Lekce 2 - Spouštěče autoimunitního onemocnění
Problém tak komplexní, jako je autoimunitní onemocnění, většinou nevyřeší pouze bylinky a rituály. Bude potřeba hodně věcí změnit a upravit, aby se vaše tělo vrátilo do rovnováhy, zahojilo a zase sršelo energií.
Table of Contents
Než se vrhneme na výčet faktorů, které mohou spouštět autoimunitní onemocnění, pojďme se blíže podívat na blok, který řeší spousta lidí. A tím je odpor ke změnám a hledání zkratek.
Jak už jsme psaly v předchozím kroku, když ke nám přijde nový klient nebo klientka, je často možné říci, jak dalece u nich bude přírodní léčba úspěšná.
A jak to poznám?
Část celého věšteckého umu tvoří i pocit. Ale mnohem výraznější díl připadá na pozorování reakce člověka na fakt, že bude muset něco změnit. Od jídelníčku až po způsob, jakým řeší své psychické a emocionální problémy.
Neříkáme, že úspěšní musejí do puntíku dělat to, co jim řekneme. Možností léčby je tolik, kolik je lidí a za tímto tvrzením si stojíme. Avšak někdo, komu budeme předkládat věci, které se mu nelíbí a tato osoba se nám od začátku bude pokoušet vyvrátit vše co říkáme s tím, že to není pravda a že vlastně nic v jeho životě není nutné měnit, takový člověk s velkou pravděpodobností nebude dosahovat dobrých výsledků v léčbě.
Hledání zkratek
Lidé obecně vynakládají velkou energii k tomu, aby se vyhnuli stresu ze změny. A to i v případě, kdy jim jejich životní situace, ve které se nachází, ničí zdraví. Protože i nepříjemná situace může být známou jistotou a změny provází další stres, kterému se snažíme vyhýbat co to jde.
Stres je jedním ze spouštěčů autoimunitního onemocnění. Ale ten stejný stres, pokud jej umíme použít jako motor, který nám pomůže ke změně, se může naopak proměnit v našeho spojence.
Krátkodobé uvolňování stresových hormonů má mocný pozitivní účinek na mozek, kdy dochází ke stimulaci ohromného množství neuronových spojení, významných jak pro tělesné učení, tak pro paměť.
O hormezi, tedy stresu který má pozitivní vliv na mozkovou aktivitu, píše například Hans Selye.
Lékař a vědec, který za tyto poznatky analyzované v knize „The stress of life“ získal Nobelovu cenu.

Hans Selye
Stres a uvolnění je jako jin a jang, musí být v rovnováze. A pokud si po stresové situaci vydechneme, poroste naše inteligence i fyzické schopnosti. Proto děti a adolescenti chtějí zkoušet adrenalinové sporty a nebezpečné hry. Jsou naprogramováni k tomu, aby v maximálním možném rozsahu rozvíjeli svou inteligenci a fyzické možnosti.
Přírodní léčba jako náhrada léku?
Takto to v žádném případě nefunguje. Přírodní celostní léčba je proces a vy jej musíte celý prožít a procítit. Nestačí jít za lékařem čínské medicíny a nechat si napsat bylinný čaj, který vše vyřeší. Nebo přehodit své potíže na doktora, který praktikuje akupunkturu či ayurvédu. Ačkoliv tyto bylinky a procedury mívají velký podpůrný účinek.
Nelze přehodit odpovědnost na lékaře. Ten vám dokáže předepsat léky, které potlačují projevy onemocnění a zasáhnout ve chvíli, když vaše tělo vypovídá službu.To stejné se ale stane, když odpovědnost za své zdraví přehodíte na alternativního léčitele/lékaře, šamana, bylináře, kořenáře… Ti vám doporučí bylinky, doplňky stravy, koření nebo procedury, které pomohou tělu zahojit se. Bez vaší pomoci to však nepůjde.
Bylinky, procedury, doplňky stravy a v mnoha případech také léky a zákroky… to vše jsou super záležitosti a sama je doporučuji. Ale nevyřeší za Vás samy o sobě problém tak komplexní, jako je autoimunitní onemocnění. To dokážete jen VY. Pouze VY máte moc vrátit tělo do rovnováhy, která je nezbytná pro skutečné uzdravení.
Před nedávnem jsem byla v kontaktu s paní, která měla několik autoimunitních onemocnění, selhávaly jí životně důležité orgány a měla výraznou nadváhu.
Paní měla všechny mé knihy a na osobní konzultaci jsme si povídali o změnách, které budou nutné k tomu, aby se její zdravotní stav zlepšil. Bylo evidentní, že navrhovaná dietní opatření pro tuto ženu znamenaly obrovský stres a změnu, kterou nechtěla podstoupit. Snažila se mi vymluvit, že by měla vyřadit lepek a mléko. Z mého pohledu potraviny, které pravidelně spouští autoimunitní onemocnění, jak se dozvíte dále v kurzu.
Hledala způsoby, jak si dráždivá jídla ponechat v jídelníčku a vysvětlovala mi, proč není nutné cokoliv v tomto ohledu měnit. Následně se i přesto, že se s tímto postupem vůbec neztotožňovala, rozhodla zahájit autoimunitní protokol. Dieta pro ni byla tak strašná, že jí bylo neustále zle i z jídel, které jí dříve vůbec nevadily.
Paní hledala léčitele, který jí řekne, že už nemusí měnit jídelníček a uzdraví se a našla. Tento léčitel ji řekl, že bude užívat pár bylinek a autoimunitní onemocnění za 2 měsíce zmizí.

Já upřímně držím paní pěsti a moc bych jí přála, aby se vyléčila i bez toho, aby musela ve svém životě něco měnit. Ale bohužel vídám, že toto není cesta a lidem s tímto přesvědčením se léčba nedaří.
Není dobré dělat věci, které vás stresují. Ale ani není dobré v nepříjemných situacích dlouhodobě zůstávat. Protože pak se stres promění v chronickou záležitost a má spoustu negativních vlivů na náš organismus, které pak často vyústí v závažné onemocnění.
Je důležité odlišit stres ze změny, který je pouze dočasným překlenujícím článkem vaší cesty a stres chronický, který vás postupně zabíjí. Stres, který znamená překročení komforní zóny a vykročení neznámým směrem, je pro vás ve svém důsledku dobrá věc. 🙂
Já když pociťuji tento typ strachu, jdu do akce. Protože vím, že za tímto druhem bolesti se skrývá růst. Vnímám to tak, že pokud se cítím zle, tak mi život dává příležitost posunout se na vyšší úroveň mysli. Když je mi smutno ve vztahu, život mi říká, že se mohu uzavřít ve stresu a říkat si jaká jsem chudinka. Je to ale jen moje volba. Další možností je prožít bolest a pak si jít s partnerem promluvit, i když se mi nechce a mám z toho úzkost. Jindy může být řešením třeba rozchod, kdy potom oba partneři rozkvetou.
Řešte své problémy. Pokud to nedokážete sami, najděte si odborníka, který Vám pomůže. Já jsem při potížích s partnerem navštívila manželskou poradnu. Když jsem se léčila, chodila jsem k paní, která mi pomáhala překonat těžké chvíle a stát se pozorovatelem svého podvědomí ovládaného poruchami příjmu potravy.
Spouštěče autoimunitního onemocnění
Pravděpodobně jste už četli některé z našich materiálů, ve kterých mluvíme o spouštěčích autoimunitních onemocnění. Pojďme si je všechny pěkně shrnout. V praktickém úkolu se pak podíváme na Váš osobní příběh a na to, jak se tyto aspekty mohou prolínat ve vašem případě.

- Jídlo,které stejně jako psychické rozpoložení ovlivňuje každý aspekt zdraví a nemoci.
- Podvýživa,se kterou se potýká obrovská část populace a to i ve chvíli, kdy je přítomna nadváha.
- Stav střev,ve kterých sídlí až 80% našeho imunitního systému.
- Toxiny z venčí,které kontinuálně narušují bariéry, které nás oddělují od vnějšího prostředí, funkci našich orgánů a v neposlední řadě také hormonální signalizaci.
- Infekce,které jsou v souvislosti s autoimunitním onemocněním často podceňovány.
- Hormonální rovnováha,která je klíčová pro rovnováhu našeho těla.
Tento výčet faktorů, které mohou spouštět autoimunitní onemocnění, je velmi obsáhlý a my se v průběhu kurzu blíže podíváme na každý z nich. Ne však jeden po druhém, kdy vás zahltím teorií. Jde o faktory, jejichž působení se navzájem prolíná a jeden aktivuje druhý jako řetězovou reakci. Proto povídání o nich a jejich praktickou léčbu zasadím do celého programu. Tak se stanete odborníky, ale zároveň budete intenzivně pracovat na svém uzdravení.
Pokud máte autoimunitní onemocnění, tyto aspekty se Vás týkají. Všechny. Proto nebude ve většině případů fungovat 1 bylinka či doplňek stravy. Ani 2, 3, nebo 4. Bude nutné pojmout to celostně. 🙂

Když přijde na autoimunitní onemocnění, je doktor Fasano můj i Stefaniin oblíbenec. Právě skrze něj jsem se dostala k elementární dietě, kterou zahraniční gastroenterologové využívají v léčbě dětí s IBD (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida) aby se vyhnuli podávání kortikoidů.
Vedle toho Dr. Fasano zjistil, že existuje molekula zvaná ZONULIN. Tato molekula způsobuje, že se rozvolňují střevní spoje a vzniká tzv. zvýšená propustnost střevní stěny, o které budeme detajlněji mluvit v následujícím kroku.
Zvýšená propustnost střevní stěny je podkladem vzniku autoimunitního onemocnění. K tomu, aby se onemocnění projevilo, však potřebuje genetiku a také něco, co zažehne plamen. Něco z venku… stres, dráždivé jídlo, toxin, infekci…
Aby vzniklo autoimunitní onemocnění, musí být přítomny všechny 3 faktory. Pokud tedy budete mít genetickou predispozici, ale nebudete mít poškozené střevo, onemocnění nevznikne:
- Genetická predispozice(tvoří maximálně 25% celého problému)
- Zvýšená propustnost střevní stěny(bývá pravidelně přítomna u lidí a autoimunitním onemocněním)
- Aktivátory z vnějšího prostředí(stres, jídlo, podvýživa, infekce, toxiny…)
Praktická část dnešního dne
Dnes se budeme věnovat spouštěčům onemocnění u vás. Zítra pak tyto informace zasadíte do konkrétního příběhu a nahlédnete na vše tak, jak by to udělal lékař celostní medicíny. 🙂
Stáhněte si pracovní listy ZDE: