Zde Vložte Text Nadpisu
SYNDROM POLYCYSTYCKÝCH VAJEČNÍKŮ (PCOS)
Mnoho žen trpí endokrinní (hormonální) poruchou a mnohdy o tom ani nevědí. Tato porucha souvisí s hormonální nerovnováhou a bohužel klasická medicína léčí pouze příznaky, které žena prožívá, aniž by řešila jejich příčinu.
K narušení hormonálního systému dochází, kdy už naše tělo nedokáže regulovat nadměrné výkyvy hladin hormonů způsobené stravou, životním stylem a psychikou.
Mezi mnohé z příčin patří chronický stres, toxická zátěž, a to zejména těžkými kovy, často chybné stravovací návyky, mnohdy antikoncepčními léky, hygienickými přípravky osobní péče. Hormonální systém úzce souvisí i s naší myslí a často reaguje na naši mysl a prožitá traumata.,
Naše tělo má sebeuzdravovací schopnost a je třeba ji podpořit, jak na úrovni fyzické, tak mentální a emoční.
Syndrom polycystických vaječníků ovlivňuje vaječníky, kde dochází k produkci estrogenu a progesteronu, současně malé množství i mužských hormonů – androgenů. Oba tyto hormony estrogen a progesteron ovlivňují a regulují ženský menstruační cyklus. V převážné většině případů je původní příčina nemocí spojených s hormonální nerovnováhou na fyzické úrovni a tou je zvýšená hladina estrogenu tzv. estrogenová dominance. O tom, jak naše tělo likviduje přebytky tohoto hormonu rozhoduje mnoho faktorů a mimojiné genetika a nutriční výživa. Estrogenová dominance se u někoho projeví jako PCOS, u jiné ženy děložními myomy nebo endometriózou či jiným onemocněním.
Mluvíme-li o PCOS je třeba si uvědomit, že hormonální nerovnováha je zde způsobena zvýšenými hodnotami testosteronu, estrogenu a LH (luteinizačního hormonu) a sníženou sekrecí FSH (folikulostimulujícího hormonu). Současně s touto nadměrnou produkcí androgenních hormonů je spojena inzulínová rezistence, zánět, ale i genetika.
Jak souvisí inzulínová rezistence s PCOS?
Inzulín je hormon produkovaný slinivkou a slouží k regulaci hladin krevního cukru. Stejně jako estrogen a androgeny, se může dostat do nerovnováhy v případě, že slinivka buď příliš nebo nedostatečně produkuje inzulín. K inzulínové rezistenci dochází, když buňky ve svalech, tuku a játrech na inzulín nereagují a nemohou použít glukózu z krve na energii. Pokud bychom chtěli kompenzovat vysokou hladinu glukózy, slinivka musí produkovat více inzulínu, což následně zvyšuje produkci androgenních hormonů a vede k PCOS.
Jak zvrátit inzulínovou rezistenci?
Jednoduše dietou s dostatečným příjmem kvalitních bílkovin, dostatečného množství zeleniny a ovoce a zdravých tuků.
Existuje souvislost mezi zánětem a PCOS?
Zánět je reakce Vašeho organismu na infekci. Pokud imunitní systém funguje tak jak má, je akutní zánět kritickou zbraní, která nás chrání před okamžitými stresory jako jsou infekce či zranění. Pokud je v těle chronický zánět, nastává velký problém, protože chronický zánět je systémový a trvalý a náš organismus je stále ve stavu pohotovosti a dochází k chronickým onemocněním. Inzulínová rezistence často může vést k přebytku glukózy, což vyvolává oxidační stres a následně zánětlivou reakci.
A zde se opět dostáváme k doporučení změnit stravu a životní styl a s tím úzce související snížení toxické zátěže, zmírnění stresu, léčení případných infekcí aj.
Mohu dělat něco s genetikou ?
I když se svou genetikou nemůžeme nic dělat, můžeme provést nezbytné změny životního stylu.
Jaké jsou příznaky PCOS?
Spousta žen si příznaků mnohdy nevšimne až do doby, kdy se pokouší otěhotnět nebo má často nevysvětlitelný přírůstek na váze. Specifické příz nepravidelnou nebo silnou menstruaci. Menstruace může vynechat nebo se může střídat s obdobím, kdy cyklus se zkrátí i na 21 denní, nebývá výjimkou, že některé ženy přestávají mít cyklus zcela.
Nárůst mužských hormonů často vede k nadměrnému ochlupení na obličeji, bradě a částech těla, které je typické pouze pro muže.
Na tváři, hrudníku a horní části zad může docházet k výsevu akné.
Některé ženy pociťují i prořídnutí vlasů.
Běžným znakem bývá nevysvětlitelný přírůstek hmotnosti a nemožnost zhubnout.
Jak je to s léčbou PCOS?
Konvenční medicína obvykle nabízí léčbu prostřednictvím hormonální substituční terapie, antikoncepce, což mnohdy vede k výše zmíněné estrogenové dominanci. Hormony používané pro HRT bývají syntetické a játra je snadno nemetabolizují. V tomto případě bioidentická hormonální terapie je přirozenější volbou, jelikož využívá hormony rostlin, které působí jako hormony, které produkuje naše tělo.
Prvním krokem by ovšem mělo být přirozené vyvážení hormonů prostřednictvím změn ve stravování a životního stylu, tzn. uvést hormony do ideálních hodnot eliminací toxického prostředí, změnou životního stylu (dostatek spánku a eliminace stresu), změnou stravy (eliminací zpracovaných potravin, cukrů, kofeinu a potenciálních alergenů jako je např. lepek a mléčné výrobky).
Hormonální systém je řídící jednotkou životně důležitých funkcí v našem organismu. Proto je třeba znát dobře funkci hormonů, a to zejména v souvislosti s menstruačním cyklem a jeho úlohu. Současně je třeba změnit negativní postoje, myšlenkové vzorce a negativní vztah k tělu samému. Pokud sami nevěříte, že se můžete uzdravit, Vaše tělo Vám tuto myšlenku bude manifestovat. Je třeba změnit životní styl a eliminovat toxické prostředí tzn. nevystavovat se zbytečně hormonálním dysruptorům jako jsou různé chemikálie které mohou imitovat přirozeně se vyskytující hormony a působit zmatek v produkci hormonů – zvýšenou/sníženou produkci určitých hormonů v těle či blokovat jejich přirozenou produkci. Mezi takové chemikálie patří zejména PCB (polychlorované bifenyly), BPA (bisfenol) a ftaláty. Tyto tzv. xenoestrogeny mají estrogenní efekt na živé organismy a narušují přirozenou hladinu hormonů. HS následně zvyšuje hladiny ostatních hormonů, aby zachoval vzájemné poměry.
Dalším narušitelem hormonálního systému je stres. Chronický stres, úzkosti ovlivňují zpětnou vazbu mezi hypotalamem, hypofýzou a nadledvinkami (osa HPA), které regulují jak trávení, tak imunitu, náladu, energii.
Nedostatečný spánek je spojen s depresí, zvýšenou inzulínovou rezistencí, obezitou, diabetem. Spánek podporuje zdravou funkci hormonů. Kvalitní spánek můžeme docílit správnou stravou – maximalizací konzumovaných potravin bohatých na tryptofan, hořčík a melatonin, vyloučením kofeinu, čokolády příliš tučných jídel.
Staňte se pozorovatelem Vašeho hormonálního systému, zjistěte, jak Vás endokrinní systém pracuje……Pomůže Vám k tomu Lady Comp, který Vám umožní život bez hormonální antikoncepce, spolehlivě předpoví plodné a neplodné dny a je schopen zachytit i případnou absenci ovulace. Díky tomuto PC získáte podrobnou analýzu o svém cyklu a monitoring jednotlivých fází.
Nastavte si NÍZKOSACHARIDOVÉ STRAVOVÁNÍ, kdy si nastavíte jako denní příjem sacharidů 80g.