Zde Vložte Text Nadpisu

Lekce 3 - Anamnéza Vašeho příběhu

Anamnéza je slovo, kterým lékaři označují medicínskou historii pacienta. Ptají se na nemoci, které jste prodělali, na léky, které užíváte, na choroby, které se vyskytují ve vaší rodině… Anamnéza celostního lékaře je však mnohem obsáhlejší a tvoří jednu z nejdůležitějších složek kvalitní diagnostiky, na které je pak možné vystavět cílenou léčbu.

Obsah modulu 1

Vzpomeňte si na chvíle, kdy jste seděli u lékaře. Když vejdete do ambulance, podáte si ruku s doktorem a pak se posadíte. Lékař se Vás zeptá, co vás trápí. Začnete mu vyprávět, kde je problém. Doktor vás pak velmi pravděpodobně přeruší s tím, že než budete pokračovat, potřebuje se doptat na pár informací. 

Za oponou si teď zkopíruje do lékařské zprávy šablonu pro anamnézu. Bude se vás ptát na onemocnění v rodině, jako je cukrovka, onemocnění štítné žlázy, rakovina apod. Bude následovat vaše osobní anamnéza, kdy se bude ptát na onemocnění, které jste v životě prodělali a jestli se v tuto chvíli s něčím léčíte. 

Lékař každého oboru se ptá na další otázky související s problémy, se kterými za ním přicházíte. Gynekolog se zeptá, kdy jste naposledy měla menstruaci a gastroenterolog jak vypadá stolice. 

 

Následují dotazy na léky, které momentálně užíváte.  Někteří lékaři se zeptají, kde a jak žijete. Celý odběr anamnézy trvá pár minut a v kombinaci s výsledky vyšetření tvoří základ pro určení diagnózy či navrhnutí dalších postupů. 

Pečlivě odebraná anamnéza je nezbytnou součástí vyšetření!

A tady nastává obrovský problém. Aby byl lékař schopen zjistit, kde se nachází příčina vašich potíží, musel by s vámi strávit mnohem více času, než jen pár minut. Jenže na to nemá prostor, ani kdyby chtěl. Věřte mi, že ačkoliv čekáte hodiny v čekárně a máte pocit, že doktor uvnitř ambulance klábosí se sestřičkou a popíjí kávu, opak je často pravdou. 

Pokud jste v nemocnici, je pravděpodobné, že lékaře z ambulance neustále odvolávají na oddělení, sál, nebo do jiné ambulance. I kdyby jej nikdo nikam nevolal, mezi pacienty řeší spoustu dalších věcí, včetně nemocniční byrokracie. Lékař v ambulanci je pak placen od počtu pacientů, které za ten den vyšetří, nebo od počtu výkonů, které udělá. Kdyby si takový doktor povídal s pacienty, nezaplatí ani nájem, natož hypotéku za vybavení ordinace.

 

Proto jsme my doktoři trénovaní k tomu, skočit pacientovi do řeči, když odbočuje od tématu a usměrnit jej. Také děláme závěry dlouho před tím, než pacient dokončí větu. Není čas ztrácet čas. Samozřejmě takový není každý, ale bohužel je to případ většiny. A opět opakuji, že to lékař většinou nedělá s radostí, ale pod tíhou nedostatku času. 

Víte, kdo na vás má nejvíce času a může tak jít k jádru potíží? Jste to VY sami!

Proto vznikl tento program. Protože víme, že nejvíc o sobě toho víte právě vy. A že pokud vás naučíme tyto poznatky analyzovat a používat, stanete se sami sobě tím nejlepším lékařem. 

Propojíte totiž vlastní pocity, vnímání těla s poznatky medicíny a výsledek bude stát za to 🙂

Nebude to jednoduché, ale věříme, že vám tento kurz pomůže v chápání labyrintu medicíny.

Vy jste jediní lidé, kteří mohou věnovat maximum času právě sobě. Vy o sobě víte nejvíce, i když neznáte latinské názvy diagnóz, které jsou vypsané v lékařské zprávě. 

 

Pojďme tedy společně vytvořit anamnézu, ze které na nás vykouknout spouštěče vašich potíží.

Pontina - online program

Anamnéza Vašeho příběhu

Popřemýšlet si o tom, co se vám v průběhu života přihodilo, je fajn. Ale jak už jsem Vám říkala v prvním kroku kurzu, myšlenku udržíte pouze chvilku a pak na ni zapomenete. A i přes to, že teď budeme mluvit o vašem příběhu, bude potřeba si vše zaznamenat na papír. 

Rozhodly jsme se udělat pro vás vše jednodušší a budu s vámi sdílet formulář, který posíláme svým klientům před osobní schůzkou. Tento formulář vyplňte tak, jak nejlépe dovedete. V následujících modulech pak z těchto informací budeme čerpat. Anamnéza nám pak pomůže odhalovat a řešit příčiny vašich potíží.

SEM PRACOVNÍ LISTY!!!