Celulitida

Častým a opakujícím se tématem žen je JAK ŘEŠIT CELULITIDU.

Co způsobuje to, že naši kůži pokrývá takzvaná POMERANČOVÁ KŮŽE? 

Celulitida není považována za chorobný proces a není ani ukazatelem nalomeného zdraví. Jde spíše o kosmetickou vadu na kráse 

Pokud se však na celulitidu podíváme očima funkční medicíny zjistíme, že jde o známku nerovnováhy ve vnitřním prostředí organismu. Ta zapříčiňuje blokádu v cirkulaci tělních tekutin a následně způsobuje rozpad pojivové tkáně a hromadění nadbytečných tukových buněk. V důsledku oslabení pojivové tkáně, tedy kožního vaziva, ztrácí kůže svou elasticitu. Dochází k jejímu svraštění a zvýraznění tukové vrstvy, která se pod ní nachází. Tuková vrstva tlačí proti pojivové tkáni kůže a způsobuje její nevzhledné vyboulení.

Celulitida není známkou onemocnění. Ukazuje nám však, že naše tělo není schopné poradit si s toxiny, kterým je denně vystavováno. Toxické látky se pak ukládají do tukových buněk, které zvětšují svůj objem.  

Celulitidou trpí z 90% ženy a pouze z 10% muži. Tento fakt ovlivňuje celá řada aspektů a jedním z nich jsou pohlavní hormony. Ženy každý měsíc prochází menstruačním cyklem, během nějž se zvedají a zase klesají hladiny pohlavních hormonů. Hormonální produkci u žen ovlivňuje také mnoho dalších faktorů, které se mužů netýkají. Patří sem těhotenství, kojení, menopauza, ale také citlivost na stresové podněty zvenčí.  

Mnoho žen se také potýká s takzvanou estrogenovou dominancí, která má vliv na vznik celulitidy. Estrogenové dominanci se budeme podrobně věnovat v průběhu programu. Teď alespoň nastíním, o co se jedná. Estrogenová dominance je stav, kdy se v našem těle hromadí přebytek estrogenu, nebo naopak trpíme nedostatkem progesteronu, který působení estrogenu kompenzuje. Mnoho studií poukazuje na fakt, že celulitida může být způsobena také chronicky zvýšenou hladinou stresového hormonu kortizolu. A stres je často příčinou zmiňované estrogenové dominance. 

V celostní léčbě nesmíme nikdy opomenout psychosomatickou komponentu problému, který řešíme. A nebude tomu jinak ani u celulitidy. Proto než přejdeme k jednotlivým opatřením, musím zdůraznit důležitost péče o sebe a svou duši. Pojďme se teď společně podívat na další faktory, které mohou ovlivňovat detoxikační procesy v těle a podporovat tvorbu CELULILITIDY.


Strava je základ, pokud přijde řeč na celulitidu. 

Strava s vysokým obsahem cukrů, trans tuků a průmyslově zpracovaných potravin je prozánětlivá. Způsobuje, že se v našem těle vytvářejí toxické molekuly, které poškozují střevní výstelku a prohlubují chronický zánět. Toxiny ze stravy se následně dostávají do krevního oběhu a způsobují blokády detoxikačního a lymfatického systému, což vede ke vzniku celulitidy.

O stravě si budeme velice podrobně povídat v programu. A i v případě, kdy řešíte celulitidu doporučím konzumovat kvalitní živočišné bílkoviny z paseného dobytka a dravé ryby z lovů. Důležitý je také přísun vlákniny ze zeleniny a dostatek zdravých tuků, například ve formě kokosového oleje, olivového oleje, avokáda, oliv a podobně. 

U celulitidy nesmíme zapomenout ani na pití dostatku tekutin a vyváženou hladinu sodíku a draslíku v potravě. Přidávejte do jídel himalájskou, nebo mořskou sůl, která navíc obsahuje přirozený jód důležitý pro optimalizaci štítné žlázy. Pokud snížíte množství sacharidů ve stravě, bude vaše potřeba soli daleko větší. Chytrým způsobem, jak tělu dodat minerály, je také přidávat do pití mořskou plazmu. 


Dalším faktorem, který přispívá ke vzniku celulitidy, je toxická zátěž v podobě čistících prostředků, kosmetických přípravků, pesticidů ze stravy a podobně. Toxické látky, které tělo nestíhá vylučovat, putují do tukových buněk, odkud blokují detoxikaci.  Proto v rámci celostní léčby vždy dbejte na složení jak kosmetických, tak čistících prostředků. Volte bio ovoce a zeleninu, pokud je to možné. Vyhněte se užívání léků, když to není nezbytné.  

Dokonce i kosmetika, která se v boji s celulitidou používá, svým složením často prohlubuje příčinu vzniku celulitidy. Kosmetika je fajn a my si řekneme, jakou zvolit. Ale žádná kosmetika nebude fungovat, když se nebudete hýbat. 

90 % lidí vede sedavý způsob života. To je důvodem, proč se potom trápíme nesprávným držením těla, což vede k rozvoji celé řady ortopedických ale i systémových potíží. Pokud pro bolest nemůžete cvičit, je čas navštívit fyzioterapeuta nebo osteopata, který Vám uvolní svalové spazmy a ukáže, jak správně svalstvo zapojit. Poté můžete postupně začít s funkčním cvičením. Pokud Vás bolesti nelimitují a můžete cvičit, nezapomínejte na silový trénink. Cvičení je tím nejlepším způsobem, jak podpořit kardiovaskulární systém a zbavit se celulitidy. 

Suché kartáčování je další skvělou metodou, jak zlepšit mikrocirkulaci ve vaší pokožce. Denně si kartáčujte pokožku na sucho od končetin směrem k srdci. Mechanicky tak budete stimulovat krevní oběh a lymfatický systém. Tento denní rituál vám může pomoci s celulitidou. Do koupele přidávejte epsomskou sůl, která má detoxikační a zklidňující účinky na naše tělo. Epsomská sůl, neboli síran hořečnatý, napomáhá tělu zbavit se přebytečné vody a toxických látek. Peeling z kávy nebo z cukru jsou další způsoby, jak mechanicky podpořit mikrocikrulaci v pokožce. Po koupeli můžete do kůže zapracovat olej, který obsahuje prohřívací silice jako je skořice, extrakt z kávy, nebo chilli. 

Dalším velkým pomocníkem pro podporu elasticity pokožky je kolagen. Aminokyseliny glycin a prolin mnoho lidí ve svém jídelníčku plně postrádá. Glycin a prolin jsou látky, které jsou potřebné nejen pro správný růst vlasů, nehtů a pevnou pokožku, ale také pro optimální funkci imunitního systému a k regenerací střevní výstelky. Kolagen najdete i v kostních vývarech.  

Detoxikaci podpoříte také vodou s citrónem a zajistíte si tak skvělý start do nového dne! Citron obsahuje citrusové bioflavonoidy, které pomáhají zvýšit propustnost kapilár. To stimuluje krevní oběh a detoxikaci jater. Oba tyto procesy zmírňují příznaky celulitidy. Citrónová voda také nastartuje náš trávicí trakt. Citrón proto přidávejte do vody, ale také jako zálivku do salátů. Kyselina citrónová v citrónu pomáhá rozkládat bílkoviny a vlákninu v zelenině. Tím se potrava stává lépe stravitelnou. Jen pozor, lidé trpící s histaminovou intolerancí, alergici či senzitivní jedinci citrón nemusí tolerovat. 

A nakonec ještě zmíním kvalitní spánek, nedílnou součást našeho zdraví. Každá hodina kvalitního spánku před půlnocí odpovídá 3 hodinám regeneračního spánku po půlnoci. Spánková hygiena by se měla stát naší denní rutinou. Před spaním si vyvětrejte ložnici, zatáhněte tmavé závěsy nebo rolety, vypněte wifi a nevystavujte se modrému světlu alespoň 2-3 hodiny před tím, než půjdete do postele. Pokud se před ulehnutím ke spánku chcete dívat na televizi či do počítače, použijte speciální ochranné brýle. Zklidnění před spánkem je velmi důležité. Proto raději než akční filmy či práci zvolte meditaci nebo uklidňující hudbu. Spánek je klíčový pro hormonální rovnováhu a biorytmus, který ve své komplexnosti souvisí i s estetickým problémem jako je celulitida.