puhdistamo.    

Zvýšená dávka podávaná perorálně (na podporu imunity při časté nemocnosti a systémových infekcích, při výrazném menstruačním krvácení, při onemocnění cév)- 3000 mg (pro dospělého člověka) na den maximálně po dobu 2 měsíců. 

– Infuzní vitamín C nedoporučujeme podávat déle než po dobu 2 měsíců, tedy maximálně 8 dávek (každý týden 1 infuze)

Udržovací dávka, když není diagnostikované onemocnění ledvin je 1500 mg na den pro dospělého člověka.

V případě onemocnění ledvin nedoporučujeme překračovat dávku 1000 mg na den, v případě ledvinových kamenů nedoporučujeme překračovat dávku 500 mg na den. Dále je třeba spolu s vitamínem C suplementovat také vitamín B6.

Dávkování pro děti: 

Pro kojence: 30-60 mg na den (používáme v případě potřeby kapací vit. C od American North and Spice)

Pro batolata: 100-120 mg na den (Používáme nejčastěji značku Naturlab)

Pro předškoláky: 250 mg na den (Používáme nejčastěji značku Naturlab)

Děti 6-12 let: 500 mg na den (Používáme nejčastěji značku Naturlab nebo Dr. Mercola for kids)

Děti 12-18 let: 1000-1500 mg na den (používáme produkty pro dospělé)

Pokud dítě trpí ekzémem, nebo je citlivé, doporučujeme produkty bez citrusových bioflavonoidů, jako má např. značka Naturlab.  

 

Močopudné látky podporující detoxikaci ledvinami

Odvod toxických látek ledvinami můžeme podpořit konzumací močopudných potravin nebo bylinek. Mezi močopudné potraviny patří petržel, koriandr, okurky, celer, citróny a bobulové ovoce. 

Petržel a koriandr jsou bylinky, které běžně najdete ve svých kuchyních. V petrželi se ukrývá spousta látek s pozitivním účinkem na organismus. Patří sem myristicin, limonen a eugenol. Petržel obsahuje také flavonoidy jako je apiin, apigenin a luteolin. Tyto flavonoidy chrání buňky před oxidativním poškozením. Nať petržele je přírodní chelatační činidlo. To znamená, že má schopnost vázat toxiny, které pak mohou být odvedeny ven z těla.

Okurky jsou chutnou a oblíbenou letní zeleninou. Obsahují velké množství vody, vitamínu C, draslíku, kyseliny listové a hořčíku. Její močopudné vlastnosti můžeme využít k podpoře ledvin a lymfatického systému.  

Pro efektivní očistu ledvinami je důležitý pitný režim. Dospělý člověk by měl vypít alespoň 8 sklenic filtrované vody denně. Voda nám pomůže zmírnit nežádoucí příznaky detoxikace a sama je mocným očistným činidlem. Bez vody není život. Voda tvoří až 60% našeho těla, u novorozenců je to dokonce až 90%. 

Voda se do organismu vstřebává ve střevě. Její vstřebatelnost jednoduše zvýšíte pomocí takzvaných elektrolytů. Například mořská plazma je výborným a přirozeným zdrojem minerálů, které za sebou při prostupu střevní stěnou táhnou vodu. Mořská plasma se získává z mořské vody z planktonových oblastí a je čištěná. Napomáhá regulovat krevní tlak, pH vnitřního prostředí, podporuje lepší trávení, dodává organismu potřebné prvky pro správnou výživu buněk a optimální metabolismu. Také urychluje regeneraci těla po sportovním výkonu nebo během nemoci (průjem, infekční onemocnění a horečky). 

 

Dále můžete použít močopudné byliny, které bývají také součástí doplňků stravy:

– Přeslička

– Kopřiva dvoudomá

– Lopuch

– Gokshura

– Pampeliška

– Proskurník

– Jalovec

Bylinka s názvem Gokshura, známá také pod názvem kotvičník zemní nebo Tribulus má vliv na hormonální aktivitu a podporuje močové a reprodukční orgány. Má zklidňující účinek na organismus, uvolňuje svalové napětí a je doporučována také pro podporu kardiovaskulárního systému. Jde o močopudnou bylinku, která podpoří odvod toxických látek z těla.

 

 

Podpora ledvin

 

Antioxidantem, který je důležitý nejen pro játra, ale i pro ledviny je gluthation. Játra a ledviny jsou součástí drenáže těla. Drenáž je pohyb tekutiny z těla ven. Pro detoxikaci je důležité, aby byla drenážní cesta otevřená. V tom dovede pomoci právě glutathion. 

Bohatými zdroji gluthationu jsou potraviny bohaté na síru, mezi které patří brokolice, květák, růžičková kapusta, kadeřavá kapusta, zelí apod. V terapii však doporučujeme využít i doplňků stravy. Volte glutathion v acethylované formě. Tělo jej dovede dobře vstřebat a následně využít.

Další bylinou, kterou lze využít jak k podpoře jater tak ledvin je ostropestřec mariánský. Ten obsahuje komplex flavonoidů zvaný silimarin. Silimarin dovede ochránit buňky před poškozením volnými radikály a zánětem. Silymarin se koncentruje v buňkách ledvin, kde napomáhá opravovat enzymy a také DNA. 

Dávkování pro dospělé

– 120 mg jako prevence a udržovací dávka,

– 300mg na den pro podporu detoxikace po dobu 1měsíce. Dávku navyšujte postupně po 1 tabletě (po 100mg). 

Dávkování pro děti

Pro kojence: Užívání gluthationu nedoporučujeme

Pro batolata: 25 mg na den (Používáme nejčastěji značku Naturlab)

Pro předškoláky: 50 mg na den (Používáme nejčastěji značku Naturlab)

Děti 6-12 let: 75 mg na den (Používáme nejčastěji značku Naturlab nebo od značky BrainMax, OPITAC)

Děti 12-18 let: 120 mg na den (Používáme nejčastěji značku Naturlab nebo od značky BrainMax, OPITAC)

Pokud dítě trpí ekzémem, nebo je citlivé, doporučujeme produkty bez dalších látek a extraktů, jako má např. značka Naturlab.  

 

 

Kůže

Kůže je největším orgánem našeho těla. Je to naše ochranná bariéra před vnějšími vlivy, zároveň jde o hormonálně aktivní tkáň plnou nervových zakončení. Každý jednotlivý pór na kůži pomáhá uvolňovat toxiny z těla a naopak, tyto póry také umožňují pronikání toxinů do organismu. Říká se, že kůže je zrcadlem našeho vnitřního těla a jako mnohaletý bojovník s akné to mohu jen potvrdit. Vzhled kůže ukáže, v jakém stavu je střevo, játra, ale také náš hormonální systém. 

Zdraví pokožky je zásadní nejen pro náš vzhled, ale pro naše celkové zdraví. Pokožka nás chrání před viry, bakteriemi a ultrafialovým (UV) světlem ze slunce. V kůži se po její expozici slunečnímu záření produkuje vitamín D, který je důležitý pro mnoho zásadních procesů v těle. Pokožka také napomáhá tělu regulovat teplotu. 

Kdybychom část pokožky vyřízli a dali ji pod mikroskop zjistíme, že má tři vrstvy. Skládá se z podkoží, škáry a epidermis a najdeme v ní také mazové žlázy, elastin, kolagen, nervová vlákna a krevní cévy.

– Pokožka (epidermis) – vnější vrstva kůže, která má primárně ochranou funkci. Také jde o smyslový orgán zajišťující naši interakci s okolím. 

– Dermis je střední vrstva kůže a slouží jako operační takové centrum. Nachází se zde nervy, žlázy, enzymy a krevní bílkoviny. V dermis se také najdeme kolagen a elastin, které kůži poskytují oporu, čímž zajišťují její pevnost a elasticitu. 

– Podkoží se nachází nejhlouběji v kůži a skládá se z tuku, nervů a krevních cév. Má funkci izolační a chrání nás před chladem či výkyvy teplot.

Kolagen a elastin

Elastin je proteinem, který dovoluje pokožce aby se natáhla a následně zase vrátila zpět do původní pozice. Díky elastinu je pokožka elastická. 

 

Kolagen je další bílkovinou pokožky. Je v ní proto, aby byla hladká a pevná. 

 

V průběhu života ztrácíme schopnost elastin a kolagen tvořit. Oba tyto proteiny jsou také častým cílem glukózy ve chvíli, kdy je jí v krvi příliš mnoho. Glukóza navázaná na kolagen působí jeho oxidativní poškození. Také časté slunění poškozuje elastin a kolagen. Všechny tyto aspekty vedou k ochabnutí kůže, vzniku vrásek a také omezené schopnosti její detoxikace. 

 

Kolagen můžeme jednoduše zakomponovat do stravy a podpořit tak zdraví pokožky. Potraviny bohaté na kolagen jsou například maso-kostní vývary, které mají blahodárný účinek na kůži, ale i na regeneraci střevní výstelky. Kolagen lze doplnit i v podobě hydrolyzovaného kolagenu. Hydrolyzovaný kolagen obsahuje nízkomolekulární proteiny snadno stravitelné do 30 minut po požití.  Obsahuje aminokyseliny glycin, lysin a prolin, které jsou důležité pro obnovu pojivových tkání, mezi které kůže patří. 

 

Dávkování pro dospělé

Kolagen můžete zakomponovat do smoothie, jogurtů, kaší, nebo zeleninových polévek. Zkrátka, tam kde v porci chybí dostatek bílkovin. Pokud ve stravě máte dostatek kvalitní bílkoviny, užívejte 2odměrky kolagenu 2x denně. 

V případě elementární diety může kolagen nahradit bílkovinu ze stravy. Více o elementární dietě v příslušné sekci.

Dávkování pro děti

Kojenci – Nejčastěji využíváme podávání kolagenu přes matku kojeného dítěte.

Děti od 1 roku – 6 let – 1 odměrka denně

Děti od 6-12 let – 1,5 odměrky denně

Děti od 12-18 let – 2 odměrky denně

V případě elementární diety může kolagen nahradit bílkovinu ze stravy. Více o elementární dietě v příslušné sekci. 

 

Více o kolagenu najdete v bonusových materiálech zde:

Jak dále podpořit zdraví pokožky?

Zdraví kůže je klíčové také pro detoxikaci. A pokud o ni budete pečovat, odmění se vám zářivým a mladistvým vzhledem, což je dle mého názoru skvělá motivace. Kolagen je určitě vhodné používat v kuchyni. My ale dovedeme podpořit také jeho přirozenou syntézu pomocí jídel bohatých na vitamíny, antioxidanty a aminokyseliny:

1. Vitamín C, o jehož dávkování jsme mluvili v úvodu tohoto kroku. 

2. Aloe Vera je rostlinka, jejíž hojivých vlastností se využívá při léčbě ran. Je to právě proto, že dovede stimulovat kožní buňky k produkci kolagenu.   

2. Kyselina hyaluronová je další látkou, která umí zvýšit produkci kolagenu. Právě proto ji najdeme v celé řadě kosmetických výrobků na vrásky. Kyselina hyaluronová může být aplikována na kůži a my sami s ní máme skvělé zkušenosti. Pokud však produkci kolagenu chceme podpořit přímo v buňkách, je mnohem efektivnější její perorální příjem. 

Kyselina hyaluronová perorálně pro dospělé:

318mg denně 

Kyselina hyaluronová perorálně pro děti:

dětem od 12 let podáváme poloviční dávku kyseliny HA – 159mg 

od 18 let dávkování je stejné jako pro dospělé – 318mg

Kyselinu hyaluronovou můžete podávat spolu s kolagenem v práškové podobě a zakomponovat do oblíbeného smoothie.


3. Astaxanthin a další antioxidanty působí proti oxidativnímu stresu, který poškozuje kolagenní vlákna, ale celou řadu dalších tkání v našem těle. 

Dávkování pro dospělé

8-12mg denně

Dávkování pro děti

od 4let – 14 let – 4mg denně

od 15-18 let – 8 mg denně

4. Aminokyseliny jsou základní stavební složkou bílkovin. Kolagen a celá řada dalších struktur jsou bílkoviny, které ve své struktuře obsahují zejména aminokyseliny arginin, hystidin, methionin a lysin. 

Podpora detoxikace kůží

Zdravá kůže je základ k tomu, abychom skrze ní mohli očišťovat naše tělo a také k tomu, aby plnila svou funkci bariéry. Pojďme se teď podívat na pocení a jeho důležitost. 

Pocení je způsob, jakým se tělo dovede zbavovat toxinů a metabolitů. Ulevuje tím játrům a ledvinám a je důležité tohoto poznatku využít v léčbě. Jenže to není vždy až tak jednoduché. Například lidé s onemocněním štítné žlázy se často potit vůbec nedovedou. A pak je samozřejmě opět žádoucí postupně řešit příčiny choroby a šetrně kůži podporovat. 

Jak podpořit pocení:

– Pohyb a sport

– Saunování

– Hot-jóga

– Horké koupele, do kterých můžete přidávat epsomskou sůl 

Infra sauna vs. Finská sauna

Jak jsme si výše uvedli, tak kůže je naším největším a nejdůležitějším orgánem. Jejím způsobem detoxikace je pocení. Potit se můžeme jak při fyzické námaze, tak pomocí tepla. Jednou z možností je saunování. 

Pojďme si tedy povědět, jaký je rozdíl mezi FINSKOU saunou a INFRAČERVENOU SAUNOU. 

INFRA SAUNA

  • Uvolňuje infračervené světlo, za pomoci infračerveného zářiče. Je bezpečné a proniká hlouběji do Vašeho těla a umožňuje tak toxinům, které jsou rozpustné v tucích se uvolnit z těla ven přes kůži.
  • Nepotřebujete velké prostory, stačí pouze elektrické připojení. 
  • Využívá technologií Far Infrared Technology (FIR) – jedná se neinvazivní světelnou terapií, která může proniknout do těla až na 3 palce. 
  • Infračervená sauna zahřeje Vaše svalové tkáně a vnitřní orgány bez ohřívání okolního vzduchu. Tohle teplo pomáh Vašim orgánům a tkáním detoxikovat. Děje se se to tak, že toxické látky za pomocí infračervených paprsků jsou vytlačeny do krevního oběhu a jsou odstraněny pocením. 
  • Infračervené vlnové délky napomáhají detoxikaci jater, zlepšují imunitní systém, podporují metabolické dráhy, snížení chronické na stres, snižují zánět, stimulují metabolismu, napomáhají správné filtraci ledvin, snižují stres, snižují kyselinu mléčnou ve svalech, napomáhají mikrocirkulaci a podporují zdravé hubnutí.  
  • Infračervená sauna umožňuje Vašemu tělu vypotit 80% vody a 20% toxických látek. 
  • V infračervené sauně můžete zůstat delší dobu kvůli nižší teplotě (45-55°C). 30-40min 

FINSKÁ SAUNA

  •  Musí mít větší velikost než infračervená sauna. Jsou tedy mnohem dražší a navíc potřebují daleko větší prostor. Je to z důvodu potrubí, ventilace a odvodnění. Náklady finské a parní sauny jsou tedy mnohem vyšší. 
  • Umožňuje Vašemu tělu vypotit pouze 3% toxických látek a 97% potu tvoří voda. 
  • Ve finské nebo parní sauně nemůžete pobývat dlouhou dobu skrze vysokou teplotu (80-100°C). Uvádí se čas 10-15min 
  • Při vyšší vlhkosti v sauně mohou vznikat plísně, které našemu zdraví neprospějí. Údržba finské nebo parní sauny je náročnější. 
Saunování je zdraví prospěšné. Osobně máme saunování rády obě dvě a pokud člověk netrpí kardiovaskulárním onemocněním, není na od věci využít oba typy saun. Pro účinnější podporu detoxikace a větší regeneraci svalových tkáních je lepší volit infračervenou saunu. V dnešní době existují saunové světy, kde si můžete vybrat do jaké sauny v ten den půjdete. 🙂  
   

Lymfatický systém

Když mluvíme o detoxikaci, nesmíme zapomenout na lymfatický systém. Lymfa je tekutina, ve které se sbírají odpadní látky a toxiny. Ty jsou zanechávány v uzlinách, kterými je lymfatický systém protkaný. Lymfa se poté vlévá do krve, se kterou se mísí. 

Lymfatický systém je tvořen spletitou sítí cév a je důležité, aby proudila naším tělem a zbavovala jej toxinů a infekcí. Cirkulaci lymfy podpoříme:

– dostatečným pitným režimem

– pohybem

– suchým kartáčováním či – lymfatickou masáží 

– střídání studené a teplé sprchy, saunování

– podporou imunity, která sídlí v lymfatických uzlinách

V souvislosti s lymfatickým systémem nesmíme zapomenout na celulitidu, o které jsme si nachystaly bonusové video. O lymfatickém systému pak budeme znovu mluvit v souvislosti s infekcemi:

Shrnutí na závěr

Detoxikace je velká věda, z praktického hlediska však jde o pár jednoduchých zásad, díky kterým se vše zjednodušuje. Snažte se co nejvíce živin a podpůrných látek získávat ze stravy. Jezte hodně zeleniny, komplexních bílkovin a zdravých tuků. Zajistíte si tak stavební kameny pro většinu enzymatických reakcí, které jsou součástí detoxikace a také pro orgány, ve kterých očista probíhá. 

Pijte dostatek vody, která z většiny tvoří krev i lymfu. Filtrace lymfy v uzlinách a filtrace krve v játrech, ledvinách, kůži a plicích je podkladem detoxikace.  Abyste se mohli očišťovat, potřebujete vodu!

Použijte doplňky stravy na podporu jater, které byly uvedeny v předchozím kroku. Většina z nich se dá použít také k podpoře ledvin. Hýbejte se a relaxujte v sauně, nebo v horké koupeli. Praktikujte dechová cvičení. A hlavně, omezte expozici toxickým látkám. O tom jak na to si povíme v následujících dnech.

A tím jsme obsáhli veškeré zásady šetrné detoxikace, která naše těla připraví na další léčbu 🙂