Aloe vera, má nejoblíbenější rostlinka v akci!

Doplňky stravy, bylinky, rostlinky, dietní opatření… Je toho tolik. Všude vidíte nápisy: „toto skutečně funguje“, nebo „vědci konečně našli lék na revmatoidní artritidu“, nebo „tato XY dieta vás vyléčí“.

Pravda ale často bývá mnohem komplikovanější. To, že já jsem se léčila živou stravou neznamená, že ji bude jiný člověk tolerovat. Zejména pak někdo, kdo má stejně jako já diagnostikovanou ulcerózní kolitidu. Pokud někoho uzdraví užívání omega 3, neznamená to, že tento postup pomůže i všem ostatním lidem s podobnými potížemi.

Celý můj příběh najdete >>>zde<<<

Poslední dobou se na mě obrací spousta dealerů, kteří prodávají doplňky stravy a nabízí mi spolupráci. Chápu to a rozhodně není mým záměrem tyto lidi hanit. Často jde o kvalitní značky, které sama doporučuji. Nicméně se mi nelíbí forma, jakou jsou tyto preparáty prezentovány. Zázračné „léky“, které Vás vyléčí.

Než vám představím Aloe, pojďme si nejprve přiblížit, jak fungují bylinky a doplňky stravy. A hlavně, jak funguje naše tělo a jakým způsobem jej můžeme léčit bez léků.

Doplňky stravy nejsou léky. Léky působí přímo na nějaký receptor, enzym, hormon… Nejčastěji se záměrem co nejrychleji potlačit daný příznak nebo projev onemocnění. Účinek léků je dobře cílený a proto jsou tyto medikamenty ve většině případů tak efektivní.

Nedávno jsem dělala rozhovor s paní, která se mě ptala, proč nám lékaři předpisují léky, které jsou k ničemu. S tímto zásadně nesouhlasím. Léky nejsou k ničemu a často jsou velmi účinné. Jediný jejich problém je, že jsou to většinou pro tělo toxické látky s vedlejšími účinky. Navíc velká část z nich neřeší příčinu onemocnění, ale maskuje jeho projevy. Projevy těla, které prosí o pomoc.

Například taková antibiotika, pokud jsou předepisována cíleně, řeší příčinu velmi rychle a efektivně. Zároveň ale udělají pěknou paseku na sliznicích. Proto je tak důležité vždy zvážit riziko versus benefit.

Více o lécích najdete v mém e-booku zdarma >>>zde<<<

[content id=1730][/content]

Tento koncept je ale špatně a nefunguje. Pokud vám někdo tvrdí, že užíváním nějakého doplňku stravy/bylinky/koření vyléčíte autoimunitní onemocnění, tak lže. Chronická onemocnění jako jsou autoimunity jsou totiž takzvaně multifaktoriální. Na jejich spuštění se podílí mnoho faktorů a vy musíte jít až k jejich podstatě, abyste se vyléčili. Žádná bylinka za Vás nevyřeší problémy ve vztahu, nebo konzumaci jídel, které ničí Vaši střevní sliznici.

Doplňky stravy, rostlinky a bylinky jsou skvělými pomocníky v léčbě. Jejich působení se však výrazně liší od toho, jakým způsobem fungují léky.

Existuje mnoho cest, jak doplňky stravy a bylinky pomáhají organismu v uzdravování:

[content id=1690][/content]

Bylinky a doplňky stravy však nepůsobí přes noc. Také jich nejspíš budete potřebovat více v závislosti na tom, jaké máte potíže a co za nimi stojí. Pokud je totiž příčinou vašich problémů dehydratace, podvýživa, chronický stres a infekce, není možné vyřešit tento stav jedním bylinným sirupem nebo homeopatikem.

Aloe Vera

Aloe Vera je úžasná rostlinka, kterou používám v léčbě celé škály obtíží. Je možné pít její šťávu, ale také lokálně aplikovat gel z ní vyrobený.

Má babička mi Aloe kapala do ucha, když mě pobolívalo. Avšak skutečnou sílu této rostliny jsem pochopila až když jsem začínala léčit nevyléčitelné. Potkala jsem v té době kamaráda, který pracoval jako dealer ve společnosti LR. Trpěl revmatoidní artritidou a tvrdil, že od doby co pije aloe Vera gel, je mu mnohem lépe.

Tato informace mě zaujala, a protože jsem řešila ulcerózní kolitidu, začala jsem studovat účinky Aloe na střevní sliznici. To co jsem zjistila, bylo zlomové. Ihned jsem si šťávu z aloe pořídila a začala ji užívat. Od té doby ji pravidelně používám, nejen pro její hojivý účinek na střevo. 🙂

Na co používám Aloe?

1. Hojivý účinek na sliznici zažívacího ústrojí

Aloe je možné používat jak zevně, tak vnitřně. Pokud máte střevní nebo zažívací potíže, aloe šťáva by u vás neměla chybět.

Když jsem se léčila já, bylo velmi těžké sehnat Aloe šťávu bez konzervantů a přidaných látek. Lidé s IBD (Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida … ) by si navíc měli dávat velký pozor. Aloe Vera gel je hojivý, jeho slupky však obsahují Aloin, který má projímavý účinek a střevo naopak dráždí. Dnes už ale najdete spoustu produktů, které obsahují čistou aloe Vera šťávu v bio kvalitě. 🙂

Aloe střevo nejen hojí, ale také chrání. Například doplňky stravy s obsahem železa působí na střevní sliznici toxicky. Panák aloe před železem však sliznici ochrání, a navíc podpoří jeho vstřebávání díky obsahu vitamínu C a kyseliny listové. Aloe Vera však nemá hojivý účinek pouze na střevo. Můžete ji používat i na pálení žáhy po jídle.

Více o léčbě střevních onemocnění najdete v mé knize >>>ZDE<<<

Aloe vera a zažívací ústrojí:

[content id=1699][/content]

Dávkování : 50 ml 3 krát denně na lačno. Při pálení žáhy užívejte 20-50 ml po jídle v kombinaci s DGL (deglycyrrhizinovaná lékořice), kdy tabletu necháte rozpustit v ústech.

2. Aloe a hormonální rovnováha

Hormony nejsou jen estrogeny, progesteron a testosteron. Hormonů je celá řada a patří sem také inzulin, který ovlivňuje signalizaci v celém těle skrze zpracovávání cukrů a tuků. Uvolňování inzulinu je závislé na množství glukózy v krvi. Když je v krvi hodně cukru, uvolňuje se velké množství inzulinu, který umožňuje glukóze vstoupit do buněk, které ji využijí k tvorbě energie. Přebytek cukru pak putuje do jater, svalů a tukových buněk, kde je uložen na horší časy.

Když je příjem cukru příliš vysoký, nebo je produkce inzulinu a jeho působení nějak narušeno, dochází ke kolísání hladiny glykemie (krevní cukr). To se může projevovat celou škálou nepříjemných příznaků, od bolesti hlavy až po zhoršení stavu autoimunitního onemocnění.

Aloe vera napomáhá udržovat hladinu krevního cukru, a to jak preventivně, tak i v případě cukrovky 2. typu. Tohoto účinku je možné využít také u „závislosti na cukru“. Jejím podkladem je totiž touha po vyloučení velkého množství inzulinu, ke kterému dochází po konzumaci cukru. Cukr totiž vytvoří pomyslný vrchol v produkci inzulinu, který je provázen vyplavením endorfinu, hormonu štěstí.

Aloe vám pomůže udržet stabilní hladinu krevního cukru, čímž vás ochrání před inzulinovou horskou dráhou. Protože stejně tak, jak jde množství inzulinu v krvi nahoru, také rychle klesá a vede k touze po další dávce cukru.

Aloe také napomáhá udržovat rovnováhu pohlavních hormonů a podporuje činnost slinivky a sleziny.

Více o hormonech a léčbě hormonální nerovnováhy najdete v mé knize „Do srdce hormonálního labyrintu“ >>>ZDE<<<

Dávkování: 50 ml 3 krát denně na lačno.

3. Aloe v kosmetice

Toto je moje nejoblíbenější část. 🙂 Asi je to proto, že efekt Aloe vera tu vidím ihned a je ohromný. Navíc jsem nadšený výrobce přírodní kosmetiky, kterou se snažím kombinovat s klasickými přípravky tak, aby byl efekt co nejlepší a abych své tělo vystavovala co nejmenšímu množství chemikálií.

Dříve jsem používala spoustu „chemické“ kosmetiky a měla za to, že čím dražší a „lepší“ značka, tím vyšší kvalita. Kupovala jsem si renomované výrobky, ale účinek byl diskutabilní nebo krátkodobý. Následně přišel stav, který byl ještě horší než ten, který jsem původně „léčila“.

Vždy jsem trpěla na akné a měla mastnou pleť s komedony. Pravidelně jsem musela docházet na kosmetiku, aby se pleť držela v akceptovatelném stavu. Vlasy jsem si musela umývat každý den, aby vypadaly hezky.

Měla jsem za to, že je to genetika a že někdo má prostě pleť mastnou se sklonem k vyrážkám. Nesmím opomenout ani atopický ekzém, který mě od dětství provázel.

Když se mi vracela kolitida, byl stav ještě žalostnější. Pleť byla na některých místech přesušená v důsledku chudokrevnosti a chybění živin. Ale byla také zanícená a na některých místech mastná, protože mikroflóra na mých sliznicích dávala volnou ruku patogenům, které mi na obličeji vytvořily několik jizev. Toto období pro mě bylo velmi náročné a potíže s pletí, která do hloubky hnisala, provázely také hluboké deprese.

[content id=1705][/content]

Použití Aloe v kosmetice:

  • VLASY: před mytím vlasů si ke kořínkům naneste gel z Aloe vera a nechte 30-60 minut působit. Aloe obsahuje enzymy, které čistí vlasové kořínky, čímž podporují vlasový růst. Aloe také váže vodu a vlasy hydratuje. Jsou pak zářivější a zdravější 🙂 Já si Aloe přidávám také do šampónu, který si doma vyrábím.
  • POKOŽKA: Aloe je po staletí známá pro svůj mocný zklidňující účinek. Urychluje hojení ran, působí protizánětlivě a zklidňuje kůži po hmyzím bodnutí. Aloe je dle mého názoru to nejlepší sérum na vrásky, protože hydratuje, podporuje elasticitu a integritu kůže. Při vnitřním užití navíc stimuluje produkci kolagenu v kůži, čímž redukuje vznik vrásek.

Recept na aloe masku: smíchejte 100% Aloe vera gel s trochou kurkumy. Masku naneste na obličej a nechte působit 10-15 minut. Potom umyjte vodou a aplikujte krém/olej, který používáte. Kurkuma vaši pleť šetrně očistí a rozzáří 🙂

Můj typ na pleťovou vodu: když už mluvíme o pleti a kosmetice, abych doplnila účinek Aloe vera, musím se s Vámi podělit o skvělý typ na šetrnou pleťovou vodu. U většiny lidí udělá mnohem větší zázraky, než klasické micelární vody z lékárny. Navíc stojí pár korun. Nechte si namíchat Jarischův roztok bez parabenů v lékárně. 

  • UV OCHRANA: věděli jste, že alergii na slunce často způsobuje kombinace jídlo + sluneční záření + opalovací krém/kosmetika? I v případě, že netrpíte alergií na slunce je však Aloe skvělým způsobem, jak ochránit kůži před spálením. Efekt ale samozřejmě není zdaleka tak výrazný jako u opalovacího krému, a proto je potřeba opalovat se postupně. Aloe je také ten nejlepší „krém“ po opalování. V případě, že dojde ke spálení, Aloe je ten nejlepší způsob, jak popálenou kůži zklidnit.

Aloe je jedním ze způsobů, jak ochránit kůži proti UV záření. Jeho SPF je velmi nízký. Pokud hledáte přírodní verzi krému na opalování, nejlépe k tomuto účelu poslouží mrkvový olej. 

Recept na Aloe vera krém:

  • 1/2 hrnku Aloe vera gelu
  • 1/4 hrnku panenského kokosového nebo olivového oleje
  • 1 lžíce jojobového oleje
  • 1 lžíce včelího vosku
  • 4 kapky levandulového esenciálního oleje

Oleje a včelí vosk ohřejte tak, aby se rozpustily a smíchaly. Nechte trochu vychladit a přidejte Aloe a esenciální olej. Našlehejte do hladka. 

4. Aloe na zuby

Aloe vera má antibakteriální účinek. Navíc obsahuje enzymy, které štěpí zubní plak. Zubní plak je složen z bakterií, které stojí za vznikem jak zubních kazů, tak zánětu dásní. Zánět dásní časem vede k rozvoji paradentózy a vypadávání zubů. Tím nejlepším způsobem, jak vzniku paradentózy předcházet, je zubní plak pravidelně odstraňovat.

Aloe plak odstraňuje stejně účinně, jako většina chemických ústních vod. Navíc dokáže „zabít“ bakterie jako jsou kvasinky.

Použití: Aloe gel (nejlépe přímo z rostlinky) můžete nanášet na zuby několikrát denně. Nejlepšího účinku dosáhnete nanesením gelu na zuby po večerním čištění. Už jsem mnohokrát viděla, jak tento rituál během několika týdnů zatočil s mnohaletou a tvrdohlavou paradentózou. Nezapomeňte však na zubní pastu bez fluoru! (Například ayurvédská Vicco nebo Dabur red).

Více o zubní hygieně, skvělých zubních pastách a autoimunitních onemocněních najdete v mém článku >>>zde<<<

Otázka nakonec zní, co tedy Aloe nedokáže?

Tímto článkem jsem Vám chtěla ukázat, co vše zvládne Aloe a jak mocný má účinek. Ani Aloe vera však není všemocná rostlina a bude potřebovat pomoct. Pokud budete denně narušovat střevní sliznici jídlem, Aloe ji nebude stíhat opravovat. Pokud tělo budete zahlcovat toxiny a kůže se jich bude snažit zbavit skrze pocení, Aloe nebude stíhat kůži čistit. Pokud budete jíst stovky gramů cukru denně a nebudete vykonávat dostatek pohybu, Aloe nedokáže pomoci inzulinu množství sacharidů a stresu zpracovat.

Proto si užívejte benefitů, které Aloe nabízí. Vždy však s vědomím, že pouhé užívání bylinek nestačí k tomu, aby se vyřešil problém, který se sice projevuje například jako akné, jeho příčina však dřímá úplně jinde v organismu.

Práce lékařky a studium medicíny z různých perspektiv je již více než 10 let mou největší vášní a koníčkem. Skrze vlastní zkušenost s vážným autoimunitním onemocněním -ulcerózní pankolitidou- jsem se odklonila od striktně západní medicíny a nyní provádím lidi na cestě za uzdravením pečlivým propojením konvečních, alternativních a psychoterapeutických metod zapracovaných do jednoduchého konceptu. Jsem přesvědčená, že autoimunitní onemocnění  můžete léčit a vyléčit, tak jako se to podařilo mě. Můj příběh si přečtěte zde >> >

Nejnovější články