Jak na kvasinky, které mimo jiné spouští autoimunitu?

Věděli jste, že pokud bojujete s autoimunitním onemocněním nebo kvasinkovou infekcí je velká šance, že máte tu čest s oběma problémy zároveň? Spojení autoimunitního onemocnění s infekcí je velmi časté a přemnožení kvasinek v zažívacím a rozmnožovacím ústrojí zároveň může být spouštěčem ataky choroby.

Konvenční antibiotika

V léčbě ulcerózní kolitidy, která mi byla před více než deseti lety diagnostikována se standardně používají i antibiotika. Jedná se však o krátkodobou terapii, protože uměle vyprodukované antimikrobiální látky s sebou nesou celou řadu vedlejších účinků. Pokud tedy léčíte střevo něčím co ničí střevo, musí se jednat o velmi krátký proces.

Více o komplexní terapii střevních onemocnění najdete v mých knihách zde.

To ale bohužel nestačí k vymýcení mikroorganismů, které stojí za vzplanutím choroby (kvasinky, Mycobacterium avium paratuberculosis, EBV… ). Tyto bakterie, houby a viry jsou velice odolné. Jejich eradikace tedy musí být šetrná, aby nepoškozovala organismus, který už tak trpí nerovnováhou. Zároveň také musí být terapie dostatečně dlouhá a specifická, aby se projevil její účinek. Tyto atributy konvenční antimikrobialní přípravky bohužel nemají. Navíc vedle některých „zlých mikroorganismů“ vyhubí i tzv. „hodné“, čímž umožní přeživším patogenům ještě masivnější expanzi, která umocní stávající potíže.

Kvasinky

Kvasinky jsou houby, které se přirozeně vyskytují v dutině ústní a ve střevech. V přiměřeném množství pomáhají se vstřebáváním živin a jsou důležitou součástí zažívacího zdraví. Kvasinky spolu s ostatními bakteriemi tvoří základ mikrobiomu, který si můžeme představit jako ekosystém. Pokud jsou všichni živočichové v rovnováze, ekosystém funguje a zdraví je zaručeno.

Jakmile však dojde k narušení rovnováhy, kvasinky se velice rychle přemnoží na úkor ostatních mikroorganismů. Nejčastějším impulzem pro rozvoj infekce je nadměrná konzumace cukrů a sacharidů, ale také užívání léků, kam patří hormonální antikoncepce či antibiotika. Dalším významným narušitelem mikrobiomu ve prospěch hub je chronický stres.

Kvasinková infekce bývá často spojována pouze se záněty pochvy, a tedy pouze s ženskými problémy. To je ale mýtus. Tento problém se netýká pouze pohlavního ústrojí ženy. Než se kvasinková infekce projeví v pochvě, často tomu předchází přemnožení těchto mikroorganismů v zažívacím ústrojí.

Přemnožení kvasinek v trávícím systému způsobuje četné obtíže, v západní medicíně je však toto téma podceňováno.

Jakmile je však problém identifikován, je možné začít s ním bojovat. Tento proces může trvat i několik měsíců, často je však možné se infekce zbavit rychle.

Vzhledem k faktu, že přemnožené  kvasinky samy o sobě způsobují zvýšenou propustnost střeva a tím aktivaci autoimunitního onemocnění, vede její eradikace u části lidí k vyléčení také základní choroby. Kvasinky navíc produkují množství toxinů, které se potom skrze narušenou střevní sliznici dostávají do krevního oběhu a způsobují další příznaky.

Mezi příznaky kvasinkové infekce patří:

 • Mykotické infekce kůže (zejména plosky nohou a dlaně) a nehtů
 • Povleklý jazyk a dásně, zápach z úst
 • Vaginální infekce a svědění, zánět močového ústrojí, svědění rekta
 • Zamlžené myšlení, potíže s koncentrací, nepozornost, poruchy paměti, ADHD
 • Lupenka, ekzém, vyrážka, zarudnutí (často pod ňadry, v tříslech, pod plenkami …)
 • Zažívací obtíže, nadýmání, zácpa nebo průjem
 • Změny nálady, úzkosti, deprese
 • Únava, bolesti svalů a kloubů
 • Silná a stálá chuť na sladké a rafinované sacharidy (pečivo, těstoviny …)
 • Svědění uší
 • Sezonní alergie, opakované záněty vedlejších nosních dutin
 • Podvýživa (chybění vitamínů a minerálů)
 • Otoky, zadržování vody
 • IBS, IBD
 • Autoimunitní onemocnění jako je Hashimotova tyreoitida, revmatoidní artritida, lupus, ulcerózní kolitida, Crohnova choroba, sklerodermie, roztroušená skleróza …

Teď už víme, že infekce často stojí za souborem výše uvedených nepříjemných příznaků, včetně schopnosti aktivovat autoimunitní chorobu. Než přejdu k návodu, jak s kvasinkami zatočit, řekneme si způsob, jak je možné zjistit, zda kvasinkovou infekcí trpíte.

Výsledky žena:

9 a více bodů-vaše potíže jsou pravděpodobně spojeny s kvasinkovou infekcí
12 a více bodů-vaše potíže jsou téměř jistě spojeny s kvasinkovou infekcí

Výsledky muž:

7 a více bodů-vaše potíže jsou pravděpodobně spojeny s kvasinkovou infekcí
10 a více bodů-vaše potíže jsou téměř jistě spojeny s kvasinkovou infekcí

Kvasinkový test ze slin

 1.  Před spaním si na noční stolek položte sklenici filtrované vody
 2.  Když se ráno probudíte, vyplivněte množství slin do sklenice s vodou (než si vyčistíte zuby, než se  najíte/napijete).
 3.  30 minut sledujte, jak se chovají sliny ve vodě. Pokud dochází k odlučování řetízků slin, které klesají ke dnu, pokud všechny sliny klesají ke dnu, nebo pokud došlo k zakalení vody slinami, je pravděpodobné, že jsou kvasinky ve velkém množství přítomny ve vašem zažívacím systému. Sliny, ve kterých nejsou kvasinky přítomny totiž plavou na hladině.

Pokud vám výše uvedené testy vyšly pozitivně, je velká pravděpodobnost, že kvasinkovou infekcí trpíte. Pokud jsou negativní, stále to přemnožení nevylučuje, pravděpodobnost je ale samozřejmě nižší.

Léčba, kterou budu dále uvádět vám ale neuškodí ani v případě, že ji zkusíte a infekcí netrpíte. Navíc, pokud terapii dodržíte, pomůže vám s úpravou střevní mikroflóry. To věc, ze které budete vždy profitovat.

Jak tedy léčit kvasinkovou infekci?

 1. Dieta

Základem dietních opatření je vyloučení cukrů, rafinovaných sacharidů, obilnin, kávy a mléčných výrobků. Mezi cukry bohužel patří i ovoce a pokud se chcete kvasinek nadobro zbavit, je nutné alespoň 3 měsíce dietu dodržovat. Mezi povolené ovoce patří například jablka.

Místo cukru použijte například stevii. Dále dnes máme téměř neomezené možnosti ve volbě potravin. Místo pšeničných těstovin si dopřejte pohankové. Bílou rýži nahraďte hnědou. Pohanka a quinoa se dají udělat i na sladko se stevií. Jezte hodně semínek a dopřávejte si olivový a kokosový olej.

Spoustu dalších informací o kvasinkové dietě najdete různě na internetu pod heslem „kvasinková dieta“, nebudu zde tedy vše podrobně rozepisovat.

 1. Probiotika

Kvalitní probiotika podpoří růst tzv. „hodných bakterií“. Tím dosáhneme opětovné rovnováhy. Já doporučuji například probiotika Gut Pro, Vivomixx, nebo VSL3. Užívejte je 3 krát denně na lačno do vymizení příznaků, potom 1 krát denně ještě alespoň 3 měsíce.

 1. Přírodní antibiotika

Přírodní antibiotikum se který mám největší zkušenosti je oregano olej. Ten je potřeba užívat ještě alespoň 2 týdny po tom, co příznaky infekce odezní. Oregano olej je velmi silný a pálí, proto je nutné jej buď zakoupit ředěný, nebo jej doma naředit.

Já jsem si oblíbila esenciální oleje značky doTerra, které jsou koncentrované. Ředím 2 kapky oregano oleje ve lžičce olivového či kokosového oleje.

Užívejte oregano olej 2x denně do odeznění příznaků a potom ještě alespoň 2 týdny 1x denně ráno po jídle.

Alternativou k oreganu jsou skořicový olej (například Cinamon bark od doTerry), nebo kyselina kaprylová (například od Dr.Mercola)

 1. Psyllium

Psyllium doporučuji užívat pro jeho detoxikační účinek na střeva.

Dále potom zamezí rozvoji Herxhaimerovy reakce, která je způsobena náhlým masivním rozpadem mikrobů, jejichž části a toxiny vyvolávají řadu nežádoucích symptomů:

 • nevolnost, celkový pocit nemoci a vysoká úroveň nepohodlí, horečka
 • horké nebo studené návaly, nadměrné pocení, noční pocení
 • zvýšený nebo běžící srdeční tep, bolest na hrudi
 • bolesti kloubů a svalů, bolesti těla
 • zamlžené myšlení, bolest hlavy
 • zácpa nebo průjem, trávicí problémy a střevní potíže, jako je nadýmání, plynatost, bolesti břicha
 • kožní vyrážka, kožní poruchy, akné, svědění kůže, kopřivka
 • nevolnost, zvracení
 • zvýšená tvorba hlenu, hlen ve stolici
 • sinusové infekce
 • zimnice, únava, závrať
 • oteklé žlázy, zduřené lymfatické uzliny, bolest v krku
 • deprese

Psylium pijte ráno na lačno tak, že rozpustíte 2 polévkové lžíce ve sklenici vody.

Alternativou psyllia je kluzký jilm, který má také velmi pozitivní vliv na zažívací ústrojí. Pije se 1 lžička rozpuštěná ve sklenici vody 3-4 krát denně.

 1. Pitný režim 

Aby byla celá procedura efektivní, je nezbytné pít hodně vody. Při užívání psyllia či jílu je to vyloženě nezbytné, jinak tyto přípravky mohou způsobovat zácpu.

Pijte alespoň 3-4 litry vody denně. Do celkového příjmu tekutin lze započítat také vývary, zeleninové štávy a bylinkové čaje.

A teď už máte všechny ingredience k receptu, který vám pomůže v boji s infekcí. Pokud jej vyhrajete, zbavíte se celé řady nepříjemných příznaků a možná také celého onemocnění.

Dodržet celou proceduru do puntíku je náročné, ale je to něco, co se určitě vyplatí ? Věřím, že Vám informace v tomto článku přinesou užitek na cestě za uzdravením!

Tereza

Práce lékařky a studium medicíny z různých perspektiv je již více než 10 let mou největší vášní a koníčkem. Skrze vlastní zkušenost s vážným autoimunitním onemocněním -ulcerózní pankolitidou- jsem se odklonila od striktně západní medicíny a nyní provádím lidi na cestě za uzdravením pečlivým propojením konvečních, alternativních a psychoterapeutických metod zapracovaných do jednoduchého konceptu. Jsem přesvědčená, že autoimunitní onemocnění  můžete léčit a vyléčit, tak jako se to podařilo mě. Můj příběh si přečtěte zde >> >

Nejnovější články